Ibis Hotel ligger i nærheten av Europabroen mellom Strasbourg og Kehl. Foto: Scanpix

Setter bygninger i brann

Mens NATO-lederne avsluttet sitt toppmøte, gikk demonstranter løs på bygninger og plyndret butikker i utkanten av Strasbourg. Røyken lå tjukk etter flere voldsomme branner.


Politiet tok i bruk tåregass og vannkanoner for å stanse en gruppe demonstranter som hadde samlet seg i Strasbourg i forbindelse med NATO-toppmøtet. En anarkistisk utbrytergruppe fra en demonstrasjon med flere tusen aksjonister satte fyr på blant annet et hotell og et kjøpesenter.

Maskert ungdom kastet brannbomber, tente på bildekk, knuste butikkvinduer og plyndret butikker. Også en gammel grensepost mellom Frankrike og Tyskland ble påtent.

Demonstrantene klarte en stund å tvinge politiet til å trekke seg tilbake fra området, før politiet omgrupperte og forsøkte å få kontroll over situasjonen igjen.

Ifølge fransk politi kom om lag ti personer til skade i urolighetene, men ingen av skadene skal være alvorlige. Også flere personer ble arrestert, men det var lørdag kveld ikke kjent hvor mange pågripelser som var blitt gjort.

– Utrolig

emonstranter går løs på en bank i en forstad til Strasbourg.emonstranter går løs på en bank i en forstad til Strasbourg.

De verste opptøyene fant sted på den franske siden av Europabrua, en vei over Rhinen som binder Frankrike og Tyskland sammen, 5 kilometer fra konferansesenteret der NATO-landenes stats- og regjeringssjefer var samlet.

Både fransk politi og brannvesen ble satt inn i arbeidet med å slukke brannene. Ifølge innbyggere i området tok det en stund før redningsmannskapene kom til stedet.

– Jeg kan ikke tro at IBIS-hotellet brenner når det er så mange politimenn her. Det er sånt man ser på TV, men det er noe helt annet når det skjer i vår egen by, sier Dany Herrenschmidt.

– Krigslignende tilstander

Demonstranter som ønsker at NATO-alliansen blir oppløst, har gått inn for å forstyrre lørdagens jubileumstoppmøte.

Men arrangørene av demonstrasjonen er sjokkert over all uroen.

– Jeg er veldig sint. Dette skulle bli en fredelig demonstrasjon. Men i stedet for å se fredelige bilder i kveld, kommer vi til å få se bilder av krigslignende tilstander, sier Marie-George Buffet fra det franske kommunistpartiet.

Mellom 10.000 og 30.000 personer deltok i demonstrasjonene i Strasbourg lørdag. (©NTB)

Lesernes kommentarer

Våre kommende ledere!

Her ser vi hvilke aktiviteter våre kommende ledere (SU og AUF) bedriver...http://www.dagbladet.no/2009/04/04/nyheter/nato/utenriks/5614868/
Så klager de på at politiet holder dem tilbake?? -og klager på at de ikke kommer fram i tide til å være med på moroa??
Det er et viktig veiskille vi står ved den 14. September, et veldig viktig veiskille !

Sosialisme contra ekstremisme

Det er nødvendig å slå fast at NATO ikke er det rette redskapet til å bygge en fredelig verden.
Det er nødvendig å slå fast at det kapitalistiske systemet og markedsliberalismen heller ikke er løsningen på dagens problemer.

Det er også helt nødvendig å slå fast: En fremtidig ordning, både i forhold til sikkerhet og sosialt liv, kan ikke bygge på anarki, lovløshet og ødeleggelse.

Hendelsene i Strassbourg nødvendiggjør tydelig avgrensing mot ekstremister som ikke kan styre seg. Disse må få sine masker revet av og bli stillt til ansvar.

Var det våre kommende

Var det våre kommende ledere fra SU og AUF som tente på?

Sosialistisk ungdom.

Mennesker som ikke har eller vil gjøre et slag for felleskapet.
Bur dem inne med Apéne i Kristiansand.

