KLARE: Israelske soldater skal nå være ferdige med forberedelsene til en eventuell bakkeinvasjon. Foto: Scanpix.

Klare for langvarig krig

Israelske soldater er klare til å invadere Gazastripen.


VENTER: Stridsvognene står klare på grensen til Gazastripen. Foto: Scanpix.VENTER: Stridsvognene står klare på grensen til Gazastripen. Foto: Scanpix.

Bombardementet fra lufta og sjøen fortsetter for fullt på fjerde dagen, men nå er også israelske bakkestyrker klare til å invadere Gazastripen.

- Den israelske hæren (IDF) er klare til å sette i gang bakkeoperasjoner inne i Gaza, hvis vi blir beordret til det, sier talsmann Avital Liebovitz til AFP.

Minst ti drept

Natt til tirsdag bombet jagerfly nok en gang de palestinske områdene, og minst ti personer skal ha blitt drept i angrepene. Samtidig fortsetter palestinere å skyte raketter inn i Israel.

Ifølge uttalelser fra viseforsvarsminister Matan Vilnai er de israelske styrkene nå klare for felre uker med operasjoner inne i de palestinske områdene.

- Vi er klare for forlengede operasjoner og uker med kamper. Hamas har fortsatt cirka 100 raketter, men de mister styrker for hver dag som går. Vi må nå få til en fundamental forandring på vår sikkerhetssituasjon i sør, sier Vilnai til offentlig radio ifølge AFP.

Vil forandre Gaza

Minister for infrastruktur i Israel, Benjamin Ben-Eliezer sier at man vil forandre hele utseendet på Gazastripens maktfunksjoner.

(Artikkelen fortsetter under bildet)

STEINKASTING: Demonstranter på grensen mot Israel kaster stein mot soldatene. Foto: Scanpix.STEINKASTING: Demonstranter på grensen mot Israel kaster stein mot soldatene. Foto: Scanpix.

- Vi vil skape en ny virkelighet, slik at våre innbyggere kan følge barna sine på skolen og gå på arbeid uten å være redde for rakettangrep. Hamas må forstå at de må slutte med å skyte raketter. Vi vil ha en total stopp på bruken av raketter i årene som kommer, og vil fortsette denne krigen til vi har klart detm sier Ben-Eliezer.

- De som tror at Hamas kan bli utslettet tar derimot feil, fortsatte han.

Mer nødhjelp inn

TRAGEDIE: Inne i Gaza sørger mange familier over sine drepte. I Balosha-familien ble fem barn drept. Foto: Scanpix.TRAGEDIE: Inne i Gaza sørger mange familier over sine drepte. I Balosha-familien ble fem barn drept. Foto: Scanpix.

Samtidig med den sterke krigsretorikken har Israel latt flere nødhjelpssendinger slippe inn i Gaza tirsdag morgen. Ifølge IDF har man tirsdag gjort klar for at en konvoi med 109 biler skal få slippe inn i områdene gjennom grensepasseringen ved Kerem Shalom, ifølge en talsmann for militæret.

Mandag slapp man inn i overkant av 80 lastebiler med forsyninger til de omtrent 1,5 millionene med palestinere på Gazastripen. I tillegg har fem ambulanser sendt av Tyrkia, Jordan og FN blitt sluppet inn.

Søstre drept

Minst ti personer er drept og over 40 såret i angrep på Gazastripen i natt.

To palestinske søstre på fire og elleve år ble drept i et israelsk angrep mot Gazastripen tirsdag, opplyser palestinske sykehuskilder.

Lama og Haya Hamdan ble drept i et angrep mot en eselkjerre i Beit Hanoun nord på Gazastripen.

I Khan Yunis lenger sør i den palestinske enklaven ble én palestiner drept og to såret i et israelsk angrep mot en politistasjon, opplyser palestinske kilder.

Minst 360 palestinere er drept og 1.690 er såret siden Israel innledet luftangrepene mot Gazastripen lørdag, opplyser palestinske sykehuskilder.

Ifølge FN er minst 62 av de drepte sivile, flere av dem barn. Mandag ble fem unge søstre drept i et israelsk flyangrep mot flyktningleiren Jabalya nord på Gazastripen, mens tre småbarn ble drept i et angrep i Rafah.

