
Bombet Gaza i natt
Israel bomber smuglertunneler mellom Gaza og Egypt etter at en israelsk soldat ble drept og en rakett skutt ut mot Negev-ørkenen.
Tirsdag og onsdag har det vært flere brudd på våpenhvilen mellom Hamas og Israel.
Angrepene begynt etter at en israelsk soldat ble drept av ei fjernstyrt bombe langs grensa.
Israelske kampfly reagerte kjapt, og angrep natt til onsdag mål langs grensa mellom Gazastripen og Egypt, forteller øyenvitner.
Ny rakett avfyrt
- Israel ønsker at roen i sør skal fortsette, men gårsdagens dødbringende angrep fra Gaza var et bevisst forsøk på å undergrave denne roen, sier regjeringens talsmann Mark Regev til det franske nyhetsbyrået AFP.
I et nålestikkangrep skjøt Israel en rakett mot en mistenkt terrorist på motorsykkel i byen Khan Younis.
Onsdag morgen melder israelske Ha'aretz at en rakett var skutt opp fra Gaza. Den landet i Negev-ørkenen og ingen ble skadd i angrepet.
Ifølge den israelske sikkerhetstjenesten Shin Bet skal angrepet ha vært utført av en utbrytergruppe fra Hamas.
Det innflytelsesrike israelske sikkerhetsrådet skal møtes onsdag for å vurdere videre strategi etter angrepet.
Tok ikke alle tunnelene
Innbyggere i Rafah forteller at en bombe eller rakett forårsaket en kraftig eksplosjon under angrepet mot tunnelene, men at ingen personer kom til skade.
Smuglertunnelene var også mål for hundrevis av israelske angrep tidligere i måneden, men få dager etter at våpenhvilen trådte i kraft, var mange av dem gjenåpnet, skriver NTB.
Israel har innført en blokade mot Gazastripen, og innbyggerne i den beleirede enklaven bruker tunnelene til å smugle inn alt fra mat og brensel til våpen.
Den nyutnevnte amerikanske Midtøsten-utsendingen George Mitchell er nå på vei til regionen for samtaler. USA er en nær alliert av Israel, og mange knytter håp til et sterkere amerikansk fredsdiplomati etter utnevnelsen av den nye amerikanske presidenten Barack Obama forrige uke.

FN-eksperter kritiserer Spania for overgrep mot dommer
Meninger: Er egentlig oppvarmingen global?
Lesernes kommentarer
Asbjørn Sagen
28. januar 2009 - 9:35
Javel, men hvem skjøt først ????
André Johansen
28. januar 2009 - 20:47
Betyr ikke Guds ord noe
Gud er kjærlighet. Men vi mennesker må velge om vi vil være lydige mot Gud eller ei. Men er så trist å se på alt det som skjer for tiden. Mendia viser ensidig støtte i denne konflikten. og folk blir foret med mye løgn. Hvem er løgnens far?
Elin Benjaminson
28. januar 2009 - 21:45
Lusifer!
Jan-egil Bogdanoff
28. januar 2009 - 9:56
Hei Sagem
riktig i verden så ikke les ABC Startsiden, men Ha´aretz som er en Israelsk nyhetsredaksjon. De er helt objektive...Garantert med dine øyne. Faktisk en 100% lesergaranti.
Lykke til.
Elin Benjaminson
28. januar 2009 - 10:00
Her er objektive nyhende, mine venner;)
Israelske luftstyrker gjennomførte minst to bombetokt mot smuglertunneler i Rafah-området natt til onsdag. Angrepene kom etter at militante palestinere brøt den skjøre våpenhvilen tirsdag morgen. En israelsk beduinsoldat ble drept av en veibombe mot grensen mot Gaza-stripen.
Statsminister Ehud Olmert lovet et klart svar på våpenhvile-bruddet tirsdag kveld.
- Israel har ikke signert noen avtale med Hamas, men inngikk en ensidig våpenhvile. Dette gir oss handlingsrom til å svare på slike hendelser, sa Olmert.
