Israelske soldater på grensen til Gaza. FNs hovedkontor i Gaza som nå står i brann har blitt brukt som tilfluktsrom for palestiner. Foto: Scanpix

-FN-kontor i Gaza truffet av israelske granater

Tre FN-ansatte ble såret da FNs hovedkontor i Gaza by ble truffet av israelske granater, opplyser en talsmann for organisasjonen. Et drivstofflager i bygningen trues av brann.


Flere andre bygninger i nærheten ble også truffet, og det brenner kraftig i flere av dem, opplyser Chris Gunness, talsmann for UNRWA, FNs hjelpeorganisasjon for palestinske flyktninger.

Brannen nærmer seg nå UNWRA-hovedkvarteret og drivstofflageret, og FN har avbrutt all aktivitet i området.

Fosforgranater

Ifølge Gunness ble bygningen truffet av en eller flere israelske fosforgranater. Slike våpen brenner med svært høy temperatur, og fører ofte til store branner.

Gunness sier også at bygningen har blitt brukt som tilfluktsrom for palestinere som har forsøkt å flykte fra israelske bomber. Det er ikke klart hvor mange mennesker som oppholder seg i bygningen.

Israel har ikke kommentert angrepet.

Sykehus angrepet

Al-Quds-sykehus i Gaza by er også truffet av israelske granater. En fløy står i brann, ifølge øyenvitner. Det er ikke kjent om noen har blitt såret eller drept som følge av angrepet.

En annen bygning i Gaza by, som blant annet huser kontorene til nyhetsbyrået Reuters samt flere arabiske TV-stasjoner, er også truffet av israelske raketter, melder Reuters-journalister. (©NTB)

Lesernes kommentarer

Brennes og jevnes med jorden

FN er den av Israel fiender som har voldet dem mest skade. Derfor blir det en ubeskrivelig gleder å høre at foræderbygningen i Gaza er satt i brann. Skulle ha vært jevnet med jorden for lengst.

FN-kontor i brann

Jeg har ikke tenkt å gråte over at FN kontoret i Gasa er blitt satt i brann. Araberne, de som på folkemunnen blir kalt ”palestinere” og FN har det fulle ansvaret for konflikten i Midtøsten! All historisk bakgrunn er det satt en stor svart strek over. "Politikken" som det nå blir satt lit til, er basert på en kjempe løgn til fordel for internasjonale samfunn (FN) og den muslimske verden. Jødene blir hele tiden det evige offer. En tostatsløsning i hjerte av Israel, er det samme som selvmord for Staten Israel. FN vedtaket i 1947, var det mest tarvelige som FN noen gang har gjort mot det jødiske folk! Begynnelsen på konflikten har selvfølgelig sitt utspring lenge før 1947. ALLE som bevist går inn for en NY, JA, JEG SIER NY ”palestinsk” (arabisk) stat i hjertet av Israel har antisemittisme langt inn i blodårene.

Øyvind Evensen

Kanskje Øyvind Evensen er bedre informert enn vi tror? Er kanskje det som nå foregår nettopp et ledd i en plan om å presse fram et Stor-Israel! Skal Barack Obama stilles overfor et fait accompli? Skal Egypt ta over ruinene i Gaza? Vil de omkringliggende araberstatene få tilbud om stor pengestøtte for å huse de palestinske flyktningene? Skal Barack Obama og FN presses til å legge tostasløsningen på is slik at Abbas blir nødt til å akseptere en løsning som marionett for Israel?

Trangsynte er farlige,

Trangsynte er farlige, uansett hvilket hverdenshjørne de kommer fra!!!!

Såkalte proisraelske

Såkalte proisraelske kommentarer tror jeg selv Israel ville betakke seg for.

Utrolig!

Forannevnte to kommentatorer, greier virkelig å lire av seg noe som sier svært mye om hva slags karakterer en har foran seg, det skal være sikkert. Innleggende står ikke nettopp verken Skoland eller Evensen mye til ære!

