Sør-Afrika gjemmer bort sine fattige
Fakta om fotball-VM i Sør-Afrika
• Det første fotball-VM ble spilt i 1930, men det er første gang Afrika arrangerer mesterskapet.
• Det anslås at 373.000 mennesker vil besøke Sør-Afrika under mesterskapet. Kampene spilles i ni forskjellige byer.
• Sør-Afrika, Algerie, Kamerun, Elfenbenskysten, Nigeria og Ghana er kvalifisert fra Afrika til årets turnering.
• Brasil er mestvinnende VM-nasjon med fem titler. Ingen afrikanske land har nådd lenger enn til kvartfinalen i VM. (©NTB)
Cape Town (NTB-AFP): Beboerne kaller den «Blikkiesdorp», afrikaans for «Blikkboksbyen». En stor midlertidig leir hvor hjemløse og forviste mennesker fra Cape Town er stuet sammen i lange rader av grå blikkskur.
Hjemløse sørafrikanere hevder de er utsatt for en opprydning i forkant av VM i fotball.
– Det er i bunn og grunn som en konsentrasjonsleir, sier Mohammed Ali, som bor i bosetningen sammen med kone og to barn.
Gatene er rett og slett feid for hjemløse i forkant av VM i fotball, mener han.
De lokale myndighetene nekter på sin side for at det er gjennomført noen opprydningskampanje foran VM.
Blikkiesdorp ble opprettet i 2008 og har nå vokst til 1.500 bygninger.
Siden slutten på apartheid i 1994 er det bygget 2,3 millioner nye hjem i Sør-Afrika, men fortsatt er boligmangelen stor. Nærmere 12 millioner mennesker, om lag en firedel av befolkningen, trenger fortsatt et sted å bo.
Mange av dem har i dag slått seg ned i «uformelle bosetninger», det vil si slumområder, som det nå finnes mer enn 2.700 av i landet.
Bare i Cape Town er det behov for 400.000 nye boliger, og det finnes hele 440 uformelle bosetninger i og rundt byen.
Tror ikke på stor VM-effekt
Historiens første afrikanske fotball-VM er rett rundt hjørnet, og Sør-Afrikas president Jacob Zuma sammenligner stemningen i landet med tiden da nobelprisvinner Nelson Mandela ble løslatt for 20 år siden.
Men selv om den sørafrikanske økonomien vil få et oppsving akkurat mens VM-sluttspillet går av stabelen, er det langt mindre sannsynlig med en varig effekt på økonomien, mener eksperter.
– Jeg tror Sør-Afrika kommer til å oppleve det de aller fleste som holder slike kjempearrangement opplever, nemlig at den økonomiske effekten blir mye, mye mindre enn man antar, sier førstelektor Marianne Millstein ved Universitetet i Oslo.
– Det er knapt nok noen som har arrangert et OL eller VM de siste årene, som har sett et stort økonomisk oppsving i etterkant, sier hun til NTB.
Litt sterkere vekst
Sør-Afrika-kjenner Liv Tørres tviler også på at mesterskapet vil få noen stor effekt for økonomien til Sør-Afrika og nabolandene i etterkant.
– Jeg er bekymret for at mange har for store forventninger til massiv økonomisk vekst etter VM. Det fører bare til at folk blir skuffet i etterkant, sier hun.
22 økonomer som nyhetsbyrået Reuters har spurt, konkluderer med at Sør-Afrikas vekst vil bli styrket med mellom 0,1 og 0,7 prosent som følge av fotball-VM. Det skyldes først og fremst at anslagsvis 370.000 mennesker vil besøke landet under mesterskapet, noe som vil gi et kortsiktig oppsving.
Men på lang sikt er det andre forhold som betyr mer for Sør-Afrikas økonomiske utvikling, mener Noelani King Conradie ved NKC Independent Economists i Cape Town:
– Den varige effekten av den globale finanskrisen og omverdenens bilde av Sør-Afrika som et farlig og kriminalitetsbefengt land er de mest negative faktorene.
Vei og jernbane
De mest varige endringene har skjedd i form av omfattende investeringer i landets infrastruktur, som veier, jernbane og bussystemer.
– Vi har utviklet infrastruktur som ellers ikke ville blitt bygd ut, sa president Zuma nylig til Financial Times. Han mener det er én grunn til at VM vil få stor økonomisk betydning for Sør-Afrika.
Mange milliarder rand er brukt til å ruste opp kollektivnettet i storbyer som Johannesburg og Cape Town, noe som har skapt en mengde korttidsjobber i byggebransjen.
– Enkelte sektorer som bygg og anlegg, hotell og restaurant og transport vil få en opptur, men det er vanskelig å avgjøre hvor stor denne effekten blir, sier Salomi Odendaal ved Citadel til Reuters.
– Økt optimisme blant sørafrikanere på grunn av en «feel good»-faktor kan få en større effekt.
Det er ventet at Sør-Afrikas økonomi vil vokse med 3,1 prosent i år. (©NTB)


Drillo-statistikken sprakk i jubileumskampen
EM 1960 - en franskmann får viljen sin
Festfotball da Guardiola takket av med cupgull
Lesernes kommentarer
Odd Steinar Danielsen
7. juni 2010 - 15:23
"Sør-Afrika gjemmer bort sine fattige" under fotball VM
Dette blir spennende!
Per Askilsrud
7. juni 2010 - 15:36
Demokrati?
Rolf Hanssen
7. juni 2010 - 15:46
Bortgjemte fattige
Paul Oskar Rosenquist
7. juni 2010 - 18:52
Fattige i Canada og Nativs,
Egentlig like tullete som pengebruken ved melodi grand prix.
Lekekasse for rike egoister er vel mer dekkende!
Tom Arild Wulff
8. juni 2010 - 16:18
Takk Paul