
Ikke Pandemrix til barn, eldre og gravide
Legemiddelmyndighetene i Sveits sier nei til å gi influensavaksinen Pandemrix til gravide, mindreårige og personer over 60 år. Dette er vaksinen som norske myndigheter har kjøpt inn.
Bakgrunnen for den sveitsiske avgjørelsen, som ble kjent fredag, er at legemiddelmyndigheten Swissmedic sier det ikke er kommet dokumentasjon om vaksinebruk på gravide og svært lite dokumentasjon når det gjelder barn.
Les også: Fem svensker er døde etter vaksinering
En million nordmenn i risikogruppen
– Derfor har Swissmedic ennå ikke godkjent bruk av Pandemrix på gravide, barn under 18 år og voksne over 60 år, opplyser Swissmedic i en kunngjøring.
Godkjent for voksne
Vaksinen blir imidlertid godkjent for bruk på voksne.
Pandemrix produseres av britiske GlaxoSmithKline og er allerede tatt i bruk i Norge.
Én vaksine fra den sveitsiske produsenten Novartis ble godkjent av Swissmedic fredag. Vaksinen Focetria regnes av landets legemiddelmyndigheter som trygg både for voksne og for barn over seks måneder. Når det gjelder gravide, blir sveitsiske leger bedt om å ta avgjørelsen i hvert enkelt tilfelle.
For en annen Novartis-vaksine, Celtura, vil det bli gjort flere undersøkelser før en avgjørelse faller i Sveits.
Helsemyndighetene i Norge er overrasket
Helsemyndighetene i Norge er overrasket over meldingen om at legemiddelmyndighetene i Sveits sier nei til å gi influensamedisinen Pandemrix til gravide, mindreårige og personer over 60 år.
Pandemrix er den vaksinen som tilbys mot svineinfluensa i Norge. Overlege Bjørn Iversen ved Folkehelseinstituttet sier at de vil undersøke nærmere hva de sveitsiske restriksjonene bygger på.
– Vi holder oss til anbefalingen fra det europeiske legemiddelverket. Jeg blir mer og mer sikker på at vi har valgt riktig vaksine, sier Iversen til NTB.
Han er overrasket over at legemiddelmyndigheten i Sveits setter restriksjoner på britiskproduserte Pandemrix og ikke på det sveitsiskproduserte Focetria.
– Focetria inneholder omtrent de samme stoffene som Pandemrix, og ingen av dem er prøvd ut bedre enn den andre på gravide, sier Iversen.
(©NTB)

Byggeboom i Asia varsler ny finanskrise
Soldater mot streikende politi i Brasil
Lesernes kommentarer
Hans Thomassen
30. oktober 2009 - 12:19
Hvorfor uenighet?
Mener våre myndigheter at sveitserne ikke har rett? Vet våre folk noe de ikke vet? Er de ikke så dyktige som våre helsemyndigheter.
Norge og Sverige er geopolitisk nærmest for samme land å regne; en strek på langs av den Skandinaviske halvøya blir en kunstig grense. Fri flyt av smitte med tusenvis av bevegelser hver dag. Så hvorfor også her forskjellige råd og handlemåter? Går det ikke an å snakke sammen for deretter å gi oss de råd som da burde være de beste.
For er det noe genetisk forskjell på folk i Halden og Strømstad? Jeg bare spør.
Bjørnar Steine
30. oktober 2009 - 12:42
Noen som har hatt influensa før og kommet greit utav det ?
I Roche – som lager legemiddelet Tamiflu – satt oljefondet med én prosent av aksjene som da var verdt over 9,9 milliarder kroner. I GlaxoSmithKline – som lager legemiddelet Relenza – eide staten 1,26 prosent av aksjene, til en verdi av nesten 8,5 milliarder kroner.
Tamiflu og Relenza er medikamenter som begge virker mot vanlig sesonginfluensa, men de kan også brukes mot svineinfluensa.
