Ny rekord i søvnløyse?

Ein engelskmann hevdar å ha tatt ny rekord i søvnløyse. Han skal ha vore vaken i elleve dagar og netter i strekk.

Illustrasjonsfoto:

Målet til Tony Wright (42) frå Cornwall i England var å slå Guinness-rekorden på 264 timar, sett av Randy Gardner i USA i 1964. Men sjølv om han heldt seg vaken lenger enn det, vil han ikkje kome i Guinness rekordbok sidan søvnløyse-klassa er trukken tilbake på grunn av helserisikoen.

Wright heldt seg vaken ved ved å drikke te, spele biljard og skrive dagbok.

- Eg føler meg ganske bra, det har vore tøft, men eg klarte det, sa stuptrøytte Wright til BBC.

Forsøket var ein del av Wrights forskingsprosjekt kring kroppens forhold til søvn.

Wright argumenterer for at deler av den menneskelege hjernen krev ulik mengde søvn, og at det er mogleg å halde seg vaken og fungerande i lange periodar.

Han hevdar at «steinalder-diett» som bestod av rå mat, hjalp delar av hjernen hans til å halde seg funksjonell under forsøket.

- Det gjer det mykje enklare å bytte frå den eine sida av hjernen som er ordentleg trøytt, til den andre, sa han.

- Men begge delar er ganske trøytte akkurat no.

Etter kvart som timane gjekk, merka Wright at han snakka uforståeleg og at alle fargar blei lysare.

Eit webkamera overvaka han 24 timar i døgeret under rekordforsøket. Videoopptaket skal vere beviset på at han faktisk klarte å halde seg vaken i elleve døger.

Kva er det lengste du har klart å halde deg vaken i eitt strekk? Skriv i kommentarfeltet under.

Lesernes kommentarer

3 dager

jeg stod opp klokken 7 om morgenen på en fredag og la meg klokka 5 på dagen på søndagen. min personlige rekord:) da var jeg på dataparty

74,5 Timer

Konkurranse med tre kompiser. Målet var 100timer, han ene slokna etter 67timer. Han skulle bare hvile øya.. :) Han andre sovnet etter 74 timer,jeg gadd ikke holde han våken.. Det var tross alt en konkurranse :) Så jeg sørget for å holde meg våken en halvtime ekstra før jeg la meg.. Da sov jeg i over ett døgn.

35 Timer

Begynte på jobb en tirsdag klokken 8 om morgen for å installere en Sjøvannskjøler på en færøysk tråler, som var nødt til å være forbi en eller annen lengde eller breddegrad før et eller annet tidspunkt, eller så fikk den ikke være med på fisket.

selvfølgelig så var det meste av deler forsinket, og under oppstarten av anlegget så hadde den gamle styringen bestemt seg for å ta kveld og hadde takket for seg når vi satte strøm på anlegget og alt som stod igjen var å trykke på start og vinke farvel.

Det værste var ikke å holde seg våken, det verste var å gå opp og ned leidere og å trakke rundt på stål underlag med værnesko.

etter ca 20 timer synes jeg å huske, så begynnte det å verke i føttene, det kjentes ut som begge skoene var fulle av småstein, spiker og andre uhumskheter.

Når jeg bikket 24 timer begynnte jeg å ringe kontoret for en avløser, noe som ikke var mulig... "åja, du har jobbet i 24 timer? avløser? nei, du må nok bare stå på... har ingen å sende"

etter 26 timer begynnte det meste å bli morro... kanskje det faktum at all næring de siste 12 timene var tre 0.33 colabokser som kunden var så generøse å tilby hadde litt med saken å gjøre... hvem vet.

