ABC Nyheter

Dronning Sonja åpnet reiselivsmessen «Reiseliv 2009» på Norges Varemesse på Lillestrøm torsdag. Bak dronningen står Audun Pettersen fra Innovasjon Norge. Foto: Heiko Junge / SCANPIX

«Alle» skal ha ferie

Er det én ting som er sikkert i 2009, så er det at de fleste av oss skal ha våre tilmålte hovedferier. Kriseår eller ikke.

Nyheter

Det gjelder vel også dronning Sonja, som torsdag formiddag åpnet messen «Reiseliv 2009» i Norges Varemesse på Lillestrøm.

Alle reiselivseksperter er enige om hovedferiene. Men ut over det vet de ingen ting konkret om reiselivsåret vi nettopp har gått inn i. Finanskrisen har satt sine spor også hos feriearrangører og reisebyråer.

Messen er for øvrig den første som arrangeres i Europa i år. Bare det får ferieanalytikere til å studere årets messe meget nøye.

Reviderte prognoser

Prognosene for ferieåret er revidert. Nå forestiller man seg færre reiser til utlandet, feriemål ikke så langt unna som tidligere, rimeligere reiseopplegg og lavere forbruk på feriestedet. Norsk overnattingsnæring er usikker på hvor mange som kommer fra utlandet og om nordmenn i år vil feriere mer i sitt eget land. De klamrer seg imidlertid til et halmstrå om at en svak norsk krone kan gi mer trafikk fra våre hovedmarkeder. Så får vi se ved årets utgang om vurderingene per januar 2009 var holdbare.

Men ferie skal vi ha – uansett, og kanskje en kort hovedstadsferie eller to. Og de fleste av oss vil i år ha mer feriepenger å rutte med enn før. Vi fikk i fjor lønnstillegg på over 5 prosent. Inflasjonen er lav, og rentenivået er på vei ned. Kari og Ola Nordmann har i år vel 50 milliarder kroner å bruke på ferie og fritid. Det vet selvsagt reiselivets nasjonale og internasjonale kremmere, som står klar lørdag og søndag for å fravriste oss noen av disse kronene.

Reiselivsmessen er fra åpningen torsdag og ut fredag reservert de fagbesøkende.

Tradisjonelt

For reisebransjen er det gjort visse forandringer, men for publikum vil den fremstå som temmelig tradisjonell med inndeling av nasjonale og internasjonale utstillere, hyttetorg og torg for campingvogner og bobiler.

150 land og 560 utstillere har i år valgt å bruke markedsføringspenger på «Reiseliv 2009» – vesentlig færre land og utstillere i forhold til fjorårets messe der 200 land og 750 utstillere var med. Såkalt regionpartner er i år USA, som atter stiller med en meget stor stand og der man håper at Obama-effekten skal slå positivt ut for det norske marked i 2009. Og ved standen til Israel håper man at konflikten med Gaza ikke skal føre til stort fravær av helt nødvendig internasjonal turisme.

De norske utstillerne er i hovedsak knyttet til de regionale og lokale reiselivsproduktene, men store deler av Vestlandet – inkludert Bergen og markedsføringsselskapet Fjord Norge – glimrer igjen med sitt fravær. Apollo er på plass sammen med en rekke mindre og mellomstore turoperatører, og Star Tour er tilbake etter to års fravær. Ving er heller ikke med i år.

Romturisme

Seksjonen for «Romturisme» er rosinen i pølsa. En modell av flyet til Richard Bransons romturistselskap Virgin Galactic er bygget opp, og standen blir trolig favoritt for både barn og voksne lørdag og søndag. 1. januar startet for øvrig det internasjonale astronomiåret.

Det er plass til seks passasjerer i romflyet. Et moderfly vil ta det opp til optimal høyde for deretter å slippe det løs. Fra da av skal man kunne oppleve 6 minutter i vektløs tilstand, før det går nedover igjen for landing på Moder jord.

Spørsmålet om noen nordmann vil melde seg på som romturist svever inne i utstillingshallen. Vel 300 med mer enn ordinær økonomi har hittil meldt seg på. 1,5 millioner kroner for en 2,5 timers reise er prisen.

