Thomas Myhre på Viking Stadion under en kamp mot Lyn i 2009. Foto: Alf Ove Hansen/ SCANPIX

Myhre slutter i Viking

Bare timer etter at Thomas Myhre (36) forlot Viking i konflikt, beskyldte den tidligere landslagskeeperen klubben for å ha presset ham ut.

Keeperkjempen ble onsdag enig med Viking om å slutte i klubben med umiddelbar virkning. Bakgrunnen skal ha vært episoden som inntraff på en treningsleir Marbella forrige måned. Da møtte ikke Myhre opp på trening til avtalt tid etter en tur på byen.

Les også: Myhre-bytur er blitt advokatmat

 

Myhre selv hevdet i en pressemelding onsdag kveld at årsaken var en helt annen.

– Det har ligget i kortene siden før sesongoppkjøring at Viking så for seg en annen løsning mellom stengene enn meg, og det må jeg bare akseptere. Slike ting skjer daglig i fotballbransjen. Og vil gjøre det i framtiden også, heter det i uttalelsen fra Thomas Myhre.

Holder tett

Ifølge Stavanger Aftenblad skal Myhre, som har 56 A-landskamper for Norge, først ha ankommet det planlagte spillermøtet lenge etter at det hadde startet 22. januar. Han gjennomførte heller ikke treningen.

Viking opplyser på sin hjemmeside at klubben ikke ønsker å kommentere saken ut over en egen pressemelding.

– Viking og Thomas Myhre er sammen blitt enig om å avslutte arbeidsforholdet. Etter flere års samarbeid har partene besluttet at det er formålstjenlig både for klubb og spiller at samarbeidet opphører fra dags dato og at man går hver sin vei, skriver sportsdirektør Egil Østenstad på Vikings nettside.

Søker klubb

Myhre ønsker seg til en ny klubb etter at han er blitt far for tredje gang.

– Nå vil jeg i en kort periode bruke tid til å pleie familien. Min kone og jeg venter vårt tredje barn i løpet av kort tid. Jeg er på ingen måte skadet og holder formen ved like med egentrening. Jeg er klar for nye oppgaver, hevder den nå klubbløse burvokteren.

36-åringen har en lang karriere bak seg i inn- og utland. Han har spilt for blant andre Everton, Charlton, Birmingham, Besiktas, Crystal Palace, Sunderland, Rangers, København, Moss og Fredrikstad. (©NTB)

Lesernes kommentarer

Ligger noe mer bak?

At idrettsfolk skal være rollemodeller er en ting, men at folk skal miste jobben sin pga noe sånt er bare det rene tullball. Sånt skjer hver eneste dag i norsk arbeidsliv. En eller annen forsover seg til et kurs/møte pga noen pils og litt for lenge oppe. Er vedkommende ellers en grei og pålitelig person, så hadde det aldri blitt noe mer baluba utav det.

Men har skal tydeligvis Viking vise for hele Norge at "alkohol og sene nattetimer er forkastelig" og sparker sitt førstevalg(?) mellom stengene.

Hadde Viking holdt munn om dette så hadde det aldri blitt noen sak utav det. De kunne t.o.m "faket" noe magetrøbbel og sagt til pressen av Myhre fikk fri den dagen.

Dette er bare smålig. Eller kanskje tok de en Peter Mueller og fikk fjernet en keeper som de kanskje likevel har mistet troen på?

Retningslinjer er fint. Idioti er bare dumt.

Ferdig som spiller

Dette har ligget i kortene, de søkte jo etter ny første keeper i fjor høst, det ga tydlige signaler, nå fant de en episode de kunne bruke og brukte den, samtidig sparer de store lønnsutgifter på en alt for dyr keeper. Jeg tipper egentlig at han med dagens problemer i fotball europa og Norge er ferdig som fotballspiller. Hans spill de to siste sesongene har vært preget av skader og tabber, noen glimrende kamper nå og da, men det holder ikke.