USAs president Barack Obama får kritikk fra tidligere visepresident Dick Cheney, som mener Obamas politikk øker faren for terrorangrep mot USA. Foto: Scanpix.

– Obamas politikk øker terrorfaren

USAs tidligere visepresident Dick Cheney tror Barack Obamas politikk øker faren for at terrorister kan lykkes med å angripe USA.


– Om de klarer det eller ikke, kommer an på om vi opprettholder tiltakene som har gjort oss i stand til å avverge alle forsøkene på omfattende angrep mot USA siden 11. september, sier Cheney til medieorganisasjonen Politico.

Han mener USA ville ha blitt utsatt for et nytt angrep hvis ikke regjeringen til George W. Bush hadde innført mer omfattende overvåking, og godkjent omstridte metoder for å avhøre terrormistenkte.

Enkelte av de omstridte metodene er å regne som tortur.

– Å ivareta landets sikkerhet er en vanskelig, vond, skitten og ubehagelig oppgave. Disse menneskene er onde. Og vi kommer ikke til å vinne ved å vende det andre kinnet til, sier Cheney.

Barack Obama har allerede gitt ordre om at amerikanske sikkerhetsstyrker ikke får mishandle fanger. I tillegg vil han stenge fangeleiren i Guantanamo-bukta på Cuba og etterretningsorganisasjonen CIAs hemmelige fengsler i utlandet.

Cheney mener den nye presidenten setter USA i fare hvis han opphever terrortiltakene Bush-regjeringen innførte. (©NTB)

Lesernes kommentarer

Ingen mennesker er onde,

Ingen mennesker er onde, hvordan kan han si noe slikt?? De er frustrerte. ingen er onde bare for å være onde.

HEI???

Hvilken planet lever du på Maren Sofie Johansen.
Kanskje på tide å bevege deg utenfor din egen trygge stuedør?

Født onde !

Flere milliarder mennesker ville nok være uenig med deg der Maren, at mennesket ikke bare er godt, men at vi er født onde...se det er en annen sak

Onde mennesker

Halloen. Se på hva vi mennesker klarer. Vi har egentlig ikke gjort annet enn å slakte hverandre siden tidenes morgen. Dersom du er uenig med mitt syn, brenner jeg deg på bålet (katolikkene), eller vi starter en krig, eller finner på noe annet fandenskap. Du kan ikke ha lest mye historie Maren. Kom deg ut av din stue, og se på verden og menneskene som bor i den, og du vil et uendelig hav av ondskap.

INGEN MENNESKER ER ONDE?

Hvilken planet er du fra som kan si noe slikt? Hjernevaskede muslimer tror de får 72 jomfruer og fullpakke i det hinsidige, så imamene sier det blir mye bedre der, og det tror de fanatiske.

Haaaahahahaha!

Dick Cheney har i flere år ødelagt for USA ved å drive militæret hardere enn de tåler i en unødvendig krig som bare har hatt til hensikt å drepe uskyldige mennesker og motivere nye terrorister. Han har ingen rett til å kunne kritisere andres politikk lenger.

Ingen overraskelser.

Det kommer knapt som noen overraskelse at den gamle vise-president forsøker å svekke Obama på dette feltet. Dette er mannen som mener at det er viktigere at USA blir respektert enn elsket. Det Cheney muligens ikke har skjønt ( eller har han det) er at det er ikke respekt han egentlig ønsker, det er frykt. Frykt skaper hat. Dette har vært USA's utenrikspolitikk siden 2. verdenskrig. USA er faktisk verdensmestere i å skaffe seg fiender. Det USA trenger er nemlig respekt ( ikke frykt), men på et helt annet grunnlag en det Cheney forfekter. Respekt på grunnlag av kloke og tolerante meninger. En innkluderende politikk både hjemme og ute. Dette vil ta tid og det tror jeg Obama vet. Et land som til de grader er paranoide og navlebeskuende er skjelden vare i verden idag.
Jeg håper at den nye regjering i USA kan snu denne trenden ved å vise verden et nytt USA når det gjelder utenrikspolitikk. Den største utfordringen blir å opplyse og informere innad.De færeste amerikanere har noengang vært utenfor den staten de bor i (endel ganger ikke engang utenfor byen de bor i) Den vanlige amerikaner er blottet for kunnskap om verden rundt dem. Det er da et tankekors at dette er velgerne som bestemmer hvem som skal regjere verdens mektigste land.Det er her Obama får sin største oppgave.

Bra

Endelig noe jeg kan signere.
Bush & co hadde en politikk som makteliten svært gjerne vi opprettholde-
Finner det merkelig hvor lite folk stiller spørsmål om hva som foregår i verden..
På tide å våkne.

