Den svenske journalisten og forfatteren Jan Guillo. Foto: Scanpix.

Jan Guillou jobbet for KGB

Journalisten og forfatteren Jan Guillou innrømmer at han utførte oppdrag for den sovjetiske sikkerhetstjenesten KGB for 40 år siden, skriver svensk avis.


Jan Guillou

* Journalist og forfatter, født i 1944.
* Ble landskjent i Sverige i 1973 da han avslørte den hemmelige svenske etterretningsorganisasjonen Informationsbyrån (IB) sammen med kollegaen Peter Bratt. Begge ble dømt til fengsel for spionasje etter avsløringen.
* Guillou har siden da fortsatt med gravende journalistikk. I 1984 ble han tildelt den svenske journalistprisen etter en artikkelserie som førte til at en fengselsdømt mann fikk dommen omgjort og ble frikjent.
* I tillegg til å være journalist, er Guillou også en av Sveriges bestselgende forfattere. Blant hans mest kjente romaner er serien om agenten Carl Hamilton og bøkene om korsfareren Arn Magnusson. Flere av disse bøkene er blitt filmatisert. (Kilde: TT) (©NTB)

Avisa Expressen har lest tidligere hemmeligstemplede dokumenter hos det svenske sikkerhetspolitiet Säpo. Dokumentene omhandler blant annet KGB-offiseren Jevgenij Ivanovitsj Gergel, som opererte i Stockholm på slutten av 1960-tallet.

I papirene er det også vitnemål fra en av Guillous journalistkolleger som varslet om Guillous kontakt med Gergel.

Guillou bekrefter overfor Expressen at han møtte Gergel under en mottakelse på Sovjets ambassade i Stockholm i 1967, og at han senere utførte oppdrag for KGB mot betaling.

– Jeg skrev en slags politisk artikkel om sosialdemokratenes forhold til Vietnam, sier han til avisen.

Forfatteren hevder at hensikten med kontakten var å avsløre hvordan KGB jobbet i Sverige.

– Bare pratet

Guillou skal ha hatt kontakt med KGB fram til 1972.

– Jeg ble overtatt av en annen, yngre russer. Vi gjorde aldri noe annet enn å prate politikk. Jeg kan ikke huske at denne russeren ba om slike tjenester som Gergel ba om, sier han.

«En slik tjeneste» var ifølge Säpo-dokumentene å forsøke å stjele en intern telefonkatalog fra den amerikanske ambassaden i Stockholm.

Ingen tiltale

Guillou sier selv at hans kontakter med den sovjetiske sikkerhetstjenesten ikke førte til noen journalistiske avsløringer, og benekter at han har spionert til fordel for Sovjetunionen.

– Det ble bare en rekke ikke-saker, og det er ikke forbudt å møte utenlandske sikkerhetstjenester, sier han.

Säpos etterforskning av Guillous KGB-kontakter førte aldri til noen tiltale, slår Expressen fast. (©NTB)

Lesernes kommentarer

KOMMUNISTER ER "FARLIGE"

Vi husker saken om TREHOLDT. Denne svenske forfatteren ligger vel på samme nivå som ARNE
skulle en tro - SAMTALER om politikk med sovjetiske venner. Gerhardsens kone hadde også
samtaler med en meget sjarmerende russisk kommunist. Han var vel som mannfolk flest -- han likte
Verna godt - kanskje for godt. Dette ble for mye for landsfaderen - han var gjerne ikke den perfekte elskeren lenger. Einar blei sjalu. Noen tid etterpå holdt han sin berømte kråkerøy - tale jeg holdt på å si k r å k e t a l e der han fordømte kommunismen nord og ned - må vite. Talen ble oversatt til amerikansk og ble meget godt mottatt av kaldkrigerne der.
Arne Treholdt ble dømt til 21 års fengsel ( samme som mordere kan få) for å hatt samtaler med russiske venner. Arne var nok en intelligent person som gjennomskuet propagandaen fra antikommunistiske idioter som vi dessverre har flere av også her i lille Norge Bevisene mot Arne Treholdt for spionasje til fordel for sovjetunionen ville aldri holdt om ikke retten og dommerstanden ikke hadde vært infisert av antikommunistisk propaganda. Jeg kjenner noen som kan russisk og som har tilgang til russiske t.v. kanaler. .Disse er ganske sikkert blitt notert av politiets spesialavdeling på slike saker. Jeg har en datter med en svigerfar som drev med denne skitne og simple virksomheten
den tiden han levde.

MED NEI TIL EU, NATO, USA og SIONISTENE !!!!!!!!!!! thoralf renslo.

Hehe, he,,,urk!!!

Kommunister som dømmer kommunister for å virke troverdige, og gammelkommunister som fortsatt skriker om væpna revolusjon,,, Fy F... for en gjeng dritt!

Og mere til...

I tilegg til det satte Gerhardsen og hans kumpaner igang
overvåkning og trakassering av 30 000 Norske borgere med
hjelp av sikkerhetspolitiet !

Kommunistene er farlige og spesielt KGB...

At forfatteren av Hamilton og en rekke andre bøker - også filmatisert - var en KGB agent var nytt - kansje er det skryt - men langt til venstre er han - Svjet staten var i sin tid befengt med onde ledere - maktmissbruk og fremfor alt tenkte de kun på seg selv - de hadde egne butikker med alle godsakene - og betalete med US £ - mens den øvrige befolkningen sultet io hjel og ble forfulgt - det tok et helt liv og spare til en gammel godt brukt Moskwitch eller en loslitt Volga - det bodde gjerne 14-15 stk. på to rom - og aldri kunne man være sikker på at KGB ikke kom og banket på til alle døgnets tider...det var kommunisme det - og ikke solskinnskommunisme...

Landsforæder.

Landsforædere på venstresiden er vi vant til. Intet nytt under solen, i så måte. Denne Guillous er ikke han prototypen på vår moderne tids landsfoædere? Venstreekstrem "kunstner" som blir huiet fram i media og predikerer rasisme mot sine egne.