Israelske soldater fotografert i det de returnerer fra Gazastripen. Foto: IDF.

Hamas: - Vi vil ha ro

Den israelske hæren holder Hamas ansvarlig for nye bombeangrep på grensa mellom Israel og Gaza. Gruppa selv sier til ABC Nyheter at de ønsker våpenhvile.


Gaza-konflikten

Høsten 2005 trakk Israel seg ut av Gazastripen etter 38 års okkupasjon.
* I januar 2006 vant islamistiske Hamas valget på ny palestinsk lovgivende forsamling.
* Den nye regjeringen ble boikottet av en rekke vestlige land ettersom Hamas blir regnet som en terrororganisasjon både av Israel, USA og EU.
* Israel har de tre siste årene i lange perioder stengt grenseovergangene til Gazastripen.
* Den israelske soldaten Gilad Shalit ble kidnappet av væpnede palestinere på Gazastripen sommeren 2006.
* Hamas og Fatah mislyktes i forsøket på å danne en samlingsregjering.
* Sommeren 2007 ble Fatahs sikkerhetsstyrker jaget ut fra Gazastripen mens Hamas overtok makten alene.
* I romjulen innledet Israel en større offensiv for å ødelegge Hamas’ infrastruktur og stanse rakettangrepene.
* Etter 22 dager erklærte Israel ensidig våpenhvile. Hamas gjorde det samme dagen etter.
(Kilde: NTB)

Hamas-talsmann Ghazi Hamed sier en ny avtale må på plass for å sikre freden i Gaza.

- Vi er interessert i å sikre roen nå. Det er viktig for forhandlingene om en varig våpenhvile. Før den kommer på plass kan det ikke gis garantier for noe som helst, sier Hamed til ABC Nyheter på telefon fra Gaza.

Hamed er regnet som en moderat stemme i Hamas-ledelsen, og er offisiell talsperson for gruppas politiske leder i Gaza, Ismail Haniyeh.

Den ensidige våpenhvilen som Hamas inngikk for ti dager siden, gikk ut søndag. Det er nå knyttet stor spenning til om våpenstillstanden kan holde.

En israelsk soldat ble drept og tre andre såret da en fjernstyrt veibombe ble utløst ved grensa mellom Gaza og Israel tirsdag. Den israelske hæren skjøt senere en rakett mot den mistenkte gjerningsmannen i byen Khan Younis.

Les også: Bombet Gaza i natt

Ifølge israelske Ha’aretz var det en utbrytergruppe fra Hamas som sto bak angrepene.

Israel holder imidlertid Hamas ansvarlig.

- Vi kjenner navnet og bakgrunnen til mannen som gjennomførte angrepet, og det finnes ingen tvil om at han tilhører Hamas, sier major Avital Lebovich i et telefonintervju med ABC Nyheter.

Hun er talsperson i IDF, den israelske hæren, og sier angrepet skjedde så vidt innenfor israelsk side av grensegjerdet.

Angrep mistenkte

En palestinsk mann ble skutt og drept kort tid etter angrepet. Senere ble det gjennomført et luftangrep mot den mistenkte gjerningsmannen, som ble drept. To andre palestinere ble såret i dette angrepet. Lebovich avviser først nyhetsmeldinger om at det var en utbrytergruppe fra Hamas eller en annen militant gruppering som stod bak bomben.

- Etterretningsinformasjonen våre hemmelige tjenester har skaffet gjør oss sikre på at vi har full oversikt over hva som skjedde. Mannen tilhører Hamas, sier Lebovich. Hun nekter å kommentere hva slags etterretningsinformasjon dette er snakk om.

Disse opplysningene bestrider imidlertid Israels egen sikkerhetstjeneste Shin Bet, ifølge en artikkel i den israelske avisen Ha'aretz. Shin Bet bidro til å koordinere angrepet, og sier ifølge Ha'aretz at den militante aktivisten Hussein Abu-Shamaya tilhører en utbrytergruppe fra Hamas, som skal ha forbindelse med «al-Qaida-affilierte Global Jihad.»

- Jeg vet ikke hvem som snakket med Ha'aretz. Hovedpoenget her er at Hamas ble valgt til å kontrollere Gaza, og de er dermed ansvarlige for alt som skjer der, sier Lebovich til ABC Nyheter.

Ghazi Hamed sier han ikke vet hvem som sto bak angrepene.

