
Kongo krever 4,5 mrd av Norge
Kongo krever Norge for 4,5 milliarder kroner i erstatning for spionasje. Fra norsk side blir kravet blankt avvist.
– Det er ingenting for Norge, sa regjeringsadvokat Justin Molima, som innledet sitt krav med å spille den norske nasjonalsangen «Ja, vi elsker» for retten.
Molima hevdet at Tjostolv Moland og Joshua French ble sendt til Kongo for å destabilisere landet.
– Kongo er i fare, blant annet fra Norge, sa Molima ifølge VG Nett. Han mente Norge bør betale en erstatning på 10 dollar per kongoleser.
Advokaten viste til at Moland og French hadde militære ID-kort, og at det er en representant fra UD til stede i rettssalen. Dette er bevis for at de to var utsendt fra Norge for å spionere, hevdet han.
Ignorerer kravet
Kravet blir avvist av Utenriksdepartementet.
– Norge er ikke part i denne saken. Den norske staten kan ikke holdes ansvarlig for handlinger som er begått av nordmenn i utlandet, sier kommunikasjonsrådgiver Haakon Svane i UD til NTB. Samme svar ble gitt da det kom erstatningskrav i forrige rettsrunde.
Norge vil ikke gjøre noen verdens ting overfor Kongo når det gjelder erstatningskravet. Det vil ikke engang bli tatt kontakt for å formidle at kravet avvises.
Moland og French ble samtidig krevd for 146 millioner kroner i erstatning til familien, vitner, bileieren og sjåførens fagforening.
Familien til den drepte sjåføren Abedi Kasongo krever drøyt 73 millioner kroner, og av dette skal 5,6 millioner kroner gå til enken, ifølge bistandsadvokaten.
– Erstatningen i første rettsrunde var bare egnet til å holde de fattige fattige, og de rike rike, sa bistandsadvokat François Alauwa, ifølge VG Nett.
Hemmelig støtte
Det vakte oppsikt og uro da enken Bibishe Olenjike (27) fortalte retten at hun har fått 200 dollar i måneden fra den norske Dina-stiftelsen drevet av predikant Rune Edvardsen. Pengene er utbetalt via en pastor ved pinsemenigheten CELPA i Kongo.
Med tårer i øynene fortalte enken at hun har holdt utbetalingen skjult, til og med fra sin egen familien. Dommer Pascal Moliba ble svært opprørt, og ga kvinnen kraftig refs i rettssalen.
– Det var en helt bisarr og absurd dag i retten. Dommeren og aktor lurte på om pastoren ville stanse utbetalingene en gang i fremtiden og så forgifte enken. Dernest lurte de på om han i hemmelighet ønsket omgang med henne, sier advokat Marius Dietrichson til NTB. Dietrichson er juridisk rådgiver for de to nordmennene.
Dommerne skal ha oppfattet den månedlige utbetalingen til enken som en erkjennelse av skyld. Dietrichson presiserer at verken Moland eller French har noe med utbetalingene å gjøre.
– Erstatningskravene som ble fremmet er høye. De synes ikke å være fundert i argumenter og premisser som vi kan kjenne oss igjen ifra vårt rettssystem, sier han.
Saken går mot slutten
Aktoratet og forsvarerne skal fredag i gang med sine prosedyrer. Det er mulig de blir ferdig fredag, men trolig vil prosedyren strekke seg til mandag, tror Dietrichson. Deretter skal dommerne trekke seg tilbake og vurdere bevisene. Det er uvisst når dommen vil falle.
– Flere av dommerne har gitt tydelig uttrykk for at de anser Moland og French som skyldige. Jeg har ikke mange positive forventninger til utfallet, sier Dietrichson.
Hvis Moland og French blir funnet skyldige, vil de anke saken videre til den militære høyesteretten i Kinshasa. (©NTB)

Høytlesning gir skoleflinke barn
Grekere retter sinnet mot EU
Lesernes kommentarer
19. november 2009 - 15:54
Gubbevaremegvel...