Hei Fritjov Knoph

Du må jammen være flink til å "lese mellom linjene" du, som har funnet ut at Cheney har noen tanke om å sværte Presidenten,forøvrig så er dine karakteristikker av USA helt på jordet og det er ikke en Normann verdigt. Spar det Norske folket for dine "surmaga" vurderinger.

Linje lesing

Nå er jeg relativt oppdatert på amerikansk politikk. Har bodd der endel år og besøker landet årlig. Har både hus og bankkonto der og føler meg relativt godt istand til å vurdere amerikansk politikk. Når det gjelder på standen om surmagethet så får det stå for din regning.

enig

Jeg er ganske enig med deg Fridtjov,jeg reagerer hver gang jeg ser "mannen i gata"blir intervjuet om ganske normalt lette spørsmål,de er helt på jordet,vet ikke helt vanlige ting utenfor USA,til og med jeg husker fra barneskolen at hele klassen kunne alle marikanske statene utenat,viktige byer og andre ting,både i europa og asia.Der stryker den vanlige amerikaner i allt ser det nesten ut som,jeg har nesten inntrykk av at de ukke får med seg alt av nyhetyer omkring i verden.har slekt jeg mailer med der og spør dem om ting så har de ikke hørt det.Tror hadde de fått sett alle bildene om alle de flagg dekorerte kistene som kom fra krigen så hadde de gjerne reagerert litt kvikkere,uten at jeg kan vite det helt sikkert selvfølgelig,men det er mitt inntrykk

Kanskje Obama har skjønt at

Kanskje Obama har skjønt at det Usa har drevet med i Midtøsten de siste 50 - 60 åra er grunnen til terroren. Det ser ut til at Usa har vært og er villig til å gjøre hva som helst for å skaffe seg billig olje. Det har gått en hel del dokumentarserier på tv om dette. Se bare på behandlingen av Sjaen av iran på 50 tallet. Han var kompis med amerikanerne og lot de lete etter olje. Det fant de.
Etter hvert så ville Sjaen ha en del av dette slik at hans eget land fikk goder av det også. Da var han ikke kompis lenger. Han ble avsatt. Når dette var gjort så trengte de jo amerikanerne en ny kompis i regionen. Hans navn var Saddam.
Tror mye av skylden for terroren er amerikanernes egen skyld. De kan ikke tråkke på andre i det uendelige, og forvente at de bare skal sitte å se på at de kommer og forsyner seg med det de vil ha.
Dette straffer seg.

Billig olje?

Tullprat. Syns du vi har noe billig olje, min turbuss tar 600 liter pr tanking og det koster kr. 7200,-.

billig

Ja,får håpe vi alle har norsk olje på bilen vår og ikke importert muslimsk olje,kun nordsjøolje til norske biler og busser

OLJE KONTRA ANDRE DRIVSTOFF.

Helt enig Odd Sigurd Korsnes, forøvrig så er jeg også enig i det som USAs president sa for 7 -8 år siden: at i 2010 skulle USA sin bilpark bruke 10% mindre olje enn da, og i 2020 skulle dei være helt selvforsynt med olje. Jeg tror at teknologien går frem med stormskritt, husk at det var i Amerika selv lyspæra ble oppfunnet.

HISTORIEN OM SJAHEN AV PERSIA?

Hei du navnløse,
Dine historiekunskaper er helt på bånn. Du må ikke komme med slik historiefortelling, for unge folk kan tro at slik som du beskriver hendelen i Persia (nå Iran) er sann. Det hadde ingenting med vennskap/ fiendskap at Sjahen av Persia fikk kreft, og døde. Dermed såg Kohmeiny (i Paris) at nå kunne han skape et muslimsk totalitært Imamstyre. Forøvrig var det engelske og franske interesser som hjelpte perserane med oljeutvinning, men om noen år er oljen nesten overflødig.

Eg trur at Dick Cheney har

Eg trur at Dick Cheney har rett. Det er berre eit språk desse terroristane forstår; det er maktbruk. Her må ein stilla hardt mot hardt,og ikkje vera ettergjevande. Noko å tenka på for dei som kritiserer USA (Bush) og Israel.

Rett?

