Stridende fra den islamistiske Shebab-gruppen. Foto: Scanpix/AFP.

258 drept i januar

258 sivile ble drept i sammenstøt mellom regjeringsstyrker og opprørsmilits i sentrum av Somalia forrige måned, melder FNs høykommissær for flyktninger.

Dermed er januar den dødeligste måneden siden august.

- Volden i Somalia økte sterkt i januar, noe som resulterte i hundrevis av sivile dødsfall og vidtrekkende ødeleggelser, sier Andrej Mahecic, talsmann for FN-kontoret.

- Ifølge lokale kilder har intense sammenstøt mellom regjeringsstyrkene og militsgrupper som kjemper om kontroll over de konfliktherjede sentrale regionene etterlatt minst 258 sivile drept  og ytterligere 253 såret, noe som gjør januar til den dødeligste måneden siden august i fjor, sier han.

Kampene fordrev over 80.000 somaliere i løpet av måneden, blant disse 18.000 som flyktet fra sine hjem i hovedstaden Mogadishu.

- Hittil har de forverrede sikkerhetsforholdene gjort det vanskelig, for ikke å si umulig, for bistandsarbeidere å nå den trengende befolkningen, sier Mahecic.

Ifølge FN opplever Somalia for øyeblikket sin verste humanitære krise på 18 år med nærmest uavbrutt sivil strid og en av verdens verste pågående humanitære tragedier.

I mai i fjor startet to ekstremistiske opprørsgrupper en militæroffensiv i hovedstaden og deler av det sentrale og sørlige Somalia i et forsøk på å styrte Somalias internasjonalt støttede president Sheikh Sharif Sheikh Ahmed.

Siden den gang har al-Qaidainspirerte Shebabopprørere og Hezb al-Islam, en annen islamistisk milits, opprettholdt sine angrep mot regjeringens styrker og de fredsbevarende soldatene fra den afrikanske unionen.

Mer enn 1,4 millioner mennesker er internt fordrevne i Somalia, mens ytterligere 560.000 somaliere har søkt tilflukt i naboland, ifølge høykommissæren.