Neste år starter de første turene opp fra Mexico by, og om tre år skal det også være mulig å dra fra Kiruna i Nord-Sverige. Her arbeids det nå med å tilrettelegge for en oppskytningsbase. Kanskje det er derfor at én av de 300 påmeldte er en svenske? (©NTB)

Kommentarer (4)

Ferie

Nå har ikke jeg lest hele artikkelen. Som uføretrygdet i over 20 år er det ikke få ganger at andre sier til meg at:"Reise på ferie, du? Du har vel ferie hele året!" Som minstepensjonist har man ikke mange feriekroner til overs. Blir gjerne en tur til snill familie eller venner som ofte til og med betaler billetten for at de vil at jeg skal komme til dem. Ferie for "alle"?

Hei Arnhild

Har ikke lest hele artikkelen jeg heller, men leste kommentaren din. Du har sikkert hørt det før, men, prøv å ikke bry deg om de som sier til deg; "reise på ferie du? du har vel ferie hele året" De vet ikke hva de snakker om.
Alle skal ha ferie, skulle ha vært slik, men sånn er det ikke. Litt vanskelig å dra på ferie for de som har, uføretrygd, sosialstønad, osv.

Ønsker deg alt godt i det nye året som kommer.

Ikke alle kan holde ferie i Norge!

De fleste som tjener mindre enn kroner 150.000.- i året har små muligheter for å holde ferie som de fleste mener er en selvfølge. Med Husleier fra 5000.- og oppover, priser generelt på varer og tjenester er det nok så mange som 10 % av befolkningen som til enhver tid ikke har råd til å ta ferien de øvrige 90 % av befolkningen ser på som en selvfølgelighet.

Er Norge kommet dit i dag at det er på tide å definere en norm for hvilken livskvalitet som bør komme den enkelte borger til del.

De rødgrønne sa før valget at de skulle få bukt med fattigdommen. Vi har siden de kom til makten ikke fått mindre fattigdom. Og faktisk hvis vi ser på utviklingen i næringslivet er det fare for at antallet fattige kan komme til å øke fremover.

Det er ganske underlig at Olje/ Pensjonsfondet ikke skulle kunne brukes for å løfte de 10 % som har lavere livskvalitet enn flertallet i befolkningen. Særlig når vi tenker over at det meste av pensjonsfondet vil gå til de som i dag har og får mer enn andre.

Det er ikke en velferdstat verdig og stor takk til HKH Dronning Sonja som har tatt opp temaet på vegne av alle de som i dag må se langt etter de som reiser på ferie både 2 og 4 ganger med den største selvfølgelighet.

Ferie

Tusen takk til dere som forstår at det ikke er lett å leve på minstepensjon år etter år. Og det har jeg gjort siden jeg var 38, dessverre er ikke helsen slik jeg ønsker.

Siste fra forsiden

To fotgjengere meid ned av bil

Norge En bil havnet på taket, sklei langs fortauet og traff flere personer i Trondheim sentrum.

Svenskene ga Rosenborg en drømmestart

eliteserien Rade Prica etter snuoperasjonen: – Det ble en krig – og vi kriget best.

Politiet jakter på væpnet mann etter kioskran i Oslo

Norge Politiet leter etter en mann med pistol som skal ha ranet en 7-Eleven i Thorvald Meyers gate på Grünerløkka i Oslo søndag kveld.

Spesialenheten etterforsker politiskudd

Psykopater går over lik

Vitenskap Fordi de søker det de vil ha - uansett.

Startet med fest i Skien

eliteserien Stabæk vant, men Odd burde fått utbetalt poeng etter superkampen i serieåpningen.

Nedtur for Kongsvinger i eliteseriecomeback

eliteserien Kongsvinger fikk et ublidt møte i sitt eliteseriecomeback da laget tapte 2-0 borte mot Strømsgodset søndag.

Hansen senket sine egne

eliteserien Danske Rune Hansen traff feil bur i 0-2-tapet.

Drømmestart

eliteserien Kjetil Rekdals mannskap slo Lillestrøm på eget gress.

Vil ha dårligere sykepleiere

Verden Lutfattige Malawi tilbyr dårligere helseutdanning for å gjøre landets sykepleierne mindre attraktive i utlandet. Men studentene er ikke særlig fornøyde.

Johnson ble helt

sunderland Reddet poeng på overtid.