Statsministeren, forsvarsminister Ehud Barak og utenriksminister Tzipi Livni skal drøfte Israels videre svar i et eget møte onsdag.
I dag ankommer George Mitchell, Barack Obamas Midtøsten-utsending, til Jerusalem. Senere på dagen drar Barak til Washington for å møte USAs forsvarsminister Robert Gates.
Elin Benjaminson
28. januar 2009 - 10:05
Det er klart det er ikkje
Pål Vedeld Djupvik
28. januar 2009 - 10:12
Konflikten mellom folkene i mandatområdet palestina.
motorsykkel". For meg er det en gåte hvorledes redaksjonene får til å være så forblindet, men jeg har jo lest fra forskere at 70% av folkene i redaksjonene stemmer fra SV til Rødt (AKPml). Selv om dere vet at det er folkene fra Iran som middlertidig lever i Gasa, skyter og dreper en Israelsk soldat med en fjernstyrt rakett, likevel melder dere at han "kjørte bare motorsykkel". Skriftens forbannelse over menneskene: om at du må alltid arbeide med sverd ved din side for å verge deg slik at din nabo ikke dreper deg, det må du ha så lenge du lever. Dette ser ut som det er sant, ikke sant?
Elin Benjaminson
28. januar 2009 - 10:20
"70% av folkene i
Ja, det er heilt sant. Er sikker på at du får ikkje jobb i NRK dersom du ikkje er "Rød-strømpe". Har snakket med folk som er innenfor og dei avkrefter det ikkje, men seier dei er mangen fra det tidligere Arbeider Komunistiske Parti.
Gabor Kovacs
29. januar 2009 - 17:02
Pest eller kolera..
Bjørn H. Bråthen
28. januar 2009 - 10:35
Enig Djupvik.
Hvorfor setter ikke norske media søkelyset på Hamas ??????????????
Hvordan kan de ruste opp en rimelig stor terror-hær, tungt bevæpnet ?
Hvem finansierer Hamas sin opprusting, de lever jo på økonomisk støtte fra div. giverland. ?
De oppfordrer til folkemord på jødene.
De bruker sine egne borgere - kvinner og barn som skjold i en skitten terror-krig mot Israel.
Hamas sine terror- aksjoner er brudd på folkeretten, det er brudd på internasjonal lov og rett, det er brudd på Genevekonvensjonen.
Hvorfor går Hamas totalt fri for kritikk fra norske media/presse ?
Vidar Aas
28. januar 2009 - 10:22
Hvem fordrev, undertrykte, bygde mur osv osv først?
Saken er vel at dere ikke tør å begynne å tenke selv? Se serien om Darwin NRK har lagt ut på nettet? Fange opp ting ABC nyhetene opplyser om når det ikke er snakk om brå død i forbindelse med smell, men for eksempel artikkelen om fiskerne som blir hindret i å utøve næringsvirksomhet. Muren som er plassert slik at bønder ikke får høstet egen mark.
Hvor lenge hadde dere bevart sinnsroen etter flere døde i nær familie, våkne uten å være usikker på om vakter slipper deg på jobb, være usikker på om huset ikke blir buldosert ned i løpet av dagen???
Jeg tviler sterkt på at Jesus ville vært så gammeltestamentligfundamentalistiske som dere!
Elin Benjaminson
28. januar 2009 - 10:49
Vidar Aas
Einar Ofsteng
28. januar 2009 - 12:04
Vet du hva det vil si å ha
Elin Benjaminson
28. januar 2009 - 12:25
Einar har ikkje du eit spørsmål å svare
Rolf Tornes
28. januar 2009 - 11:15
Halvklar egentenkt tanke?
