BLE LIGGENDE: Nøyaktig hvor lenge liket til Johnnie Redding har ligget i bunnen av heissjakta vet ingen. Foto: Max Ortiz/The Detroit News.

Frosset lik ignorert

Politi og brannvesen ble ringt flere ganger før de hentet det frosne liket.


Det forlatte varelageret ble siste hvilested for Johnnie Redding (56). Til tross for at den prisbelønte journalisten Charlie LeDuff ringte politiet flere ganger, tok det hele to dager før levningene etter mannen ble hentet ut av isen, melder Sky News.

Anonymt tips

LeDuff, som har vunnet Pulitzer-prisen for sitt arbeid i Detroit News, rykket onsdag forrige uke ut etter å ha fått en anonymt tips. Ifølge tipseren lå det et lik, frosset fast i bunnen av en heissjakt i en forlatt lagerbygning i Detroit.

- Beina står som to pinner ut av isen, sa tipseren.

LeDuff fant akkurat det som ble beskrevet av tipseren. I lagerbygningen, der en rekke hjemløse søker tilflukt for den kalde vinteren, lå et lik frosset fast i isen.

LeDuff ringte straks til nødtelefonen, og ble forsikret om at de ville ta affære. Neste dag dro han tilbake, og til hans store overraskelse lå liket der fortsatt.

To ganger til måtte journalisten ringe nødtelefonen. Først ble røret lagt på, mens andre gang fikk han gjort en avtale med noen fra brannvesenet om å møte ham på stedet.

Ikke uvanlig

Ifølge journalistens egen historie er det ikke uvanlig at lik blir liggende urørte i Detroit. Mannen som tipset journalisten skal ha vært i bygningen for å spille ishockey på de frosne gulvene. Da de hadde sett liket fortsatte gruppen å spille, som om ingenting hadde hent.

Samtaler med hjemløse i bygningen tyder på at liket kan ha ligget så lenge som en måned uten at noen varslet.

- Når du hører at noen har funnet et lik i nærheten av togstasjonen, så sier du bare: Og så, sier en beboer i nabolaget, Bianca Glenn.

Hva som skjedde med Johnnie Redding er det ingen som vet. Én teori er at han har falt ned heissjakten, og så fryst i hjel.

Lesernes kommentarer

God bless America!

Det er trist at respekten for et menneskeliv ikke er større i vår såkalte siviliserte del av verden.

Så mye er altså et

Så mye er altså et menneske verdt når det ikkje har kjøpe-kraft.

"US and A, greatest country in the world" ???

Herregud! Ein skulle ikkje tru at slik kan skje i den vestlege verda, men det kan det... men berre i USA da. Dersom folk er fattige i USA så vil ikkje det offentlege ha noko med dei å gjere. Det er den store forskjellen med USA samanlikna med resten av landa i vesten. Forøvrig så såg eg nettopp Michael Moore-filmen "Sicko". Ein kan vere glad at ein har eit offentleg helsesystem i den grad som me har. I USA døyr folk, bokstaveleg talt, fordi dei har ikkje råd til å betale for sjukestell. Eg er ikkje sosialist, men eg er ein tilhengjar av det offentlege helsesystemet, fordi da er alle garantert behandling dersom dei vert sjuke.

Og i Norge dør folk..

fordi helesystemet ikke slipper tak i dem.

Den har eg ikkje høyrd

Den har eg ikkje høyrd før, kan du utdype kommentaren?

Dette er Usa på sitt

Dette er Usa på sitt beste.Land of hope!

Gå på Trygdekontoret Før Du Reiser

Å få kortet som den norske stat gir oss ang forsikring og sykehushjelp i utlandet hvis noe skal skje, ganske greit med egen forsikring utenom, min dekker kun 3 Mill. og tror ikke det hadde hjulpet meg lenge på ett amerikansk sykehus desverre.

Retting

Nå heter det jo Nav forresten,og har bare blitt enda mer rotete

Ikke kun i USA.

Jeg ble alvorlig syk i USA og ble fraktet bevisstløs til sykehus. Hadde vanlig reiseforsikring. (Selv oppegående nordmenn som tar seg råd til både to og tre feriereiser utenlands årlig dropper reiseforsikring. Og klager på UD og reiseselskap dersom bohov for hjelp oppstår).
Jeg ble behandlet på aller beste måte. Regningen kom på over en halv million kroner og alt ble dekket, selv hotell i uker etterpå for rekonvalesens.Et problem i USA er at selv folk som har råd til helseforsikring dropper dette. Synd, da USA har noen av de beste spesialistene. Men ikke sleng dritt om landet pga denne hendelsen, vi har da nok å ta tak i her hjemme også. Sjekket gamle i nabolaget nylig?

Det er ikke å slenge dritt

å påpeke at USA har et alvorlig problem med tilgang på helsetjenester. Dvs problemet er ikke de "rike" som unnlater å tegne forsikring, men alle de millioner fattige som ikke har råd til det og ergo ikke får det tilbudet de trenger. Da er nok vår modell mye bedre for de aller fleste.

Frossent lik i USA

Dette kunne like gjerne vært i Norge. Hva med han som ble funnet død i sin leilighet i Oslo, han hadde ligget 6 måneder. Posten hopet seg opp men ingen brydde seg.

Du må jo lese artikkelen

Politi ble varslet men det ble ikke reagert. Dette kunne aldri ha hendt i Norge. Ingen etat her til lands hadde unlatt å reagere.

Frosset lik i USA

Vet ikke vilken by du kommer fra Dag Remen, men prøv å ring til politiet spesielt i helgene, da vil du
bli overrasket hvor hjelpsom politiet er. Rapporterer du derimot om alkoholpåvirket kjøring, rykker de
ut med en gang. Jeg har peronlig bodd i USA og vet at personer som finner en død person, bare går
eller kjører videre pga de ikke vil bli innvoldvert. Når det gjelder politiet i USA så har de fått kutt i over-
tids arbeidet, pga den økonomiske situasjonen landet er kommet i. Å rykke ut til et nedlagt lagerbygg
og hente ut en død mann som ligger på is, er ikke førsteprioritering. Det kan også nevnes at politiet har
rykket ut til slike steder før,og blitt skutt i bakholds angrep. At personen ligger på is er jo bra for de som
skal obduksjon han.