Israels utenriksminister Tzipi Livni roser USA for å ta avstand til FN-konferansen mot rasisme som Israel mener er antisemittisk og antiisraelsk. FOTO: Scanpix

Boikotter rasismekonferanse

USA nekter å stille opp i FN-konferansen om rasisme. Israel roser amerikanerne.


Israel roser USA for å ha trukket seg fra en FN-konferanse mot rasisme som Israel mener er antisemittisk og antiisraelsk.

– Jeg gratulerer USA med avgjørelsen, som viser at USA står fast på sitt engasjement for Israel, sier politikeren Silvan Shalom fra høyrepartiet Likud.

Også utenriksminister Tzipi Livni roser USA, og hun ber flere land gjøre det samme som amerikanerne.

– Under dekke av å bekjempe rasisme, er denne konferansen uten skam antisemittisk og antiisraelsk, sier Livni. Hun og andre kritikere mener at arabiske land misbruker konferansen til å beskylde Israel for rasisme.

USA har foreslått endringer i resolusjonen som setter rammen for Verdenskonferansen mot rasisme som avholdes i Genève 20. til 24. april. Men forslaget ble avvist, dermed har USAs regjering gitt beskjed om at USA ikke vil være med.

Også Israel og Canada vil boikotte konferansen.

Da konferansen ble holdt for første gang i september 2001, marsjerte Israel og USA ut den fjerde dagen i protest mot en resolusjon som arabiske land ønsket å få vedtatt. I resolusjonsforslaget ble det fremholdt at sionisme var å ligne med rasisme. (©NTB)

Lesernes kommentarer

Rasisme.

Er vegen å gå at ein rygger unna når rasisme skal diskuterast?Det ville då vera eit skritt vidare om ein såg djevelen i kvitaugo i staden for å halde seg på trygg avstand.
Der gjer USA og Isarel ein feig beslutning.

Blasfemisaken i FN

Av den mediedekningen som er kommet frem tidligere så var det ikke akkurat sionisme som gjorde at mange land boikotter konferansen, men at land som Iran og Saudi Arabia vil, akkurat som vår egen regjering forsøkte, å sette likhetstegn mellom blasfemi og rasime i for å stilne kritikk av Islam.

Kritikk av Israel = antisemitisme ?

Forkvakla likhetstegn mellom religionskritikk (mot islam) og rasisme har sitt motstykke i et minst like stort forkvavla likhetstegn mellom legitim Israel-kritikk og antisemitisme.

ikke uventet

At de to landene som i etterkrigstiden har stått bak flest kriger i verden trekker seg så snart de ikke får det som de vil, er ikke akkurat uventet. Disse to verstinglandene innbiller seg virkelig at de står bak alt godt som finnes i denne verdene, samtidig som slaktingen av "mindreverdige" har pågått i snart 60 år.

Sånn var det når det gjaldt Kyoto også...De fikk det ikke nøyaktig som de ville og nektet derfor å ta en demokratisk beslutning sammen med resten av verden

Hollywood har virkelig gjort sitt for å hjelpe nasjonen til tidenes virkelighetsflukt... Tenk å ha et så forvrengt verdensbilde.

Rasime mot Jøder.

Har Jødene reflektert over hva det kommer seg at de har vært så, tildels hatet, gjennom
århundreder ? Kan det i noen grad bero på dem selv ? Det virker som om når Jødene
føler at de har "overtaket" da er det ingen grenser for deres opførsel.
På den minste kritikk så spiller man ut rasisme kortet og anklager omverdenen for å
bringe 30 og 40 årenes tilstander tilstander tilbake !
Både Jøder, Arabere og Afrikanere skulle være sparsommelige med sine karakteristikker,
det skulle de tjene på.

Hørt om

noe som heter misunnelse?

Misunnelse ??

noe som heter misunnelse? Den forsto jeg ikke!

Jødene

Jødene tror de kan kan gjøre hva de vil bare fordi at de ble prøvd utryddet en gang for lenge siden.

Jødeme og amerikanere.

Iserael er USA,s støtte pkt i araberverdeen.
disse to statene styres av verdens styggeste høyrekrefter.

