MINISTERBESØK: Utenriksminister Jonas Gahr Støre beøkte ruinhaugene i Gaza fredag. Foto: Adel Hana/AP

Støre i ruinene


GAZA BY/OSLO (NTB): Utenriksminister Jonas Gahr Støre fikk ved selvsyn se de store ødeleggelsene etter Israels krigføring mot Gazastripen fredag.

Støre besøkte utbombede fabrikker, et sykehus og et lokalt FN-kontor, og fikk et innblikk i det omfattende ødeleggelsene og sivilbefolkningens lidelser i området.

Politiske samtaler med Hamas, som styrer i området, var det derimot ikke snakk om, blir det understreket fra UD.

– Vi har ikke hatt politiske samtaler med Hamas siden juni 2007, sier pressetalsmann Håkon Svane.

Folkehjelp-problemer

Støre hadde under besøket også samtaler med lederen for Norsk Folkehjelp på Gazastripen, Kirsten Belck-Olsen.

Norsk Folkehjelp har etter det NTB erfarer store problemer med israelske myndigheter for tiden, og nektes å sende eksperter på eksplosivrydding til området.

Generalsekretær Petter Eide hisset trolig på seg israelske ledere etter et besøk på Gazastripen tidligere i år, da han truet med å sende regningen for oppryddingen av israelske bomber og granater til Israel.

Tatt i kontroll

En av Norsk Folkehjelps eksperter, som i januar var i Gaza for å forberede oppryddingsprosjektet, fikk store problemer da skulle fly hjem fra Tel Aviv.

– Han hadde tatt på restene av en israelsk bombe og ble stanset i sikkerhetskontrollen fordi det ble funnet spor av eksplosiver på mobiltelefonen hans. Det endte med at han måte kjøre til Jordan og ta flyet hjem derfra, opplyser en kilde i organisasjonen til NTB.

EUs utenrikssjef Javier Solana besøkte også Gazastripen fredag, også han på vei til neste ukes giverlandsmøte i Egypt. (©NTB)

Lesernes kommentarer

La dem bli, la dem bli...

Kan vi ikke sende ned en moelvenbrakke til Gaza, så kan Jonas Gahr Støre og Petter Eide bli der? De er jo blant sine.
Av og til er jeg flau over å være norsk!

Artikkelen er for øvrig ganske tendnsiøs: israelernes mål var vel ikke å ødelegge skoler, FN-bygninger og sykehus. Enhver med litt vett i panna skjønner vel det. De ville stoppe de daglige rakettangrepene fra Hamas, og så langt ser det ut som de har lykkes.

Odd Johannesen...du trenger

Odd Johannesen...du trenger bare å være flau over å være deg selv...

Aldeles ikke.

Jeg er ikke det minste flau over å mene at palestinaarabernes "lidelser" er selvforskylte.
De stemmer på Hamas hele bunten (de som ikke gjør det, må enten flykte til Vestbredden eller endog Israel, eller bli skutt - av Hamas), Hamas har Israels ødeleggelse som punkt 1 på sin dagsorden, dernest at alle jøder skal drepes.
Inntil de er villige til å stryke disse punkten og avslutte alle terrorhandlinger (kanskje Jonas kan hviske dem noen ord i øret?), kommer ikke denne floken til å løse seg noensinne.
Fru Halvorsen ville boykotte israelske appelsiner - hvor enfoldig går det an å bli? Israel er et mye mer komplekst samfunn enn som så. Dette programmet ble for en tid tilbake sendt på NRK (tenk!):

http://www1.nrk.no/nett-tv/klipp/451281

hei odd!

Hvordan definerer du begrepet terrorisme? Hvis Hamas da bedriver terrorisme, hva er målet deres? og hva er årsaken til at Hamas bedriver "terrorisme"? Er det en god ide å fokusere på årsaken til problemet?
...sånn RENT HYPOTETISK,,,hvis f.eks danskene angrep Norge, og begynte å rasere ditt nabolag og ditt hus for å så bygge egne hus til seg selv, fordi de mener landet tilhørte dem for...5-6 hundre år siden, da danmark og norge var ett....ville DU ha blitt litt forbanna da? hadde du tatt til våpen for å beskytte ditt hjem og din familie? Ville du bare kapitulert og tenkt at,,,jaja...det var jo faktisk deres landområde for 1000 føckings år siden...

Er det ikke litt feil av Israel å ta landområder fra palestinerne i ren "imperialistisk okkupasjons-stil" selv om Moses hadde lovet DEM det landet for et par millioner år siden?