Tilogmed AlJazzera var mere reflektert enn NRK og TV2 Abbas la all skyld på Hamas, "....alle visste at Israel kom til å svare, dette må Hamas ta alt ansvar for"
Arnfinn Gundersen
28. januar 2009 - 11:02
kjære vidar
Rolf Tornes
28. januar 2009 - 11:07
Mur og gjerde
Pål Vedeld Djupvik
28. januar 2009 - 11:58
MUREN/GJERDET
og drepe noen.
Elin Benjaminson
28. januar 2009 - 12:03
Det er mangen i Israel som
Vidar Aas
28. januar 2009 - 14:16
Ja de prosentene og definisjonene
Men uansett er det på tide at alle statene som har godkjent staten Israel går sammen om å få ut alle krigstrøtte mennesker fra Israel og Palestina og til fredelige land, uansett om de er israelere, palestinere, drusere, samaritanere eller andre.
Nå bør FN ta ansvar for tabben vi gjorde ved å overkjøre befolkningen i området med opprettelsen av denne staten, og gi alle de som ikke orker mer konflikt fritt leide til Norge og medsammensvorne nasjoner.
Bygg broer, ikke murer og gjerder!
K A Amundsen
28. januar 2009 - 18:02
Hva mener du med palestina?
Rolf Tornes
28. januar 2009 - 11:19
Bombet Gaza inatt
Jeg ser det er Hamas som lager overskriftene, skjerp dere ABC !
Elin Benjaminson
28. januar 2009 - 11:27
HAMAS
Hovedkilden for denne artikkelen er ICT (International Counter Terrorism). Se deres artikkel på engelsk.
Hamas (et ord som betyr mot og tapperhet) er en radikal islamistisk organisasjon som ble til under den første fasen av den første intifadaen.
Hamas har spilt en vesentlig rolle i voldelige, fundamentalistiske ødeleggelser og radikale terroristoperasjoner mot både israelere og arabere. Den første tiden var organisasjonen ledet stort sett av mennesker fra territoriene som identifiserte seg med Det Muslimske Brorskap (MB).
Intifada I
I løpet av intifadaen utviklet Hamas seg sterkere ettersom de utvidet sin virksomhet også på Vestbredden. De ble som følge av dette den dominante islamske fundamentalistorganisasjonen i de to territoriene (Gaza og Vestbredden). Den definerer sitt viktigste virkemiddel for frigjøringen av Palestina "fra Middelhavet til Jordanelven" som jihad (hellig krig). Da Hamas deltok i gatevold og mord, forsterket det sin appell overfor radikale palestinerne. Som en følge av sine ødeleggelser og terroraktiviteter, ble Hamas erklært fredløse av Israel i september 1989.
Vokser i styrke
Etter Gulf-krigen har Hamas blitt den ledende iverksetter av terroraktivitet over hele territoriene, samt inne i Israel. I dag har det blitt den mektigste terrorgruppen etter Fatah, og blir ofte sett på som en truende utfordrer til de sekulære nasjonalistene i det palestinske samfunnet.
Mer om bakgrunnen for Hamas
Hamas er et akronym for "Den Islamske Motstandsbevegelsen" (Harakat al-Muqawamah al-Islamiyya). Dens organisatoriske og ideologiske kilder er Det Muslimske Brorskap (MB) som ble oppstartet i 1920-årene i Egypt, og styrket sin aktivitet på 60- og 70-tallet i den arabiske verden, mest i Jordan og Egypt.
Operative i territoriene
De muslimske brødre var også aktive på Gaza-stripen og Vestbredden. Hjørnesteinen i Det Muslimske Brorskap er systemet av essensielle sosiale aktiviteter som de kaller Da'wah. I de tjue årene som fulgte den første intifadaen fra 1987, bygde de seg en imponerende sosial, religiøs, utdannende og kulturell infrastruktur, som gav dem en politisk skanse både på Gaza-stripen og på Vestbredden. Dette ble en suksess, bortsett fra deres mangel på støtte for sin nasjonalistiske politikk med væpnet krig.
