Norsk advokat skal hjelpe Moland og French
Advokat Morten Furuholmen er engasjert av en anonym person for å hjelpe de to drapstiltalte nordmennene i Kongo. - Utenriksdepartementet har vist et totalt fravær av engasjement i denne saken, sier han.
Furuholmen ble tirsdag kontaktet av en anonym person som er svært oppbrakt over norske myndigheters håndtering av rettsaken mot de to drapstiltalte nordmennene Joshua French og Tjostolv Moland.
Den anonyme personen, som er bofast på Vinstra, betalte tidligere i formiddag et ukjent beløp på Furuholmens klientkonto, og forsvarsadvokaten har nå tatt på seg oppdraget med å forsøke å få norske myndigheter sterkere engasjert i rettsaken mot Joshua French og Tjostolv Moland i Kisangani.
- Denne borgeren er svært frustrert over den behandlingen de to får i Kongo. Formålet med mitt engasjement er å ivareta deres interesser i denne rettsaken, sier Furuholmen til ABC Nyheter.
Kari Hilde French er glad for at Furuholmen er engasjert i saken. (Foto: Andreas H. Lunde)
- Amatørmessig av UD
French og Moland står tiltalte for blant annet drap og spionasje. Aktoratet har lagt ned påstand om dødsstraff.
Furuholmen er opprørt over Utenriksdepartementets rolle i saken til nå.
- Utenriksdepartementet har vist et totalt fravær av engasjement i denne saken.
- De har opptrådt amatørmessig i forhold til det som er forventet av dem. Her er det snakk om at to nordmenn står feilaktig tiltalt for spionasje. Man bør kunne forvente at Norge ivaretar norske interesser bedre enn det som er blitt gjort så langt, sier Furuholmen.
- I denne saken er Norge også part, og vi blir anklaget for ha sendt disse to ned til Kongo som spioner. Vi kan ikke sitte passive og ta imot slike feilaktige anklager, sier Furuholmen, som tilføyer at norske myndigheter også har et ansvar for å ivareta rettsikkerheten til French og Moland i Kisangani.
- Glad og takknemlig
Joshua Frenchs mor, Kari Hilde French, mottok nyheten om at Furuholmen har blitt engasjert i saken med stor glede.
- Jeg er veldig glad og takknemlig for hans engasjement. Han ønsker å ta opp denne saken på et politisk nivå, der den hører hjemme, sier French til ABC Nyheter.
Hun har vært i samtale med Furuholmen tidligere i dag, og mener at det er viktig at norske myndigheter setter søkelys på hvordan staten Kongo har fulgt opp saken.
- Det virker som sentralregjeringen verken har makt over eller kontroll på hva som foregår i Kisangani. Det er i alle fall viktig at vi som stat er vårt ansvar bevisst, sier French.
- Vi gjør vår jobb
Bjørn Svenungensen i Utenriksdepartementet avviser den kraftige kritikken fra Furuholmen.
- Vi har hatt to-tre personer til stede som gjort en kjempejobb. Vi er svært tilfredse med den jobben som disse personene har ytt, sier pressevakt Svenungsen til ABC Nyheter.
Han avviser at Norge er dratt inn som part i rettssaken.
- Vi er ikke part i rettssaken og kan derfor ikke kommentere den. Dette har vi gjort klart overfor myndighetene i Kongo. Men vi har bistått med konsulær bistand til de to nordmennene i den situasjonen de er i, sier Svenungsen.


Argentinere og briter i ordkrig om Falklandsøyene
Pengesedler varmer fattige ungarere
Lesernes kommentarer
Unni ødegård
3. september 2009 - 20:12
På tide.
Det er flott slike personer finnes i vårt land som tar ansvar
Torgrim Sørnes
3. september 2009 - 20:17
Enda en Mofongo
Jarl Vatnamot
3. september 2009 - 20:21
Fint men er jo ikke advokaten
Robin Rydning
3. september 2009 - 20:28
Her kunne jo sittende
Trasig at Norske myndigheter er totalt fraværende i denne saken.Og man kan jo spørre seg hvorfor?Sitter di på innfo som ikke ganger saken for dem eller de som sitter tiltalt?? Eller er det rett og slett bare for at man ikke bryr seg??Fint med sosialistisk styre i dette landet?? Her ser man jo hvordan sosialismen fungerer i praksis....
Odd mareno Sæterøy
3. september 2009 - 20:31
drapstiltalte i congo
4. september 2009 - 8:02
Ny regjering må til
Bjørn H. Bråthen
4. september 2009 - 8:47
Private.
Nok et bevis på at vi trenger en annen utvikling og en ny regjering med deltagelse fra FRP.
4. september 2009 - 10:11
UD bistand
Det skulle jo gått opp et lys for UD/regjering da disse to ble konfrontert med spionasje for norge. Dette vet de jo er reint oppspinn,så kanskje det andre også ikke er riktig
.Men nei da er det bedre å overlate dem til afrikanske apekatter . Det er jo ikke mulig å kalle dem noe annet når en ser hvilke erstatningskrav de kommer med.
Men hente norsk- palistinere ut fordi de ble beskutt på i sitt hjemland, det kunne de.
Men det var jo farlig for dem å være der, de hadde jo fått asyl fordi landet var for farlig for dem.
Men reise på ferie dit det var ikke noe problem.
Hva slags samfunn er det vi legger opp til? Pakistanere drar hjem og lever på norsk trygd. Når de dør får de fortsatt trygd ,da det ikke blir oppgitt at de er død.
Men nordmenn i Thailand og Spania blir ettergått i sømmene. I Thailand blir norske fastboende urettmessig trukket skatt fra norge. Men det er OK .de er jo norsk og da så.
4. september 2009 - 10:18
Furuholmens Skivebom
Så leste jeg i Dagbladet at Furuholmen fryktet at denne saken skulle ende med at noen ble dratt ut i skogen og skutt. Den korrekte fremstillinga er vel heller den at saken startet med at noen ble dratt ut i skogen og skutt. Derfor sitter disse leiesoldatene på tiltalebenken.
Kåre Kristoffersen
4. september 2009 - 10:52
Spionasje.
Kongen tilbakeviser intet. Derved må a/s Norge reagere ovenfor Kongo og det burde skjedd lenge før de ble dømt.
Kenneth Jensen
4. september 2009 - 18:06
Bongo fra Kongo.