MED NEI TIL EU !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Nei til jødene og USA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Thoralf, unskyld at jeg spør,

men hva er du egentlig for i denne verden? AlQaida? Hamas? Hezbollah? Ap? Sv? Rødt?

ikke rart det er terror...

usa støtter å blir støttet av terrorister!

Det er overhodet ikke

Det er overhodet ikke overraskende at hele verden t.o.m FN drives av Israel med USA's støtte.Verdens politikk dikteres av jødene. Hver gang de ikke får det som de vil eller blir kritisert så forsvare de seg med anti-semetisme.

Semitter

Stort sett alle innbyggerne i alle nabolandene til Israel er semitter. Ergo er vel Israel å betegne som den mest antisemittiske og rasistiske stat vi har her i verden.

hva tror dere

hva tror dere hamas ville gjort i samme situasjon? jo de vill nok ikke nøyd seg med en fredelig boikott, de ville kledd på seg dynamittvester armert den og spasert inn i FN bygningen og blåst den til himmels, mye smartere ikke sant?

Hvis Israel støtter USA

I og ikke delta rasismekonferanse, så kan det oppfattes som om de liker
og få rasistiske bemerkninger. Da må Levin og Levini slutte og sutre fordi noen mener det motsatte av hva hun og hennes folk stå inne for. Eller tar jeg feil ? Du har miligens svaret...?

Topp USA

Ingen andre land har vel taklet integrering og innvandring bedre enn USA. Jeg tør påstå at alle hudfarger og opphav føler seg like velkommen der. De har løsningen, nemlig å behandle ALLE likt, sånn gjør vi det ikke her i landet dessverre. Å invitere dem på rasismekonferanse er som å invitere en Finnmarking på snøscootermesse i Dubai

US Harmony.

Kjære Skailand. Søk på nettet: US crime og US ethnic crime - der vil du få en glimt av harmonien !

Antivesten

Helt enig med deg, så hvis vi hadde Islam over hele veden hadde vi hatt en fredelig plass, kvinnene kunne vært hjemme under en burka så mannfolka med loven i hånd kunne banket dem som de vil, og lært våre sønner det samme, etterhvert hadde ikke jentene lært og les slik at de kunne vært mere underdanig. Og Taliban og desslike kunne vært verdenspoliti, da hadde vi virkelig hatt en fredelig jord. All mkt kunne vært i Mekka under noen Mullaha der, gleder meg virkelig.
Da hadde vi vært kvitt dette forfedelige demokratiet, og utdannelse til jenter, fy å fy for et onde.
Men, det er en ting jeg lurer på, hvorfor rømmer alle disse muslimene fra paradiset sitt og kommer til den demokratiske krisne vestlige verden? Som misjonærer for å fortelle oss hvor fælt vi har det og hvor godt de har det i Iran, Irak, Pakistan, Bangldesh, Afganistan, Saudi Arabia, Jemen, Syria osv osv.?

Noen som fikk med seg

at også verdens nest største nasjon Canada er på USA og Israels side?

Canada verdens nest største nasjon?

Hva betyr det at de har verdens nest største landmasse etter Russland? Hvor i alle dager er poenget?

Poenget er vel ikke landmassene men heller det

at det ikke bare er USA og Israel mot røkla som det kan fremgå av teksten. Uheldige ordvalg, sorry...

Hva ville Hamas ha gjort?

Du kan jo begynne med å lese her!
http://electronicintifada.net/v2/article9917.shtml

Det ble foretatt en endring i Hamas når de beluttet å delta i valg!
Ett valg de vant overlegent.
Problemet var da som nå!

USA og Israel vil ikke snakke fred med folk sitter med nøkkelen til løsning og som har folkets støtte!

De vil bare treffe valgets taper Abbas, mens de har forhandler, fortsetter bygging på okkupert mark og det kollektive drapet på Palestinere.

Hele den sionistiske staten Israel er basert på rasisme og jøder som guds utvalgte folk!

Når man påstår at ett folk er foretrukket foran alle andre, hva annet enn rasime kalles det?










FN`s rolle i verden.

FN har ikke den tyngden organisjasjonen burde ha. Dette ene og alene av den grunn at visse land har vetorett. Dette gjør at FN ikke egentlig er en demokratisk organisasjon, men jeg må jo medgi at FN er bedre enn ingenting. Det er merkelig at det ikke blir satt fokus på dette.