Da Verdens helseorganisasjon mandag kunngjorde at svineinfluensaen kan utvikle seg til en pandemi, steg aksjene i begge legemiddelselskapene:
Roche-aksjen ble 4 prosent mer verdt på Zürich-børsen mens GlaxoSmithKline-aksjen steg med 5 prosent på London-børsen og med nesten 8 prosent på børsen i New York. Amerikansk aksjemegler sier at man har sett lignende effekter ved tidligere sykdomsutbrudd, ifølge Vårt Land. (kab)
Maria Holmaas
30. oktober 2009 - 12:39
Nå er det nok fokus!
Og henvisningen til at "5 er døde i Sverige etter vaksinering"??! Når vi leser videre ser vi at det ikke er påvist at dødsfallene har noe med vaksineringen å gjøre. De har sikkert drukket kaffe også så overskriften kunne like gjerne vært "5 døde i Sverige etter å ha drukket kaffe". Det er like dumt.
For at vi skal kunne leve videre som normalt må vi få stopp på alle synsing og rykter ang. svineinfluensa og få fakta fra fagpersonene! Eller slutte å lese og se på nyheter på TV.
Knut Hansen
30. oktober 2009 - 12:46
fleip eller fakta
Kjell Nygård
30. oktober 2009 - 12:50
Den beste form for
Den ene påstanden slår den andre i hjel. Det beste er selv å ta avgjørelse ,
uten å bli påvirket av Pressen
Steinar Christensen
30. oktober 2009 - 13:24
risiko
Tor Løken
30. oktober 2009 - 13:49
Den beste vaksinen ..
Stopp å lese VG, så hjelper det i alle fall på den mentale helsen til folk.
Vi må vel snart åpne krisetelefoner for folk som har fått psykiske problemer og som trenger hjelp for å komme ut av krisen. Det norske folk ser ut til å bli mer og mer psyket av hendelser rundt oss.
Jeg lurer på hvordan vi vil greie oss den dagen vi får virkelige kriser blant oss. Vil vi være i stand til å finne ut av situasjonen, eller vil vi kreve en "tante" eller "onkel" som skal hjelpe oss ut av den???
Formynderstaten har gjort sitt inntog og gjør oss mer og mer hjelpeløse.
Marianne Lütcherath
30. oktober 2009 - 14:09
Delvis enig
Marianne Lütcherath
30. oktober 2009 - 13:44
Vaksine - noe svineri?
Immuniteten en oppnår fra å få vaksine er bare midlertidig mens immunitet som en oppnår etter å ha gjennomgått en influensa varer mye lenger. Immuniteten som en oppnår gjennom vaksinen forhindrer kroppen både å bygge opp sitt eget selvforsvar og å danne sine egne antistoffer mot svineinfluensa. Derimot; antistoffene fra en erfart influensa lever og gjør nytte for seg mye lenger enn antistoffer dannet fra en vaksine.
Der er risiko ved å bli vaskinert mot svineinfluensa. Alle vaksiner har bieffekt.
Denne versjonen av svineinfluensavaksinen vi får nå, har ennå ikke blitt skikkelig testet. Derfor; vær oppmerksom på dette når du stiller deg i kø for å få vaksinen og at du samtidig også aksepterer din rolle som en forsøkskanin.
De fleste vaksiner som lages vil inneholde kvikksølv samt det giftige stoffet squalene (skvalen). ”Skvalen er et hjelpestoff, som er tilsatt for å øke immunresponsen. Dette bidrar til at større mengder vaksine rekker lenger og kan produseres raskere og billigere. Noen eksperter mener at det finnes forbindelser mellom dette stoffet og flere autoimmune sykdommer, for eksempel MS, ME og den paralyserende nervesykdommen Guillain-Barrés syndrom (GBS).” Vaksiner som inneholder skvalen er myntet på det europeiske markedet. Ingen vaksine som inneholder skvalen er hittil tillatt i USA.