Fire israelere, tre av dem sivile og én soldat, er drept av palestinske raketter siden lørdag.

Lesernes kommentarer

Krigen i midtøsten

Ny dag nye muligheter, mer uenighet, mer krig, mer blod.
Selv om FN's generalsekretær oppfordret partene til våpentilstand og forhandlinger, så bombes det
uavbrutt fra fly og raketramper fra Gaza.
Hæren's inngripen i konflikten er nært forestående, snart vil ex antall personer være drept, Isreal har erobret Gaza og konflikten vil gå inn i en ny fase etterhvert, selvmords kandidatene vil florere, de vil kjøre inn i soldat forlegninger og ansamlinger av militært utstyr. Slik vil dette fortsette helt til Hamas er så svekket at det blir stillere av den grunn.
Da var det meget viktig å få til våpenvile og forhandlinger om fred, palestins stat osv. før ett nytt og sterkt militant Hamas dukker opp på nytt, uansett vil de komme tilbake med våpen i hånd, derfor blir det viktig med en buffersone mellom grensene og FN soldater på grensene, de lykkes i Libanon på 70-80 tallet så hvorfor ikke her. Grensen er ikke større/lengere en at en massiv overvåking mot rakett oppskytinger fra Gazas side blir m.m. umulig gjort. Jo lenger partene var fra værandre jo bedre, de vil hate Isreal og dets folk uansett i generasjoner, derfor må disse være adskilt. Ett sterkt FN med mange soldater og klare grenser må være en forutsetning.

Velstand

Palestinernes eneste mulighet for fred og velstand er å kvitte seg med ekstremistene, noe de burde ha gjort selv og ikke overlatt dette til Israel.

Krigen mellom israelere og arabere ----

Den kommer til å pågå i flere generasjoner etter at det har blitt forbudt i hele Palestina, at imamer får gå rundt å forteller små barn og lydhøre foreldre å si at viss de greier å drepe en isralitt, da er de sikret en evig plass i paradiset, og viss de er voksne får de all servive av 42 jomfuer i tillegg. Kun dette er årsaken til problemet. Det er noe fundamentalt feil at det skal være barnelærdommen å hate sin neste viss har er jøde, selv den mest ortodokse jøde lærer ikke sine barn sånt menneskesyn, og det tåler ikke dagens lys.

vil si meg enig i

at muslimene har noen meninger som ikke henger på greip, men tror heller ikke israelittene kan slå seg for hardt på brystet når de snakker om menneskesyn.
Min søster bodde og jobbet på en kibbutz like inntil Gazastripen sommeren og høsten 2000, faktisk den høsten intifadaen inntraff, og den behandlingen og det menneskesynet israelittene viste ovenfor palestinerene sjokkerte henne, de som jobbet på kibbutzen som var arabiske fikk ikke lov til å spise inne, de ble behandlet langt værre en dyr, hun var også øyenvitne til at israelske soldater moret seg med å skyte mot palestiske sivile når de kom for å motta hjelpesendinger.

samtidig må vi huske på at israelerne nå i lang tid nesten har sultet dette folket ved ikke å slippe gjennom hjelpesendinger med mat og medisiner, dette er noe israelerne har drevet med ganske lenge nå.
de har ved flere anledniger kuttet strømforsyninger, vannforsyninger til Gazastripen.

Syns det også sier litt om menneskesyn jeg !!

Religion er roten til......

Mye vondt, du tror på noe så sterkt at det går ut over deg selv og andre, troen i seg selv er en grunnleggende faktor i mange liv og skjønner jeg og aksepterer, men det er måten det gjøres på eller
utøves på som er feil slått hos mange. Jo sterkere nød, jo sterkere tro, troen på HVA ?
Men når en folkegruppe underkues over tid så vil de sterke stå frem som reddene engler med håp,
resultatet er hjernevasking død og fordervelse.