Hamas starter opp
Hamasbevegelsen ble opprettet i 1987 av sjeik Ahmed Yassin, bevegelsens religiøse leder, som en islamsk organisasjon med navn Al-Mujamma Al Islami. Denne utvidet sin tilhengergruppe gjennom religiøs propaganda og sosialt arbeid.
En viktig rolle i Hamas' suksess er deres innflytelse på Gaza-stripen. Det store antallet flyktningleirer og den relativt lave statusen til nasjonalistiske elementer der inntil nylig, gjorde det mulig for Hamas å skyte røtter blant flyktningene. Troen på en løsning som vil inkludere frigjørelsen av hele Palestina er mer attraktiv for mennesker på Gaza-stripen, enn de sosiale faktorene som heller gir næring til den islamske innflytelsen i området.
En annen faktor som tjener populæriteten til det islamske fenomenet, var at den palestinske nasjonalistiske bevegelsen og PLO flyttet det sentrale av sin politiske makt bort fra Palestina, ved å anskaffe seg et eksternt lederskap på bekostning av et internt inne i territoriene. I kontrast til dette utviklet de islamske gruppene og dets lederskap seg i Palestina (al-dakhil) og kunne slik bedre tjene palestinernes interesser.
Engasjerer seg sosialt
Den islamske infrastrukturen i territoriene var separat, men parallell til de nasjonalistiske institusjonene som ble bygget av PLO i 1980-årene. Hamas lyktes med å skape et sosialt system som gav et alternativ til den sosial-politiske strukturen til PLO. Hamas' prestisje er basert på både dets ideologiske og praktiske kvalifikasjoner, og er en bevegelse som gir et bidrag til det palestinske dagliglivet, som er identisk med bidraget til kampen mot Israel og okkupasjonen.
Den viktigste forandringen i Det Muslimske Brorskap var dets transformering fra passivitet mot den israelske kontrollen, til militant og voldelig aktivitet i stor skala, spesielt i og fra Gaza-stripen. Bevegelsen endret sitt navn til Den Islamske Motstandsbevegelsen - Hamas, og adopterte sin palestinske karakter og patriotisme. Den erklærte at den ikke ville være bare en parallell styrke til den nesten absolutte kontroll til PLO og dets fraksjoner over palestinerne i territoriene, men en alternativ styrke.
Den Islamske Pakt
I august 1988 publiserte Hamas Den Islamske Pakt, dens ideologiske trosbekjennelse som presenterer organisasjonens politikk på alle plan i kampen, både mot Israel og den nasjonale bevegelsen av PLO. Hamas Pakten utfordret PLO og dets påberopte krav om å være den eneste legitime representant for det palestinske folk, men søker ikke PLOs ødeleggelse. Midlet brukt av Hamas for å øke dens innflytelse i gatene var moskeene. Moskeen var første stopp på veien til sivilt opprør. På samme tid jobbet Hamas-lederne med å sette opp ulike apparater i bevegelsen. I tro med tradisjonen i Det Muslimske Brorskap, bygde sjeik Yassin Hamas opp som en undergrunnsbevegelse. Han bestemte seg for å dele opp de ulike apparatene og aktivistene i området, og bruke kun kodede beskjeder i den interne kommunikasjonen.
Mujahidin
Det militære apparatet ble kalt Mujahidin. I begynnelsen strevde ikke lederskapet mot et stort antall aktivister i organisasjonen. Målet for grunnleggerne var å sette opp aktivitetinstrumenter som vil være avhengig av en mindre grupper aktivister. Men en ny generasjon av gateledere oppstod som følge av det komplekse struktursystemet bygd av MB i løpet av de forgående årene. Denne generasjonen, lydig og full av religiøs glød, har blitt spydspissen i den islamske kampen.
