
- Australia er mye bedre enn Canada
De norske fotballjentene slet voldsomt for 2-1-seieren i VM-åpningen mot Canada, og det blir ikke noe lettere mot de australske jentene. «The Mathildas» har forberedt seg på årets mesterskap med å spille ukentlige treningskamper mot guttelag, og de spiller tøft.
- Australia er mye bedre enn Canada, og jeg er helt sikker på at det blir en vanskelig kamp, sier Ragnhild Gulbrandsen til ABC Nyheter.
- Vi må ikke gå i fella og undervurdere disse jentene, de er fysiske og veldig tøffe.
Hvordan kan vi slå dem?
- Jeg har sett mye på dem, og de etterlater mye rom på flankene. Det skal vi utnytte. Det blir antagelig mye innlegg mot meg, og det er jeg i såfall veldig fornøyd med.
Redd for kroppen
Ragnhild Gulbrandsen har slitt med skader, mer eller mindre sammenhengende siden 2001-sesongen, og det er nærmest et mirakel at hun er i aksjon i årets VM. Mot Canada framsto hun igjen som angrepsbuldoseren som var med å sikre oss OL-gull i 2000, men det kostet.
- Jeg var veldig bekymra i går, for kneet var vondt, men det fungerte fint på trening i dag. Så, jeg er klar til kamp, sier Norges fremste angrepsvåpen dagen før matchen.
Du har scoret ett, hva tenker du om toppscorertittelen?
- Toppscorer, ja - det blir jeg nok ikke. Det er for få dårlige lag i gruppa vår. Hadde vi spilt mot Argentina, så kanskje. Men jeg lover å score så mye jeg kan, og det viktigste er tross alt at vi vinner.
Lader opp med Buzz
De norske fotballjentene har allerede tilbrakt to uker i kinesiske Hangzhou, og foreløpig er det ingen tegn til brakkesyke. Hemmeligheten er, ifølge Gulbrandsen, Playstation 2-spørrespillet Buzz.
- Det går mye i Buzz på sosialrommet, ja, ler Gulbrandsen.
- Du vet hvordan det er med oss, det er ikke så mye action, vi skravler og koser oss.
Seier betyr OL-plass?
Seier mot Australia kan bety at Bjarne Berntsens jenter er så godt som klare for neste års OL. For med tre poeng er vi klare for kvartfinale, mens svenskenes dårlige innsats gjør at de trolig ryker ut etter gruppespillet.
De tre beste lagene i årets mesterskap skal til OL. Ryker svenskene ut og vi tar oss videre - så er Norge, Tyskland og sannsynligvis også Danmark klare for Beijing 2008.
Norge - Australia ser du på NRK 1 lørdag klokka 14.00

Politiet: – Flere kan ha lekket opplysninger
Expert nektet å gi penger igjen for defekt tv
To fjellklatrere funnet omkommet