Nonne arvet bordell

Den overraskende arven fikk hun fra sin mor, som hun ikke ikke visste noe om.

Tamme gorillaer

Plateanmeldelser Middelmådig britisk pop med lang gjesteliste.

Svarte på tiltale

Manchester United To mål av ustoppelige Rooney

Jubelhelg i skøyteleiren

annen sport Skøyteløperne har hatt en vond sesong, men da det hele skulle avsluttes ble det bare jubel.

Kvinne skutt i lysken av tidligere kjæreste

Mot nytt OL for Bjørgen

annen sport Marit Bjørgen har for alvor fått tenning. Det virker mer og mer klart at det går mot nye fire sesonger for henne.

Uvitende vinner av verdenscupen

annen sport Petter Northug er vinner av verdenscupen allerede før Falun-rennene. En regelendring de norske ikke var klar over sørger for det.

Skipperen tar ansvar for kollisjonen

Miljø Skipperen på den havarerte loddesnurperen Hundvåkøy har tatt på seg ansvaret for kollisjonen i Gisundet i Troms lørdag morgen.

Starter budsjett- krangelen

Politikk Begynner kampen om millionene.

Overlevde en time under panseret

Romøren tente VM-håpet

annen sport Bjørn Einar Romøren ble tatt imot av det berømte Kollen-brølet søndag. Han takket for tilliten med å sette ny bakkerekord med 137 meter i 1. omgang.

Ammann vant i Kollen

annen sport Simon Ammann kronet sin supersesong ved å vinne det første verdenscuprennet i den nye Holmenkollbakken.

Chappuis vant finalen

Sport Magnus Moan tok tredjeplassen.

Martin Fourcade vant jaktstarten

Sport Emil Hegle Svendsen endte på 7.-plass.

Får gratis heroin

I slutten av mars skal en dansk narkoman for første gang få injisert en dose heroin av en lege i København.

Må svare for seg

Kultur Anniken Huitfeldt må være forberedt på å svare for seg når hun møter norske bibliotekarer på Hamar.

Toyota vil kjøpe løpsk Prius

Toyota tilbyr seg å kjøpe Priusen der gasspedalen hengte seg opp ved Kristiansand, for å undersøke den.

Knivstakk kvinne i hjem med fem barn

Full alarm etter røyk i tunnel

Alarmberedskap etter røykutvikling i tunnel.

Skole gjør jentene hardere

Slutt med trøst og hjelpsomhet.

Politiet skjøt mot mann

Truet med kniv, skutt i foten.

- Kutt hos dere selv

Ber statsrådene kutte blant sine egne.

Skrekkmåling for Krf

Politikk Èn mann på tinget etter ny måling.

- Barnedrap må kartlegges.

37 barn drept i Norge siden 1995.

GAME ikke OVER

Litteratur Rannveig Revhaug skriver om virkeligheten sett som et dataspill.

Panikk etter falsk nyhetsmelding

Astronauter sjokkert over Obama

Verden Tidligere Nasa-astronauter sier til BBC at de er sjokkert over Barack Obamas beslutning om å skrinlegge månelandingsprogrammet.

Skjøt mann i ansiktet på nytt

En finnmarking er dømt to ganger for å ha skutt samme mann i ansiktet ved to forskjellige anledninger.

Isblokker traff bil – to personer skadd

Norge Veien forbi Varstadtunnelen i Sauda var stengt i mange timer etter at isblokker falt ned fra fjellsiden og traff en bil på riksvei 520 lørdag formiddag.

Israel setter Obama på prøve

Verden President Barack Obama er kommet til det punkt da han enten må legge et hardere press på Israel eller innse at hans Midt-Øst-politikk er mislykket, skriver Jahn Otto Johansen.

Magien åpenbarer seg

Plateanmeldelser Vindskjevt, komplisert, vakkert og storslagent.

Hvem er de søteste vennene?

Sanger fra bordellet

Musikk Egentlig skulle sangene handle om ulike personer på bordell. Slik ble det ikke, men tittelen «The Brothel» har Susanne Sundfør likevel beholdt.

Enormt bra!

Plateanmeldelser Full pott til Sundfør.

Sultet seg selv ihjel

Kommentar Dødelig streik, nødvendig boikott, skriver vår kommentator.