Jeg er sikker på at denne rettssaken ikke hadde funnet sted hvis det ikke fantes nordmenn i nærheten av der hvor drapet på denne privatsjåføren fant sted. Da hadde konkolesiske myndigheter sugd tak i den nærmeste innbygger og kappet hodet av ham etter en times domsavsigelse, selv om vedkommende ikke hadde hatt noe med mordet å gjøre.
Rettstaten Kongo opptrer med jungellover, og de som håndhever dem, oppfører seg som ville rovdyr.
Solveig Pedersen
19. november 2009 - 16:20
Pengekrav!!!
Denne saken har lukta surt fra første dag, og uglene ligger vel og lure i graset der nede. Stakkar gutter som må sitte der på timesvis og hør på all dritten, fra noen gale menn som kaller seg dommere.
Mye av denne saken har jo ingen ting med drap og gjøre. Er jo litt rart med enka som drasse rundt men en liten unge på arma for og få sympati, enn di andre ungene da? har di en annen far di da? ettersom di ikke er innblanda. Virke som hun er glad for at mannen døde, for så og gjøre seg til mangemiljonær. Her foresten ikke sett en tåre på kinne til denne dama. Merkelig.!! Men penger skal søren mæ hele slekta og bekjente ha, fra to uskyldige gutter og en hel nasjon. Dommerne vet jo snart ikke hva di skal finne på for å få gutta dømt for noe di ikke har gjort. Kanskje di bør se i nabolage til enka etter di skyldige! Håper av hele mitt hjerte at det skjer et under der nede, slik at gutta får komme hjem til lege og slappe av.Det har di virkelig fortjent .
Robin Kristiansen
19. november 2009 - 16:47
Kongo.
Først ble de plyndret i flere tiår av belgierne og befolkningen ble halvert.
Etter dette levde de under diktator Mobutu som med hjelp av belgierne og USA fikk makten som et ledd i den kalde krigen.
Etter 1997 har flere gruppe fra nabolandene kjempet en krig i landet deres. Fire millioner liv har gått tapt i disse stridighetene.
Så den jevne kongoleser har kanskje nok med å overleve.
Hanne Bøe
19. november 2009 - 16:04
Søre sitter med bind for øynene og bomull i øra!
Robin Kristiansen
19. november 2009 - 16:49
Hvordan skal Norge gripe inn?
Det sier seg selv.
Jarl Vatnamot
19. november 2009 - 16:09
Nå må pokker men meg det norske folket reagere snart
Ingar Nilsen
19. november 2009 - 16:09
Ja, ja...
Men 4,5 mrd. kroner er vel i meste laget? Hvor mange liv må de leve for å klare det?
Ett eller annet har vel skjedd der nede som vi andre ikke vet, ei heller får vite.
Egentlig synes jeg synd på guttene som har rotet seg inn i dette, men hvorfor drev de og rotet rundt der nede for å trene opp soldater uten noe som helst slags millitær kunnskap om det de drev med?
Sorry, de pengene bør heller brukes på en annen måte her hjemme.
Gale kongolesiske advokater må bare se lang etter et fett honorar fra et sinnsykt krav.
Men - det skulle ikke forundre meg om ikke Støre - eller kanskje Solheim - pakker kofferten full av penger og setter seg på første fly......?
Ha en ettertenksom aften
Ingar O.
Øyvind Lunde
19. november 2009 - 16:35
Om de betaler..
Anette Robertsen
19. november 2009 - 16:32
nei no må noen reagere
De må jo forstå at alle uti utiverden som leser dette vertfall den vestlige ler av de..
No syns jeg disse topp politikerne må reagere snart!
Ronny Johnsen
19. november 2009 - 16:40
Stopp bistanden til Kongo
Ingar Nilsen
19. november 2009 - 16:45
Unnskyld at jeg spør:
I så fall bør noen i vår egen regjering stilles for retten!
Og det utrolig fort.
Hans-Erik Christensen
20. november 2009 - 17:21
Bistandspenger
Robin Kristiansen
19. november 2009 - 16:51
Javel
De bør vise sin takknemlighet ved å ikke tiltale norske borgere fordi de har fått bistandspenger?
Er ikke det korrupsjon?