Fikk hjelp omtrent på denne tiden av en annen montør og samtidig begynnte alle å høres litt rare ut.. alle lyder hadde ekko, og alle folkene snakket omtrent som i slow motion, ikke helt fordreid, men saktere enn vanlig.

da det endelig var over så fikk man alt utstyret lesset inn i bilen... hjelp? neida, alt måtte bæres over to båter og ned en bratt landgang... alene... ingen av mannskapet hjelpte til, og montøren som var sendt for å hjelpe hadde hendene fulle i styreskapet.

så var det å kjøre hjem... jepp, 35 timer uten søvn, 35 timer der siste spisepause var 8 timer etter arbeid start, for porten til verftet var låst, bilen var på innsiden, samtlige av mannskapet sov, og alle dører til innredningen (Innredningen = lugarer, messe og styrhus) var låst.

var litt skeptisk, men fikk Johnny Cash på CD spilleren, opp med volumet ned med begge vinduene, så var det bare å synge med og holde farten oppe for å holde seg våken :D

3 døgn er min rekord. Holdt

3 døgn er min rekord. Holdt meg våken pga et skikkelig god dataspill. Mistet tidsbrgrepet. Kunne sitte lengre enn så, men begynte å føle meg rar: lydene fikk følge av ekko, farger ble lysere, jeg frøs som besatt og hendene sovnet hele tiden. Når jeg skulle gå til sengs, så oppdaget jeg at balanseevnene mine ble mye dårligere. Men ellers så gikk det bra.

Alt for lenge.

Jeg var våken i ca 242 timer i strekk.
Hva jeg brukte for og holde meg våken nevner vi ikke her.

Men jeg våknet en Onsdag morgen, var våken til neste
Onsdag, og videre til en eller annen gang på Søndag.
Da begynnte hodet mitt og oppføre seg veldig merkelig,
Det var første og siste gang jeg har vært våken så lenge.

åja

Det jeg nevnte med at det gjorde vondt i føttene...

da jeg kom hjem så var begge føttene sånn "badet for lenge" skrukkete og helt hvite over hele sålen og halvveis opp på siden... det var jæææææææææ....lig vondt

ummm

Hvis du var våken i 242 timer, så var du våken i over 10 døgn... onsdag til onsdag er 7 døgn, så du var våken fra onsdag til fredag i uken etter...

er du sikker på at du har sovet ennå, eller er du fortsatt våken? :D

jau

Ok, så fikk jeg ikke med meg "onsdag, og videre til søndag..." man alikevel :D

Håper du ikke holder på sånn ennå :D

Hmm

Har sovet utrolig mye etter den gangen.
Som jeg ikke sa.
Jeg brukte noe sentralstimulerende middel.

Søvnløs?

Dette er jo helt tragisk. hva er vitsen med å skade hjernen
på denne måten? Det å utsette seg for lite søvn tærer på hjernen. Forskning har vist at om mann ikke får den mengden søvn som man har behov for, så er kjangsen for slag og hjerte/karsykdommer omternt på samme rissikoskala som en som røyker 50 sigaretter om dagen. i tillegg er det å kjøre bil i en slik tilstand å sammenligne som å kjrøre med 1,75 i promille.

Søvnløshetsrekord

Min rekord er berre på 72 timar , men det var ufrivillig !
Synes det er vanskeleg å funke uten mine 7 - 8 timars søvn. I natt sov eg berre 5 timar , det er for lite. Eg får problem med hukommelsen og blir lett sliten og forvirra, og har vanskar med å finne fram på nye stor bygg.

Va våken 3 dager :P

Va våken 3 daga i strekk :P va vanskelig første natta, så gikk alt greit. Skulle vere 3-dagers LAN, men heile gjengen slokna andre natta :P 3. dagen snakka eg utydeli, og gikk til søppla når eg skulle på do :S men HERREGUD (!!!) kor god senga føltes då! sjøl om det tok nøykatig 27,8sek å sovne :P det som holdt meg våken va mange liter brus, uante mengde snop, og druer+mandariner :P

glømte en ting..

...alle utenom meg sovna, så klart :P kjekt å ha en sprittusj liggande då *ond latter* så litt dårlig techno å vekke dei med *endå ondare latter* :P

Søvnløse

Jeg syns historien som denne personen forteller om å jobbe alene i så mange timer grenser til unasvarlighet.
Om det er slik servicene foregår, ja da er det ikke rast at så mange ulykker skjer på båter, fly etc.
Sånt skulle vært annmeldt.