Stormakter diskuterer ikke! De dikterer!

Veldig beklagelig at USA og Israel trekker seg fra denne interessante konferansen om rasisme:

For: Rasisme-begrepet er vanskelig. Hvor går grensene mellom ytringsfrihet og rasisme? Karikatur-tegningene av Muhammed vil vi si må aksepteres som del av vår vestlige ytringsfrihet. Ville vi like lett sagt det samme om karikaturtegninger av Gud, Abraham og Isak osv. og av Jesus?

Osv: Rasismedefinisjon er grei, slå opp i leksikon eller internett. Men bruken av begrepet blir lett at kritikk fra mennesker vi ikke liker, blir stemplet som rasisme. Proisraelere tyr lett til det hvis kritikk, til og med saklig kritikk (Willoch f.eks.), mot Israel framsettes. Osv. osv.

Det hadde virkelig vært interessant å fått vite hva Israel og USA legger i praktisk bruk av følgende:

rasisme
antisemittisme
sionisme (Waikipedia går veldig langt i negativ retning om Israel i sin definisjon. Nærmest israelsk imperialisme)

Hva så med antiarabisme, eller hva en nå skal kalle araberhat? Det har min santen kommet fram mye av dette fra proisraelske kommentarer her på ABC. Og muslimhat?

Virkelig synd at USA og Israel ikke er store nok til å gå i clinch med kritikerland av Israel og USA). De bare marsjerer ut når kritikk uttrykkes. Underforstått: Stormakter kritiseres ikke - det må verden forstå!!

Engler med skit på vingene

Sammen med Israel har USA har utviklet seg til å bli falskhetens mestere. Her prediker de menneskerettigheter til resten av veden som om det er noe de selv har æren for. Samtidig nekter de å diskutere rasisme! Snakk om engler med dritt på vingene.

Israel rasister??

Er Israel rasister ?? I Israel bor det mange folkeslag deriblant over 1 Mill Palestina arabere som har fulle rettigheter som israelske statsborgere, Dei kan kjøpe eigedom, kan stemme ved valg, kan velges inn i nasjonalforsamlingen osv.
Dei som er rasister er Araberne, Hamas og Fata.
Hviss en Jøde beveger seg ubevepnet på Vestbredden eller i Gasa, er det stor fare for hans liv. Og finer den Jøden på at han vil kjøpe seg eiendom og bygge seg hus så sees han på som kriminell, både av det internasjonale samfunn den Norske regjering og den Arabiske befolkningen.

Nei det sees på som en selfølge at Israel skal åpne sine grenser for dei Arabiske Terroristane, men Fy skam hvis en Jøde tar en tur til Gasa.

Forstå det den som vill.

Å tegne karikaturene på

Å tegne karikaturene på propheten Mohamed (fmvh) og tråkke på 1.5 millarder mennesker er ingen fare : Det må tåles , aksepteres og dikteres i ytringsfrihets og demokratiets navn . Å kritisere jøder for deres politikk er vel antisemetisme. For en modell for demokratiet som er så selektiv og faen meg så urettferdig.Man får vondt og halsbrann av det her når man leser slike kommentarer som er ensidige og urettferdige.

Terrorstater

Hvorfor kommer du til vesten når det er så fredelig og fint i alle muslimske land? Og så fint demokrati der? Jødene får jo også så hatten passer, muslimene som er reisende i død og terror over hele verden bør også få sitt og vel så det.
I Norge og flere andre land styrt av feige politikere knegår de jo muslimene uten å tør å si noe mot dem pga. at de er jo så snille og fredelige. Kriminelle kjeltringer har vi selv, og få stadig tilføring av nye kriminelle muslimske bander som rømmer fra sitt eget paradis burde vi sendt hjem asap.
Skolevesenet er det samme, har glemt at dette landet faktisk har utviklet seg til tross alt å være et bra land å bo, nå snakker de mere om den "fredelige" islamske religion. Personlig er jeg ikke så intressert i religion, men når mine barn kommer hjem etter å blitt hjernevasket av venstreorienterte palistinaelskere på skolen, tar jeg dem med meg foran Tv og viser dem virkeligheten fra disse fredselskende islamske landene.