50 øre i pensjon
En pensjonist i Ängelholm får kanskje den minste pensjonen i Norden. Hun får 50 svenske øre i måneden utbetalt.
Pengene skulle kommet i posten hver måned, men siden beløpet er så lite, velger myndighetene å betale ut annenhver måned, skriver Helsingborgs Dagblad.
Det betyr at pensjonisten får utbetalt én krone av gangen. Hun forteller til avisen at hun synes det hele er pinlig, og at hun helst skulle sluppet unna.
Kvinnen som tidligere har vært uføretrygdet, forteller at det er vanskelig å få ting til å gå rundt, men at hun klarer det ved hjelp av bostøtten.
Hun sier at selv om beregningene er riktige gjør summen henne ille til mote:
- Det føles som at jeg er verdt 50 øre. Jeg pleier å gi barnebarnet mitt noen kroner i blant, og da sier han «farmor, de brune kan du få tillbake».
- Ikke noe minstenivå
– Regler er regler. Det skal ikke være noe minstenivå for pensjonen, så om det bare handler om en krone skal pengene betales ut, sier Richard Wirenius ved Försäkringskassans hovedkontor.
Men pensjonisten får antakeligvis slippe utbetalingen i framtiden, for formelt sett kan man ikke tvinge noen til å ta imot penger, sier Wirenius til avisen.

Meninger: Er egentlig oppvarmingen global?
Frykt for karnevalet i Rio
Vanskelig å få renten lenger ned
Lesernes kommentarer
Harald Olsen
1. oktober 2009 - 10:22
Men...
Jan A Skaug
1. oktober 2009 - 10:31
Uten mening og svar
Antar denne utbetalingen kom fra ett privar forsikringsselskap.
Leni Aurora Brækhus / ABC Nyheter
1. oktober 2009 - 10:51
Oppdatert artikkel
ABC Nyheter
Jan erik Gjertsen
1. oktober 2009 - 15:09
Pensjonen i Norge litt bedre
Er det et varsel om hva minstepensjonister i framtidas norge kan vente seg når oljen er slutt og de rødgrønne har sendt pensjonsfodpengene ut av landet.