- Hamas ansvarlig

Lebovich holder Hamas ansvarlig for å opprettholde ro i området etter at Israel ensidig erklærte våpenhvile 18. januar.

- Hamas regjerer på Gaza, og dermed er de ansvarlige for det som skjer der. Vi kommer til å svare hardt og kontant når Hamas forsøker å forbryte seg mot den rådende situasjonen, sier Lebovich.

Israels uttrykte mål med krigen på Gaza var å stanse rakett-terroren mot byer sør i Israel. Krigen startet 27. desember, og bombingen av det palestinske territoriet pågikk 22 dager, frem til Israel erklærte ensidig våpenhvile 18. januar.

Det er anslått at 1300 palestinere, omkring halvparten av dem sivilister, ble drept. 5400 ble såret på palestinsk side. På israelsk side ble tre sivile drept.

10 soldater mistet livet i kamper og rakettangrep i perioden militæraksjonen pågikk.

Mellom tirsdag og onsdag bombet israelske fly også tunnelene som brukes til smugling av våpen, medisiner, mat, drivstoff og andre varer mellom Egypt og Gaza.

1,5 millioner mennesker bor på Gaza. Israelske myndigheter har blokkert grenseovergangene til territoriet siden Hamas kastet ut den sekulære Fatah-grupperingen fra kyststripa i juni 2007.

Våpenhvile

En ensidig våpenhvile fra Hamas' side utløp søndag. Hamas sier gruppa vurderer et israelsk forslag om en våpenhvileavtale med 18 måneders varighet, men krever at Egypt og Israel skal åpne sine grenseoverganger.

Egypt har spilt en sentral rolle i forhandlingene, siden Israel og Hamas ikke snakker med hverandre.

- Vi har nettopp gjenopptatt forhandlingene med egypterne. Nå venter vi på høre hva israelerne sier. Så langt har det vært lite, sier Hamas-representanten Hamed til ABC Nyheter.

Israelske myndigheter har uttalt at en slik grenseåpning er uaktuell før Hamas løslater soldaten Gilad Shalit, som ble kidnappet i 2006. Egypt nekter å åpne grensa før representanter for den moderate palestinske presidenten Mahmoud Abbas får fritt leide på Gaza.

Ifølge Ha'aretz ble det onsdag morgen skutt opp raketter fra Gaza som landet vest i Negev-ørkenen. Ingen ble skadd i angrepet, som skjedde kort tid etter at israelske fly gjennomførte tre bombeangrep mot smuglertunnelene mellom Gaza og Egypt. Det var ikke kommet meldinger om skadde på palestinsk side av grensa onsdag formiddag.

Lesernes kommentarer

Hamas og ro

Hamas har aldri villet ha ro, men det har heller ikke israelerne. Les boken Hjernen og Gud.

Der er det godt beskrevet hvor djevelsk Israel behandler sine naboer.

Hei;)

Kan du gje meg namnet på forfatteren så skal eg skjekke ut kven han er for deg;)

Link til boken

Her er en link til boken, den høres interessant ut, men tror ikke du vil like den Elin

http://www.bokkilden.no/SamboWeb/produkt.do?produktId=1646744&rom=MP

Wulff og den gode nabo.

Jeg vet ikke hvordan du ville ha behandlet din nabo hvis du hadde vært utsatt for krig og terror i over 60 år ?
Israel har hatt 2 valg, la seg utslette eller forsvare seg.
Israel har valgt å forvare seg. Dette er en grunnleggende folkerettslig regel som gjelder alle frie, selvstendige nasjoner. Hvorfor skal Israel behandles på en annen måte ?

Til det første Israel har

Til det første Israel har okkupert Gaza for 60 år hamas forsvare bare sin land og folk og du kaler det terorister .Det Israel holer på i dag kan samelignes med 2 verdenskrig der tyskere drepte judeer, bare i dag har det snudd at judeer dreper palestinere. Dette er en skam for verdens samfunn at de tillater sone maskere i dag, der tusenvis unsyldige barn og kviner blir drept .
Og hvordan hatte du reagert hvis Sveria hatte okkupert norge og du forsvare deg så blir du kalt terorist?

På grunn av at området

På grunn av at området ikke ble delt før Israel ble opprettet fikk Israel hele området.

FN vedtok ikke delingsplanen.

Araberene aviste delingsplanen.

Ergo ingen deling.

Resultat Israel fikk hele området.

I 1948 okkuperer egypt Gaza og Jordan okkuperer Vestbredden ingen av okkupasjonene var lovlige.