Jeg mener ikke at alt Hamas gjør er riktig, men jeg synes at mye taler for at urett blir gjort mot dem.
Israel har hatt full støtte fra USA, med tanke på økonomi og våpentilførsel. Palestinerne har ikke mye å stille opp med, og jeg mener det er forståelig med noen desperate handlinger.
Statistikken viser år etter år, at langt flere drepes på den palestinske side. Langt flere.

en liten tilføyelse

Jeg vil gjerne tilføye, at da jeg sier det er forståelig med desperate handlinger, mener jeg mer konkret det at den uretten som blir gjort overfor palestinerne(okkupasjonen), skaper en grobunn og årsak til oppblomstring av fanatiske ekstremister.

Fikk

Israel fikk hele palestinamandatet da de opprettet seg i 1948, ingen andre hadde takket ja til tilbudet om statsdannelse. Israel ble opprettet på mandates siste dag.
Før palestina mandatet så tilhørte området det Ottomanske riket.

Problemet er det at De såkalte palestinerene ikke klarer og forholde seg til at de takket nei til egen stat.

I de 19 årene Egypt og Jordan okkuperte Gaza og Vestbredden ble det ikke fremmet krav om egen stat.

Og ikke minst. Hvorfor vil ikke Israelske arabere legges inn under PNA?

Tl "La dem bl - la dem bli"

Ta en titt på de menneskene bak vår utenriksminister.

Hva tror du?
Er de terrorister?

Og har du selv blitt utsatt for bomber?
-------
Skam deg

helt enig, han må skam seg

helt enig, han må skam seg å bli menesker

Hvor

Hvor mange av ruinene er rivningstomter, hvor mange benyttet Hamas anledningen til å sprenge? og hvor mange er krigsskader

På et område som Gaza er det alltid bygg som rives for å gi plass til nye bygg med mere plass, alle ruiner kan ikke skyldes krig.

Ikke minst la Hamas betale kalaset.

Støre må også reise til

Støre må også reise til Israel for å se ødeleggelse der , ikke bare hans nytt land. Slutt med å forgifte tanker til de som er nordmenn. Hvorfor bor du i norge fortsatt? Støre Hamas må flytte til Gaza. Han er alltid ensidig, uklok politikker

ja jeg har sett en hull på

ja jeg har sett en hull på husvegen i israil side, 1300 mot 10 (400 BARN ) død det var det din mening?

Er ikke antall døde nu

Er ikke antall døde nu kommet ned i under halvparten?

jeg forstår ikke hvordan

jeg forstår ikke hvordan man kan forsvare drepe barn og siviller, jeg bare tenker som meneske utenriksminister en av best poliker støtte han 100%, du må være jøde hvis du er jøde hvordan kan du si til han, ikke kom tilbake norge han er NORSK utenriksminister

Regner

Dolu. Regner med at første setning, første ledd var til Hamas!

jeg dritter hamas og israil

jeg dritter hamas og israil bare tenker meneskeliv ferdig med den men hvis noen snakker mot israil ,de blir hamasvenlig med engang er det ikke lov snakker mot israil ?

Og jeg er litt lei av at

Og jeg er litt lei av at Israel atomatisk får skylden når det er helt klart at araberene i området so driver og egler til bråk hele tiden.

hei israelske daniel!

Støre er faktisk anerkjent av utrolig mange topp politikere og diplomater verden rundt. Han er også den norske politikeren som har den mest prestisje tunge utdannelsen.
Det er ikke Støre som er uklok, det er du som er en dum sau.

DET ER AKKURAT DET STØRE GJØR

Han drar både til Gaza og til Israel - og alt til sin tid.
Utenriksministeren vet at Hamas har sendt raketter inn i Israel.

Fokus bør være på hvordan 2 nasjoner kan leve side om side i fred.
--------
Israels befolkning fortjener fred - palestinerne fortjener fred - i hvert deres land.
--------
Og krigsforbrytelser lønner seg aldri.
Det prinsippert gjelder Israel - og alle andre nasjoner.
-------
Å drepe uskyldige er feigt, i tillegg til masse annet.
Her snakker vi deres virkelighet - ikke vår sofatrygge virkelighet.
----
Når Fräulein Siv var i Israel, ble hun vist rundt der, med et forhåndssyn.

DRO SIV OG SÅ SEG LITT OM I GAZA, TRO?
_______

Palestinere og israelere

Kjempeflott sagt Morten, enig med deg.