Berit Rasmussen
19. november 2009 - 16:47
jeg er enig
Jon Johansen
19. november 2009 - 17:04
Norge kan selvfølgelig ikke
Det er også feil når enkelte påstår at norske myndigheter har vært passive. Man har brukt de påvirkningsmulighetene man har, både direkte overfor de kongoeliske myndighetene og via ambassade og internasjonale kanaler.
Strategien bør være å få Moland og French til Norge for soning her, og på en måte som ikke provoserer myndighetene i Kongo. Og da nytter det ikke med noen krasse og lettvinte løsninger som enkelte slår til lyd for.
Skyldspørsmålet er tuftet på synser og antakelser. Dette burde på lengre sikt gi grunnlag for etterforskning. I mellomtiden bør fokuset rettes mot det å unngå dødsstraff eller umenneskelige soningsforhold.
Kongo har mye å tape på stans av bistandspenger. Selv om dette er et slag mot en uskyldig tredjepart, bør dette kanskje være et forhandlingskort. Kanskje en bredere internasonal boikott vil være et trumfkort.
Provokative inngrep vil åpenbart virke mot sin hensikt. Følelse av å tape ansikt kan lett føre til særdeles uheldige mottrekk. Så her er det kløkt og diplomati som gjelder.
Leif kåre Nordmo
19. november 2009 - 17:04
Kongo!
ne som kommer tyderlig fram.Håper inderlig ikke norske myndigheter lar seg lure til og betale det er på
en måte blodpenger,penga eller livet,tror ikke di gutta kommer levende derfra enten det blir betalt eller ikke
og skulle det bli betalt,kommer det garantert flere utspill om mere penger,for og rettferdig gjøre guttas
handlinger.Norske stat kan da ikke for at enkelte eventyrere skaper problemer både for seg selv sin familie
og staten norge,Tror nå de måtte ha forstått at og bevege seg inn i et land som Kongo som det har hvert så mye dritt,og tro det skulle gå bra er nå etter min mening ganske domt,hadde vel hvert mer fornuftig og
stillet opp for de som trenger støtte.Melt sin tjeneste for Norske soldater i Afganistan når de først er så
hyppe på krig og dævelskap,men for deres familias skyld håper jeg de får sone i norge,familien deres har nå ikke noe feil i dette,bortsett fra og få de til verden.
Helge Wiig
19. november 2009 - 17:08
Utpressing
Når det blir alment kjent at det bare er å kreve løsepenger for båter mannskap turister blir vel dette ganske lett tjente penger og en ny karriere for mange. Håper staten har hår på brystet og nekter å betale. For vår fremtige sikkerhets skyld.
Arvid Gustavsen
19. november 2009 - 17:43
1000 kroner må være det
Når jeg i samme farta nevner intellekt, så lurer jeg svært på vilket nivå DE som styrer dette landet ligger på.
For meg kan det virke som om hele regjeringen, stortinget, samt stat og kommune i dette landet
går i en evig BAKRUS, hvor det ikke finnes et fnugg av overskudd til å gjøre noe som helst.
Støre og Co burde tatt seg en hvil, og overlatt styringen av dette landet til en BARNEHAGE, jeg tror
neppe det hadde blitt noe værre.
Beskyldningene som er rettet fra Kongo mot Norge, ser jeg som svært alvorlige, og disse ville
nok ha vært betraktet som en krigsærklæring i en del andre land/stater (uten å nevne hvilke).
Jeg engasjerer meg sjelden i de nyhetene jeg leser, men i denne saken, kan jeg ikke fatte at
"BARNEHAGEN" nede i Oslo kan sitte stille, og ikke foreta seg annet enn å bruke
skattebetalernes penger på tull å tøys.
Dersom saken hadde vært bruk av spesielle hodeplagg til bruk for offentlige tjenestemenn/kvinner, eller
ei hyttetomt o.l til en av stortingsrepresentantene, så ville nok engasjementet vært at til-og med de som vasker på stortinget hadde kommet med sin mening.
Takk for nå!