Oppstarten av Izz Al-Din Al-Qassam Bataljonene
Zaccaria Walid Akel, overhodet i terrorfløyen av Hamas, satt i begynnelsen av 1991 opp de første avdelingene av Izz Al-Din Al-Qassam bataljonene. I sine første faser kidnappet og drepte terroravdelingene mennesker som de mistenkte for å samarbeide med Israel. Drapet på Kfar Darom-innbygger Doron Shorshan i desember 1991 var det første mordet på en israelsk sivilborger utført av Izz Al-Din Al-Qassam skvadronene og markerte forandringen i Hamas' måte å drive virksomhet.
Elin Benjaminson
28. januar 2009 - 11:31
Bare spør vist det er noe
Einar Ofsteng
28. januar 2009 - 12:26
Spørre, det er akkurat hva jeg skal gjøre.........
Limer her in et sitat fra et intervju med Ariel Sharon i 1956 (helt riktig, han som senere ble statsminister i Israel).
"I vow that I'll burn every Palestinian child (that) will be born in this area. The Palestinian woman and child is more dangerous than the man, because the Palestinian childs existence infers that generations will go on, but the man causes limited danger. I vow that if I was just an Israeli civilian and I met a Palestinian I would burn him and I would make him suffer before killing him. With one hit I've killed 750 Palestinians (in Rafah in 1956). I wanted to encourage my soldiers by raping Arabic girls as the Palestinian women is a slave for Jews, and we do whatever we want to her and nobody tells us what we shall do but we tell others what they shall do." (Ariel Sharon, current Prime Minister, In an interview with General Ouze Merham, 1956)
Så til spørsmålene:
1. Er dette noe bedre enn alle disse chartrene som Hamas og endel andre muslimske organsisasjoner har om utryddelse av jødene?
2. Er dette noe som finnes grunnlag for å si i følge den Gode Bok (Bibelen)?
3. Kan utsagn som dette ha hatt noen innvirkning på palestinernes motstand mot jødene?
4. Kan utsagn som dette medvirke til at organisasjoner som Hamas blir opprettet?
Noen andre spørsmål jeg også lurer på er:
5. Hvordan kan kristne, med hånden på bibelen støtte at jødene dreper andre folk, da dette er ett klart brudd på de ti bud?
6. "Hevnen er min, sier Herren"......hvordan stemmer dette overens med Israels utsagn om at om en Israeler blir drept så skal det hevnes i mangfold?
7. Hvordan kan kristne og jøder bruke Bibelen som de vil, trekke fram det som gagner deres sak, og skyve bort det som ikke passer inn, og fortsatt håpe på å komme til himmelen? Dette er hva jødene gjør, ved å bruke bibelsitater som gagner dem. Dette er missbruk av bibelen, er det ikke?
Angående sitatet, så er det ikke enestående, finnes mange andre omtrent like groteske utsagn fra jødiske ledere
Elin Benjaminson
28. januar 2009 - 12:35
Du kan ikkje svare med å
MVH
Din andre motpol;)
Elin Benjaminson
28. januar 2009 - 13:02
Fint du ville svare meg,
Det var litt av en utalelse, den har eg ikkje høyrd før. Kan du gje meg linken til din kilde så eg får sett meg inn i saken og ikkje bere komentere eit utdrag av den?
Elin
Einar Ofsteng
28. januar 2009 - 13:41
Merkelig
Har ikke linken, men om du kopierer første linjen og søker i Google så vil du finne den og mange andre sider med sitater fra Israel.
Ett par korte sitater følger:
"Rabbi Yaacov Perrin quotes “One million Arabs are not worth a Jewish fingernail.”
"We have to kill all the Palestinians unless they are resigned to live here as slaves." (Chairman Heilbrun of the Committee for the Re-election of General Shlomo Lahat, the mayor of Tel Aviv, October 1983)
"We must use terror, assassination, intimidation, land confiscation, and the cutting of all social services to rid the Galilee of its Arab population." (Israel Koenig, "The Koenig Memorandum")
Dette siste sitatet viser jo hva Israel driver med akkurat nå.
Line Halvorsen
28. januar 2009 - 18:35
Nå fornærmer du meg
Elin Benjaminson
28. januar 2009 - 18:53
Fornermelse??