Det Israel

holder på med idag kan på ingen måte sammenlignes med hva nazistene gjorde mot ikke-ariske raser under krigen. Hitler med sitt Dritte Reich var en totalitært styrt nasjon med ambisjoner om å oppnå verdensherredømme. Den som drar slike sammenligninger bør snarest oppsøke assistanse hos en hjernekrymper. Jeg vet ikke hvor du har tallmaterialet fra, men Hamas hevder ca 1300 mens en "palestinsk" journalist mener ca 700 altså ca halvparten. La oss si 1000 med stort og smått på de tre ukene aksjonen varte. Det må sies å være meget lavt i et så tett befolket område. Tydelig at Israel gikk for å ramme Hamas og deres militære anlegg. At disse blir plassert i barnehager, skoler, sykehus og gamlehjem kan ikke Israel lastes for. Krig er krig, og når Hamas er feig og gjør slike disposisjoner, må de og de som "valgte" dem ta konsekvensene!

Manglende historiekunskaper. Ukjent bruker.

Du har en total mangel på historiske kunskaper, ser ut for å gjelde både nåtid og historien lengre tilbake.
Gaza er ikke okkupert av Israel, det styres av Hamas - en hensynsløs terroristorganisasjon som har drept hundrevis av uskyldige jøder - kvinner og barn.
Dine sammenligninger med 2. verdenskrig er fullstendig uten snev av sannhet. Det er faktisk motsatt. Hvis ikke Israel hadde forsvart seg de siste 60 år hadde de vært utslettet. Noe som Hitlers- nazityrani prøvde - 6 millioner jøder ble drept.
Det som er en skam er terrororganisasjonene som med sin fullstendig hensynløse terror bevist rammer uskyldige - kvinner og barn.
Det som også er en skam er at Hamas bruker sine kvinner og barn som skjold.

Til BJØRN H. Bråthen

Jeg skrev feil at gaza var okkupert av izrael mente at jøder tog en del av land fra palestiner og lagte en stat som heter izrael.
Eg bodde selv i en land som var i krig i 5 år der mange uskyldige sivilister blir drept ,så eg vet hva jeg snaker om når det gjeller krig i motsatt til deg som skrive alt du leser i aviser eller høre det siv jensen sier. DU sier at hamas bruke kviner og barn og gjemme seg mellom de , så hvorfor bombet Israel skoler der kun var sivilister som var beskyter fra FN ;og de skolene var merket med FN og Israel viste det at det ikke fines noe hamas i skoler der FN styre. Hvor mange av hamas men ble drept i den siste angrep fra Israel kanskje 20 eller 50 og 1300 uskyldige kviner og barn og det forsvarer du , og hvor mange i alle de åra uskyldige palestinere er blitt drept , hamas dreper 10 jøder i motsat drepe Israel 1000 .
Hvor mange FN resolusjon følger Israel? Er FN terrorister og?
Det Israel holer på med er umennesklig og er ingen forskjel fra hitler der han holdte på me ,de gjør det bare på en moderne og langsiktige måtte .De har bare forskjellige mål , og det fines dessverre folk som deg som ennå støtte Israel eller Siv Jensen eller George Busch, men verden er ikke blinde og dumme lenger det blir mindre og mindre for hver dag .Busch eller republikaner har tapt, Siv er på vei nedover os snart ferdig som politiker ingen vil ha lenger me hun og gjør av andre politiske partier ,og du er en av de som støtte fortsatt denne jævelskapen som verden vil blir kvit med.

Desverre finnes det folk som meg !!!!!!!!!!!!!! ali baba

Du setter sikkert stor pris på å komme til et godt og fredelig land som Norge, og som du sier " desverre " finnes det i dette landet en del som forsvarer Israel og jødenes rett til å eksistere.
Det var FN`s sikkerhetsråd som tildelte Israel sitt land i 1947 og Israel har således ikke tatt noe land fra noen som helst. Fra 1948 har Israel kjempet for å eksistere og gjør det fortsatt. Israel har faktisk bare 2 valg - la seg utslette, eller forsvare seg. Terroristorganisasjonen Hamas vil utslette staten Israel og drepe alle jøder, er du enig i den målsettingen som Hamas har A. Baba ?


Ikke noe svar, er også et svar.

Har du lest artikkelen om talibanterroren mot skolebarna i Afghanistan.
Støtter du denne jævelskapen fra taliban ?