Tror nok han har ganske blodige hender den karen der.Kan det tenkes at det er en grunn til at disse forskjellige organisasjonene gjør som de gjør mot amerikanske mål?.Hva har amerikanske styrker gjort mot dem i deres hjemland,amerikanerne står ikke å ser på ting i deres hjemland,de gjør ting,ganske grusomme ting.Det er jo vist i flere dokumentarer fra amerikanske styrker fra de forskjellige områdene de opererer i.Soldatene gjør jo ting de høye herrer i Washington bestemmer,flesteparten av soldatene lurer jo i det hele på hva i alle dager de gjør der,de synes jo sivilbefolkningen hadde det bedre før de kom brasende inn til dem.det er jo bevist i flere etater at mye som ble sagt fra Dick Cheney var sludder og pølsevev,kun ett påskudd for å komme seg inn i landet/ene på,så hva er grunnen,jo amerikanernes panikk for å stå uten olje til all den olje krevende levestandard de har.Så oljen er den viktigste grunnen til amerikanernes nærvær,ikke noe samaritansk tanke ligger bak det hele,bare ta for deg ett lite knippe av uttalelsene til de nevnte herrer så forstår du det.Er det ikke oljen så er det redselen for at russerne skal få ett fotfeste der,Bin laden hadde sannsynligvis vært ett ukjent navn for de fleste her hadde det ikke vært for den grundige opplæringen CIA gav Bin Laden og hans medsammensvorne,kun for at han skulle drive terror mot russerne,snakk om boomerang det ble dessverre.Nei,jeg tror at de som har stått i bakgrunnen for de to siste presidentene i amerika er ganske så blodige på hendene selv om det dessverre er presidenten som står tilbake med ansvaret

Ingen mennesker er onde

Ingen mennesker er onde, men noen er frustrerte, og eller lever i frykt. Noen er psykopater og noen er på avveie. Å beskylde noen for å være ond er en meningsløs uttalelse.

Les hva jeg skriver. det er

Les hva jeg skriver. det er snakk om at amerikanerne vil ha billig olje. Hva vi betaler har ikke noe med dette å gjøre. Prisen der borte er idag mye lavere enn i Norge. Men likevel synes de prisen er for høy. Lønna der er vel noe lavere enn hos oss. Som sagt, dette er noe amerikanerne har drevet med i årtier, så det er ikke noe nytt. De tenker kun på seg selv. Sjekk opp litt rundt dette temat selv. Så vil du se hva dette dreier seg om. Ble overrasket selv når jeg fikk se hvordan de har drevet på for egen vinnings skyld.

HALO BENLØSE FUGL,

Selv om du ikke har navn, så kan ikke dine utsagn stå uimotsagt. Alle hadde sett at oljen var billigere, men å tro (slik som du) at USA hjalp oss og Europa til å bli kvitt Hitler, selv om de da hadde nok med Japanerne, for å få billig olje fra Nordsjøen. Et slikt lavmål av vurderingsevne er betenkelig i en redaksjon. Kanskje du er så gammel at du husker hvem som hjalp oss med å finne olje i 1969? Likeledes hjalp de Irakerne til å bli kvitt Saddams totalitære vanstyre, og skape et levedyktig demokrati. Du vet kanskje at i midt-østen er det kun ISRAEL som er et demokrati, med fulle rettigheter også for araberne også negrene som bor der, så verden får håpe at IRAN og NORD-KOREA også blir demokratier om få år.

Også en liten kommentar til ditt utsagn om det amerikanske lønnsnivået. En fagarbeider i Detroits bilindustri tener ca. 100.000 USD i året, og bensinen koster ca. det halve imot i Norge.

Forøvrig, intet nytt under solen.

mulig de amerikanske

mulig de amerikanske historieforskerne fortalte løgner. Men det var faktisk dette som ble sagt. Grunnen var faktisk ar de var ute etter billig olje.

Er det noko betre at dei kristne drøymer om eit paradis

med gater av gull utan ei einaste jomfru.Elles skjønar eg ikkje kva desse 72 muslimske jomfruene har å gjera når det gjeld problematikken gode og vonde menneskje. Det må berre vera for å bruka alle høve til å latterliggjera muslimar

ja

noen må alltid dra muslimene inn i dette selv om det ikke har noe med de å gjøre,men er vel fordi de ikke har noe bedre å komme med

MUSLIMERS TRO: AT DE FÅR 72 JOMFRUER OG EVIG OPPHOLD I PARADIS.

Kanskje det, de må iallefall lære å tenke selv, og ikke lære å hate sin neste hvis han er buddist eller kristen. Den som ikke forstår dette han bør sette seg ned å tenke selv.

dette er ikke min

dette er ikke min historieløse tolkning. Dette er tatt rett fra en dokumentar på Nathional Geographic Channel. Det var amerikanske historikere som fortalte. Disse opplysningene var holdt hemmelige i mange år. En ting ble gjennom hele programmet gjentatt. Det som er gjordt i denne regionen gjennom alle disse årene, har kun hatt en misjon (som aldri noen har villet prate om ifølge disse historikerne), og det er få få tak i oljen.

dette er ikke min

dette er ikke min historieløse tolkning. Dette er tatt rett fra en dokumentar på Nathional Geographic Channel. Det var amerikanske historikere som fortalte. Disse opplysningene var holdt hemmelige i mange år. En ting ble gjennom hele programmet gjentatt. Det som er gjordt i denne regionen gjennom alle disse årene, har kun hatt en misjon (som aldri noen har villet prate om ifølge disse historikerne), og det er få få tak i oljen.