Sitte hjemme i sin trygge, lune stue å hevde noe sånt. Utrolig bare. At det er mulig? Kanskje dere burde gå tilbake til Playstatinene deres, og krige litt der!

Øye for øye

An eye for an eye and the whole world goes blind.
------------------------------------------------------------ Gandhi

Innleggene

Innleggene blir jo bare værre og værre. Syns utrolig synd på barna til endel av innleggsforfatterne. Burde kanskje barnevernet ta affære ?

Brenne

Det er jo noen som skall brenne i helvete også så kan dere lure på hvem jeg mener hører hjemme der

jaja

først vil jeg oppklare en ting, palestinere er ikke arabere, de er etterkommere etter fønikerne som bodde langs denne kysten og var et sjøfarende folk, selv kalte de seg kaanaanere. er det arabere der så er de utlenninger!!!!!!!! men det var jo en jødisk stat i området på samme tid men jødene ble jaget fordi araberne som bodde i området trengte mer jord/ land til sine folk. judea er blitt forsøkt invadert av ottomanerne, perserne etc. listen er lang. men hvem har rett til landet? begge folkeslag har sin opprinnelse der og har hatt egne stater der, judea var visstnok mye større enn fønikia, men ikke tenk på det, hvem skal bestemme hvem som har rett til landet, du? jeg? hamas? jødene? USA? begge har sin opprinnelse der jødene ble fordrevet før skal de fordrives igjen, jeg bare spør, hvis du har noe mellom ørene må du se at det blir "feil" uansett hvordan det gjøres. kan denne konflikten noen gang løses?

Jeg lurer egentlig på hvem

Jeg lurer egentlig på hvem som var I Norge først jeg. Kan vi være trygge på at noen ikke kommer og hevder sin rett på landet?

glemte en ting

jeg glemte å legge frem dette tanke korset..... hvi jødene mister sitt land hvor skal de flytte? tar du hjem alle flyktningene og lar dem bo i din bakgård? dere som sier at palestina må få tilbake landet sitt, hvor har dere tenkt å gjøre av alle de statsløse jødene? de kan ikke fortsette å bo der nede fordi alle med litt vett vet at de da blir utsatt for folkemord, alle blir utslettet ned til den minste nyfødte baby. dere som er så smarte hvordan har dere tenkt å løse det? noe ala hitler? jeg bare spør.

gasskammer..?

Kasskammer til muslimene og land til jødene..

UNWRA

burde ikke de ha avsluttet arbeidet sitt for mange årsiden. Må være grenser på hvor mange år man kan kalle seg flykning.

Nå gjør vel israelittene

Nå gjør vel israelittene slutt på flyktningene da, så da blir vel også DU fornøyd?

Til

Di som flyktet, ble trekt tilbake, fordrevet til Jordan kaller seg ikke flyktninger mere. De kaller seg jordanere og var med på å bygge opp Jordan.
De var pragmatiske og tilpassett seg den nye situasjonen.

Spørsmålet var om DU blir

Spørsmålet var om DU blir fornøyd når israelittene har skutt istykker flyktninge ..ehh problematikken.

Og

mitt spørsmål var hvor lenge man kan kalle seg flyktning og sitte på ræva til neste matpakke kommer, eller skal reise seg opp og begynne å skape seg ett liv?.
Å hjelpe for lenge gjør bare folk avhengi av hjelp. Noe store katastrofer har vist.

eller mitt poeng er at UNWRA kan ha gjort "flyktningene" en stor bjørnetjeneste ved for langvarig hjelp.

Jaja,. da vet du visst ikke

Jaja,. da vet du visst ikke når du selv er fornøyd, og heller ikke hvor lenge en flyktning kan være flyktning.
Det er jo også et ærlig svar.

terje

bare kverulering som står i hodet på deg?

Fordi om man sier en ting, har man ikke automatisk menninger om andre ting.

Da kan jeg gi deg en god

Da kan jeg gi deg en god link: www.nkvts.no/temasider/tema_flyktninger/Definisjoner.htm.
Der står endel brukbare definisjoner. Også om flyktningestatus.

Pålogging

Linken krever pålogging.