Israel

Det Israel nå foretar seg i Gasa, har de såkalte palestinerne bedt om i lang tid. Det jødiske folk har i de siste årene fått ”servert” over 13000, jeg gjentar 13000 raketter fra de ”palestinske” terroristene i Gasa. Det er dessverre sørgelig at sivile liv går tapt. Men de såkalte palestinerne har alltid brukt barn som menneskeskjold.
Det rare er at historien i Midtøsten er snudd totalt på hue. Det er hele tiden bare snakk om den israelske okkupasjon av ”palestina” noe som egentlig tilhører hjemme i fantasiens og løgnens verden.
Det har aldri eksistert noen palestinsk stat i Midtøsten. Navnet ”palestina” var bare et mandats navn på området. Dette mandats navnet inkluderte også Jordan før 1922. Det har heller aldri i historien eksistert noen palestinsk folkeslag. Navnet palestina ble første gang brukt av keiser Hadrianus i 134 e.kr. til minne om jødenes verste fiender filisterne som var grekere.
En ”palestiner” har altså ingen ting med en araber å gjøre!

Krigen i Midt-østen

Verdenssamfunnet vil ha tillatt ethver annet land å forsvare seg mot terror, Israel, derimot, skal tåle og lide. Det få vil innse, er at det ikke er palestinerne som er angrepsmålet, men terroristenes infrastruktur. Hamas er kyniske nok og eksperter på å bruke sivilister som menneskelige skjold, og da oppnår de verdens støtte og sympati. Den trenger de med tanke på valget på Vestbredden over nyttår. Mange palestinere har imidlertid fått nok av Hamas og og ønsket aksjonen v elkommen. Egypt er også et av de arabiske land som er takknemlig for at Israel gjør jobben. Norske kommentatorer, derimot, fraskriver Israel all positiv vilje til å gjøre livet bedre for palestinerne, selv om Israel samtidig med krigføringen sender inn hundrevis av vogntog med forsyninger.Det er et klart uttalt mål for Israel at palestinerne skal oppleve fred og utvikling. Selvsagt ønsker Israel ikke kontrollposter, som er ressurskrevende å drive, som blir utsatt for stadig terrortrussel og som påfører israelerne verdens hat.

Det verste jeg har sett av kommentarer er Henriksen Waage, som hevder at Israels aksjon ikke har noe med palestinerne å gjøre, men utelukkende er israelsk valgkamp. Hun er lønnet av UiO. Israel var nok forberedt på verdens fordømmelse, det er en obligatorisk øvelse hver gang landet aksjonerer for å sikre sin eksistens, og Waage og andre "Midtøsten-eksperter" gjør trolig lite inntrykk. Vi er få her i landet som ikke ser saken med venstresidens israel-filter. Vi får prøve å delta det lille vi kan. Rettferdigheten får kanskje det siste ord.

ja, jeg er helt enig man må

ja, jeg er helt enig
man må ikke glemme at SV og RV gjennom hele historien har omfavnet og hyllet despoter som STALIN
MAO, ARAFAT osv...
de hyller også HAMAS og HISBOLLAH

ja, jeg er helt enig man må

ja, jeg er helt enig
man må ikke glemme at SV og RV gjennom hele historien har omfavnet og hyllet despoter som STALIN
MAO, ARAFAT osv...
de hyller også HAMAS og HISBOLLAH

Sv,kamerater.

Sv har støttet disse regimene i alle tider, og når de går så langt at de støtter disse terroristene i å sende raketter og bensinbomber mot politiet i Oslo i sin demonstrasjon mot Israel, så forstår den normale nordmann intteligensen til dette partiet. Det skulle ikke være noe problem for en tenkende person om at dette partiet skulle ikke ha vært i norsk politikk, for rasismen som utspilles fra dette partiet er så over alle grenser når det gjelder det norske folk i forhold til alle terrorister dette partiet samrører med i sin politikk. Hvis ikke det norske folk har forstått det, så er det dårlig med IQ,en til den vanlige borger. Alle de despoter og regimer som har hatt forakt for folk og politikk, så har SV vært først på banen og forsvart disse regimer.

Stalinisme.

Når en ser at Sv,s politiske topper går ut og forsvarer den volden som Hamas utfører i Israel og ber om at Israel skal stoppe volden, viser intelligensen til partiet.
Det er Hamas som må stoppe volden med sine rakettangrep mot Israel, så stopper nok volden i området.
SV har ikke forstått det, så det i seg selv viser hvor intelliegent disse utskuddene i partiet er?