Petter A Gustavsen
19. november 2009 - 20:36
1000 kroner må være det
Med hvilken rett reiser de til Kongor for å leke spesialsoldater......Spesialsoldater meg her og der, etter noen dager på cella, så bryter disse "toppmotiverte og topptrenede spesialsoldatene sammen, HÆ
Nei La de ta ansvar for det de har gjort, og dømt for det, og sone straffen i KONGO, og ikke i våre fengsler, som forøvrig minner mere om en frianstalt, og barnehage, eller ?????
Jeg mener at de 1000 kronene helle burde brukes til å støtte SOS barnebyer......
19. november 2009 - 18:04
Kongo
Pål Sennerud
19. november 2009 - 18:29
Kongo
Etter som det sies, kunne disse 2 betalt seg ut med en gang med 100 000 NOK og vært hjemme igjen nå.
Er det riktig at vi andre skal svi for at noen eventyrlystne personer leker missing in action, og påfører oss masse unødvendig negativ omtale ute i verden. La de bli der nede til skrekk og advarsel for andre.
Hans Thomassen
19. november 2009 - 18:49
Inn på teppet med diplomatene!
Men når en offentlig anklager mener han har fått bevis for spionasje etter å ha sett et par ID-kort, som de fleste pensjonert fra Forsvaret har, og observert en UD-mann i rettssalen, nei da er galskapen komplett. Dessverre er det jo enda verre, saken er ikke ferdig ennå.
Går det ikke an for UD å hanke inn noen diplomater fra Kongo som ihvertfall bør ha normal intelligens og gangsyn og som det går an å samtale med i en vennligsinnet atmosfære. Støre må gjerne ta med seg Stoltenberg men det viktigste må være å samtale med disse folka for å få innsikt i deres forskrudde tenkemåte. Kan dette være så vanskeølig. De bør allerede vite at vestlige land bidrar med støtte til egne borgere i utlandet.
En ting undre jeg dog på; har det i retten blitt beskrevet hvordan drapet skal ha fore gått og hva var drapsvåpenet? Jeg leser om hagle og gevær, men hva ble benyttet? Hva med rekonstrusjon? Detaljert beskrivelse fra aktor om drapet, osv. Mye skives her hjemme, men jeg savner fakta. Det er mye trist ved saken og den gjør mange lite velvillig innstilt ovenfor fargede. Vi hadde ikke behandlet kongolesere på samme måte. Selv om Kongo ikke er noe trivelig land så kan jo myndighetene oppføre seg som noenlunde siviliserte mennesker. De ønsker vel en bedre utvikling? Eller?
Håkon Oen
19. november 2009 - 19:14
Ha Ha Ha...
Er en J..korrupt stat, Ser seg ett snitt til å suge ut noen lett tjente kroner.
Rolf Hanssen
19. november 2009 - 19:17
Kongo rettsaken
Rolf Hanssen
Fossumberget 40
0983 Oslo
Terje Seppola
19. november 2009 - 19:30
Kongo og spionasje.
Jon Ragnar Skotte
19. november 2009 - 20:15
Hent dem ut?
Dragan Tintor
19. november 2009 - 20:39
det har jeg også tenkt
De kan prøve ditt og datt, men det er Kongo som bestemer. Mange tullinger som tror at Norge hjelper hele verden med penger. Norge finansierer her og der noe korupte folk som gjør det verre for andre.
Disse 2 gutta skulle lære opp Kongolesere å krige møt regimet. Altså er de fiender !!!
Og i tilleg er en menneske drept der, Norge kanskje kunne leie en upartisk detektiv som kunne etterførske hva som egentlig skjedde.
Hans Thomassen
19. november 2009 - 20:57
Galskap.
Magnar Lid
22. november 2009 - 11:46
Trekke tilsvarende beløp av bistandsbudsjettet til Kongo.
For det er ikke Staten Norge som har sendt French og Moland til å spionere eller være leigesoldater for ulike motstandsbevegelser i Kongo .
Erstatning mot andre stater kan fremsettes der det er påvist at andre stater og myndigheter står bak lovbrudd mot andre stater.
Som flysprenging over Locerby i Skottland i 1988 , og der libyske myndigheter tok på seg ansvaret for "aksjonen" oktober 2002, og betalte en større erstatning.
Izet Sisic
20. november 2009 - 9:08
halla