VERDENS BESTE? Søndag scoret Leo Messi hat-trick mot Valencia. I kveld ledet han Barcelona til kvartfinalen i Champions League med to mål og et lekkert forarbeid. Foto: Reuters

Magiske Messis beskjed til Rooney

Barcelona-guden minnet United-spissen og fotballverdenen om hvem som sitter på tronen – med to mål og et praktfullt forarbeid.

Champions League, åttedelsfinaler, andre kamp:

Barcelona (Spania) – Stuttgart (Tyskland) 4-0 (2-0), sammenlagt 5-1

Mål: 1-0 Lionel Messi (13), 2-0 Pedro (22), 3-0 Messi (60), 4-0 Bojan Krkic (89).

- - -

Bordeaux (Frankrike) – Olympiakos (Hellas) 2-1 (1-0), sammenlagt 3-1

Mål: 1-0 Yoann Gourcuff (5), 1-1 Kostas Mitroglou (65), 2-1 Marouane Chamakh (88).

Rødt kort: Matt Derbyshire (60), Olympiakos, Alou Diarra (68), Bordeaux.

Spilt tirsdag:

Chelsea (England) – Inter (Italia) 0-1 (0-0), sammenlagt 1-3

Mål: 0-1 Samuel Eto’o (79)

38.107 tilskuere

Rødt kort: Didier Drogba (87), Chelsea.

- - -

Sevilla (Spania) – CSKA Moskva (Russland) 1-2 (1-1), sammenlagt 2-3.

Mål: 0-1 Tomas Necid (39), 1-1 Diego Perotti (41), 1-2 Keisuke Honda (55)

30.000 tilskuere

- - -

Kvartfinaleklare forrige uke: Arsenal (England), Bayern München (Tyskland), Lyon (Frankrike), Manchester United (England).

Kvartfinaler og semifinaler trekkes fredag.

(NTB)

(ABC Nyheter): Barcelona–Stuttgart 4–0, 5–1 sammenlagt.

Årets Champions League har vært en vandrende mine for gigantklubbene, men for Barcelona ble åttedelsfinalen «same procedure as last match, same procedure as every match».

Der Real Madrid, Chelsea og Liverpool har feilet, var fjorårets mester og årets største favoritt så godt som igjennom til kvartfinalen etter at Zlatan Ibrahimovic fikset 1–1 i det første møtet mot Stuttgart.

Det har riktignok skjedd større undre enn at Stuttgart vinner på Camp Nou, men de kan telles på én hånd.

Fellestrekket? De har vært regissert av Messias selv.

Problemet?

Han spiller på Barcelona.

Verdens beste?

Det er ikke få som har utropt Wayne Rooney til verdens beste fotballspiller så langt i 2010, og de var flere enn noensinne da Manchester United-guden søndag nådde 32 mål for sesongen.

De ble noen færre da Lionel Messi senket Valencia med ekte hat-trick fire og en halv time senere.

De ble enda færre da Messi senket Stuttgart med to mål og et Playstation-forarbeid i kveld.

Barcelona ble kjørt hardt av tyskerne i første omgang i Tyskland, de manglet Xavi i kveld, de satte Zlatan på benken fra start. Men de hadde Messi, og han trengte bare tolv minutter på å drepe kampen, bare 22 minutter på å begrave den.

Praktmål, praktforarbeid

Han gjorde 1–0 på egen hånd: Mottok ballen litt inne på Stuttgarts halvdel, satte fart, skaffet seg skuddposisjon fra 20 meter og klistret ballen i krysset.

Så var han regissør. Mens Stuttgart-forsvarerne flokket seg rundt ham, slo han en lekker pasning igjennom til Yaya Touré, som trillet inn til Pedro Rodríguez. Pedro hadde åpent mål, og dermed var det 2–0.

Deretter gjorde Barcelona som Barcelona ofte gjør når de leder 2–0, trillet ball i behagelig tempo, utenfor rekkevidden til et frustrert og sjanseløst Stuttgart, før Messi finstilte siktet igjen kvarteret etter pause.

Han fikk skyte fritt fra 20 meter, og satte ballen bak en Jens Lehmann som nok har sett bedre stunder.

Messi–Rooney 34–32

Det var mer vondt i vente for Lehmann: Minuttet før slutt satte innbytter Bojan Krkic inn 4–0 etter tunnelpasning fra innbytter Ibrahimovic.

Det kunne vært mer, og Messi var nær sitt annet hat-trick på fire dager, men for Barcelona var oppvisningen mer enn nok. De er klar for kvartfinalen som eneste spanske lag, og beholder favorittstempelet med Inter og Manchester United som heteste utfordrere.

Og hvordan var det med sesongens store scoringsduell?

Stillingen for øyeblikket: Messi–Rooney 34–32.

PS: Bordeaux sikret seg også kvartfinaleplass i kveld, etter at stjerneduoen Gourcuff og Chamakh scoret hvert sitt mål og ordnet 2–1 hjemme, 3–1 sammenlagt over Olympiakos.