Begge stoffene har helt klart vist seg å bære med seg alvorlig helserisiko.
H1N1 “Svineinfluensa” Mild. Den gode nyheten er at svineinfluensa er mild for de fleste menneskene og den endrer seg ikke til en mer alvorlig form.
Kun fakta uten dramatiske tall eller historier:
Så, her er altså fakta:
• Den nye svineinfluensaen er mild for folk flest selv om et lite antall mennesker har fått komplikasjoner og dødd.
• Vaksinen mot svineinfluensa har blitt testet kun noen få uker og det på noen få tusen friske barn og voksne, inkludert veldig få gravide kvinner. Vi vet ikke hvor trygt det egentlig er for gravide kvinner eller barn og voksne med kroniske sykdommer selv om de spesielt er utpekt av helsemyndighetene som målgruppen for vaksinasjonen.
• Der er veldig lite informasjon om hvor trygt det er å gi svineinfluensavaksinen sammen med andre vaksiner.
• Der er veldig lite informasjon om hvorvidt svineinfluensavaksinen vil forhindre deg fra å få svineinfluensa.
De store farmasøytiske selskapene tjener opp mot 50 millioner dollar per år på de ulike vaksinasjonsprogrammene. Det er viden kjent at disse selskapene arbeider meget tett med regjeringer, leger og helsebyråkratier for å utvikle og fremme programmene. Denne påvirkningen og de store summene i fortjeneste kan gjøre en mistenksom. Og en kan gjerne stille seg spørsmålet hvorfor vaksiner som ikke har blitt testet skikkelig, som innebærer en helserisiko og som ikke garanterer forebyggelse – hvorfor disse blir presset på godtroende borgere.
Dr. Per Fugelli har nylig uttalt at nordmenn er mer opplyste og mindre lydige enn før - noe man godt kan være stolt av!
Svein Olstad
30. oktober 2009 - 14:25
www.pandemi.no
Heldigvis lever vi i et land der vi kan stole på det at de vi velger til å styre gjør hva de kan for oss.
Men som det gjøres her, har en også muligheten til å kritisere når en TROR noe er feil.
Jeg VEIT at det går IKKE an å stole på de som roper ulv og slenger ut i hytt og pine påstander som begrunnes med det de TROR er rett.
Skulle vel bare mangle om ikke vi burde stole på at de avgjørelser som tas er gjort ut fra en totalvurdering av situasjonen. Hvem har oversikt, kunnskap og midler til å handle rett, til rett tid.
Tro kan du gjøre i kirken var det noen som sa til meg en gang!
Marianne Lütcherath
30. oktober 2009 - 14:02
Rettelse
Beklager feilen.
Bjørnar Bendiksen
30. oktober 2009 - 14:26
Vaksine uten kvikksølv?
Bjørnar Bendiksen
30. oktober 2009 - 14:26
Vaksine uten kvikksølv?
Ann Tove Buklev
30. oktober 2009 - 15:07
Motsigende informasjon fra helsedirektoratet.
http://www.helsedirektoratet.no/vp/multimedia/archive/00236/Norsk_preparatomtal_236339a.pdf
Samtidig går overlege Bjørn Iversen i folkeinstituttet ut med, og påstår vaksinen er helt trygg og forklarer hvordan tilsetningsstoffene i Pandemrix-vaksinen er blitt testet og brukt i milliarder av vaksiner tidligere.
http://www.aftenposten.no/video/article3320760.ece
Det stinker korrupsjon og rør i lange baner av disse anbefalingene!
Hvordan kan to meldinger fra samme kilde komme med så motstridende informasjon?
Og nå er de overrasket over at Sveits stopper den...!? Det skulle vel ringe noen bjeller mellom ørene på de ansvarlige i det norske helsedirektoratet før den meldningen kom fra Sveits, om de var sitt ansvar bevisst på en redelig måte!