Vil gjøre oppmerksom på at

Vil gjøre oppmerksom på at begge sider har vært utsatt for krig og terror i over 60 år...

Arabisk splittelse etter krigen mot Hamas





Det har nylig blitt avholdt et arabisk toppmøte i Kuwait. Hensikten med møtet var egentlig å fremme økonomisk vekst og utvikling i den arabiske verden, men den dagsaktuelle situasjonen mellom Israel og Hamas fikk en sentral plass på møtet.

Kong Abdullah av Saudi-Arabia sa blant annet at Israel har brukt ”overdreven makt” i Gaza. Han lovte å gi én milliard dollar til gjenoppbygging.

Han sa også at Israel må forstå at det arabiske fredsinitiativet ikke vil ligge på bordet i all framtid. Israel vil måtte velge mellom krig og fred. – [Israel har hittil avvist det saudi-arabiske ”fredsinitiativet” (som de andre arabiske land har sluttet seg til) særlig fordi det forlanger at de arabiske flyktningene fra 1948 skal ha ”rett til å vende tilbake” til Israel, hvor hundretusener av jødiske flyktninger (ikke minst fra arabiske land) for lengst har tatt deres plass.]

Mubarak: Hamas inviterte Israel
Egypts president Hosni Mubarak sa at Egypt hadde arbeidet hardt for å få Hamas til å forlenge våpenhvilen. Egypterne advarte Hamas om at å avslå å forlenge den var ”en åpen invitasjon til israelsk aggresjon”. [Det gikk som egypterne sa: Hamas sendte så mange raketter inn i Israel at Israel var nødt til å slå til.]

Mubarak sa også at Egypt ville fortsette å arbeide for å oppnå en forsoning mellom palestinerne [Fatah og Hamas]. Uten en slik forsoning vil det ikke bli noen stabilitet for Gaza, ingen gjenoppbygning og ikke slutt på embargoen (avstengningen), sa han. [Det er tydelig at han tenker seg en rolle for Fatah i Gaza.]

Mubarak sa at Egypt støtter den retten ethvert folk har til å motsette seg okkupasjon. Men han understreket at ”motstanden må være ansvarlig”.

Mubarak bemerket at Gaza-krisen avdekker kløften innenfor den arabiske verden. Den viste seg blant annet ved at Syria [og sikkert andre land også] var meget krasse i sine uttalelser om Israel.


Relatert stoff:
Med rett til landet

hamas

hamas er og blir en terror organisasjon uansett.De har fått bruke det palestinske folket som "skjold" for å få verdensopposisjonen på "sin" side og har delvis lykkes.Nå ønsker de fred for å få bygge seg opp igjen,ingen har vel tro på at hamas ønske "fred" med israel?? et folk de har som klar målsetning å utradere?politisk sett er det vel stort sett sosialistene med sv i spissen som går på den limpinnen,som fortsatt skal boikotte israelske varer.som en "straff"!

Rart med Hamas

Det er sultkatastrofe, og mangel på det meste i Gaza........ Men gønnere og bomber, det har de......
Og de gyver løs på Israel, selv om de VET at de får juling.

Hamas krigere,

Det er anslått at ca. 1300 palestinere, omkring halvparten er sivilister, kvinner og barn ble drept under bombingen av Gaza. Men i all verden! Hvor var disse tøffe Hamas krigere som vi kan se av og til på TV. hvor de paraderer etter beste SS stil, med fingeren på avtrekkeren og ansiktet skjult under finnlads hette? Skulle de ikke forsvare sine kvinner og beskytte barna sine mot "inntrengerne" Det ser ut til at de helst viser seg når det gjelder å kidnappe forsvarsløse gisler, eller spre død og frykt på hoteller og kaffeer blandt våpenløse gjester. Hva med Geneve konvensjon og menneskerettigheter når det gjelder den kidnappede soldaten Ghilad Shalit? Loven om krigsfanger gjelder ikke Hamas kanskje?

Stay behind

"Stay behind", skal vistnok være en taktikk velkjent for våre styrker i Afganistan også.

Eller mener du det ville være feigt å bruke denne velkjente taktikken av våre styrker også? Bør de ha heldekkende nasjonalflagg på vranga i feltjakka så de kan vrenge denne og gi seg ekstra godt til kjenne med en gang overmakten blir påtagelig?

Nazistene berømte de greske soldatene nettopp for deres evne til å "fordunste" når overmakten blei for stor, noe til og med en miitærnekter som meg har fått med meg.

og jeg var

og jeg var desertør.....