Hva vet du egentlig om de

Hva vet du egentlig om de ungdommene? Jeg tror vi bør være glade for at noen står opp for sakene de tror på uansett politisk ståsted.
Slik virker demokratiet, selv om noen tydeligvis vil ha det annerledes. Tillater man seg å ha andre meninger så inn med dem og kast nøkkelen. Sånn vil nok ikke majoriteten ha det.

Bruk mer vold

mot demonstranter som utøver vold. Det sies at vold avler vold, men i dette tilfellet er det sosialistene som starter volden og den må besvares med skarp vold!!

FLOTT UNGDOM.

Kastet brannbomber.
Hotell påtent.
Knust butikkvinduer og plyndret butikker.

I motsetning til deg deg så ser jeg på dette som mobb. Vanligvis blir man straffet for å begå kriminelle handlinger.

RE: Flott ungdom.

Slik er det hver eneste gang på disse G-møtene. Radikale leftiser har desverre et så begrenset ordforråd at brannbomber, vold og mordbrann som uttrykk for det de ikke liker. Da er det ikke mye dialog nei...

Minner mer om frustrerte dvergsjimpanser enn dannede mennesker... ;-)

Drittunger.

Håper politiet tar av seg silkehanskene nå. Det er rart, blir de tatt er det ikke så lenge før de er ute og gjør nytt djevelskap. Se bare hva som skjedde i Oslo. Der hadde de gode bildet av dritten. Det var bare få som ble tatt.

Helt enig i det. De som blir

Helt enig i det. De som blir tatt for å begå kriminelle handlinger i skjul av å være demonstranter bør straffes på behørig måte.

Du svinger som en pendel.

Du må være den rareste blitzer´n på ABCnyheter.
Finn ut hvor du står, det er mitt råd.

Heldigvis tar jeg

Heldigvis tar jeg selvstendige overblikk over det som skjer. Jeg trenger ikke en eller annen politiker å kysse føttene på.

Jeg er dessuten ikke bundet

Jeg er dessuten ikke bundet av noe som helst giftermål til noe parti. Men lov og orden og rettferdighet setter jeg høyt. Da gjør kanskje ikke du det.

Si det som det er.


Dette er vensteradikal mobb som media kaller "demonstranter". Aldri får vi høre annet enn det. De reiser over hele verden og oppfører seg alltid på samme måte. De er "yrkesdemonstranter".Hadde det vært høyreradikal mobb, så hadde det blitt omtalt som det. Og kritikken hadde vært knusende. Nå legger media et forståelsesfullt slør over hærverk, brenning av hotell, innbrudd i forretninger. steinkasting, molotovcocktailer, osv. Men media kan jo ikke kritisere dem for de vifter jo med Palestina-flagg. Så da så.
Det er til å spy av at ordtaket "Det kommer ikke an på hva som blir gjort, men på hvem som gjør det" er blitt et mantra for media. Feige tafatte media som ikke TØR kalle en spade en spade.

Anarkister

Minner meg mer om anarkister og folk fra blitzmiljøet. Tror man bommer stygt hvis man tror at Auf og sosialistisk ungdom driver med slikt.

Hvem betaler regninga tror du?

http://www.dagbladet.no/2009/04/04/nyheter/nato/utenriks/5614868/

SU folk, hvem er det som betaler reisene til disse naive røde?
Som har tid og penger til å reise verden rundt for å demonstrere mot alt og alle, prøv ikke å forsvar dette avskummet av noen mennesker......

Hvor naive går det an å

Hvor naive går det an å bli?
Om man vil ødelegge for demokratiet er det beste å blande seg inn i lovlige demonstrasjoner og skape vold og forvirring.
Da fjerner man fokus fra budskapet , og demonstrantene får selvsagt skylden.
Dette er ingen ny strategi. Den har eksistert i all dokumentarbar tid.
Den som gidder kan lese seg til det.
Om det er tillfellet i DENNE demonstrasjonen vet jeg ikke noe om.