Vidar Aas. COMMANDO - SOLDATER.

Mulig du blander begrepene litt her. Vi har som mange andre land spesialtrente commando-soldater. Disse opererer av og til inne på fiendtlig område i full uniform med kjennetegn.
Men det finnes blant spesialstyrkene soldater som over en begrenset tid opererer kun for å samle opplysninger om fiendtlig aktivitet, - disse er spesialister i kamuflasje- de kan gå i et med terrenget nesten over alt- disse skal bare samle opplysninger - unngå kamphandlinger.

Du verden! Kovacs.1300

Du verden! Kovacs.1300 drepte og nesten 6000 såret , mennesker (ikke dyr ) har duikke nevnt Geneve Konvensjon men for en 1 soldat du nevner det. At det kan være sånt å ha slike meninger og uttalelser om et folkeslag er helt absurd.

At Hamas vil ha fred er det

At Hamas vil ha fred er det samme som at en sprøytenarkoman sier at han ikke vil ha heroin :P
Hamas er kun en organisasjon som er til for å lage mest mulig faenskap og helvete for Israel!

Gaza - Den nye Warszawagettoen

Israel sin taktikk minner meg om det tidligere Nazi-Tyskland sin taktikk. Man sperrer fienden inne på et begrenset område, hvor de må lide under umenneskelige forhold. Israel kjemper aktivt mot at Gazastripen skal fø tilført nødvendige hjelpesendinger og varer, under påskudd av at Palestinerne smugler våpen og ammunisjon.

Jeg tviler heller ikke på at våpen og ammunisjon smugles inn i Gaza, men tviler sterkt på at dette gjøres med bistand av de internasjonale hjelpeorganisasjoner.

Israel har i tillegg sperret Gaza for internasjonale journalister under den siste konflikten. Objektive menneskerettighetsorganisasjoner har i etterkant bevist at Israel har brukt ulovlige våpen i deres kamp mot å utrydde Palestinerne. Dette kan da selvfølgelig Israel nekte for, da ingen har sett at dette har skjedd.

Rakettene som skytes fra Gaza treffer i prinsippet ikke Israel, da Israelerne ikke hører hjemme på områdene rakettene lander.

Jeg håper Barak Obama endrer USA sin betingelsesløse støtte til Israel, slik at verdenssamfunnet får sterkere påvirkningskraft mot denne staten.

I tillegg må jeg poengtere at jeg på ingen måte er antisemitt, selv om jeg er sterk motstander av måten staten Israel bomber 99 % uskyldige palestinerne sønder og sammen.

Hvor da?

Du hevder at "Rakettene som skytes fra Gaza treffer i prinsippet ikke Israel, da Israelerne ikke hører hjemme på områdene rakettene lander."
Har ikke hørt om at Egypt er blitt truffet i det siste så dette må bero på en misforståelse. Ifølge min atlas har Gazastripen bare to nabostater: det er Egypt og Israel.
Kanskje du mener jødene også idag hører hjemme i gasskamrene og krematoriene i Auschwitz, Birkenau og Bergen Belsen?

Det du bør spørre deg om

Det du bør spørre deg om er: Finnes det uskyldige "palestinere"

?

det du burde spørre deg selv om er : bør jeg skaffe en psykolog og en tvangstrøye ?

Svaret er et rungende JA .

At du hever fingeren hver gang man tar alle jøder under en kam , og samtidig kommer med slike uttalelser viser bare hvor forkvaklet moral og etikk du opererer etter.



Ellers så har du det bra?

Ellers så har du det bra?

opererer etter jussen.

opererer etter jussen.

3. Det finnes ikke en

3. Det finnes ikke en folkegruppe som heter paelstinere.

Jeg har det bra .. men du kan jo ikke ha det helt fint ...

Hvilken juss gir deg rett til å klandre et helt folkeslag på basis av noen menneskers handlinger ?
kan isåfall ikke den jussen bite deg og alle dine argumenter i ræva ?
kan du redegjøre for hvorfor du mener at det ikke finnes noen folkegruppe som heter palestinerne ?
Kjell du lyver og har ikke noe å tilføre denne debatten bortsett fra et forkvaklet syn på alt ..
Stakkars deg som har en sånn instilling til livet og mennesker ...

Hvilke løgner? De heter

Hvilke løgner?

De heter arabere ikke palestinere.