
Her kan du feriere naken
Hva er naturisme?
- Naturisme er en bevegelse som søker å fremme en måte å leve på som er i harmoni med naturen, gjennom felles nakenhet når det er naturlig.
- Naturistbevegelsen startet rundt 1900 i Tyskland og Sveits og spredte seg rundt den første verdenskrig til andre land.
- I Norge finnes flere tilrettelagte områder utendørs til bruk for folk som foretrekker å sole seg og bade uten klær.
- Norsk Naturistforbund ble stiftet i 1963 og har gjennom sine lokallag om lag 2000 medlemmer (2006).
Kilde: Store norske leksikon
Noen av oss er mer frisinnede enn andre, og er du av den hemningsløse typen kan du slippe både bikiniskiller og kleskodeproblematikk i sommerferien.
Britiske TNT Magazine har laget en liste over fem ting man kan gjøre som nakenturist.
Nakenstrender
Å legge turen til en nudistrand er et opplagt forslag, og magasinet har plukket ut sine favoritter.
Førsteplassen går til Vera Playa i det sørøstlige Spania, som anses som den spanske naturisthovedstaden. Ved den to kilometer lange stranden kan man bedrive en rekke aktiviteter uten klær, deriblant volleyball og padling. Heller ikke på barer eller restauranter kreves det at gjestene har på seg annet enn Adam eller Evas drakt.
Kroatia har en rekke strender hvor det er ok å legge igjen badebuksen hjemme. TNT Magazine anbefaler Valalta i Istria. Denne naturistcampen reklamerer med eksepsjonelt rent hav, iøyenfallende natur og familievennlige omgivelser.
Les også: Den perfekte stranda er nærmere enn du tror
Det er flere steder langs Kroatias kystlinje mot Adriaterhavet hvor nakenhet aksepteres, men for å være sikker på at det er ok å flekke av seg fillene, bør man se etter skilt merket «FKK». Dette står for Freikörperkultur, det tyske ordet for «fri kroppskultur».
Franske Euronat betraktes som kremen av de europeiske naturiststedene. Euronat ligger ved Atlanterhavskysten i det sørvestlige Frankrike, og omgis av både skyggefylt skog og solforgylte strender. Atmosfæren sies å være avslappet og harmonisk.
Et sikkert valg for nakenturister er Kanariøyene, hvor solen varmer året rundt. Det anbefales å teste Playa de Maspalomas i det sørlige Gran Canaria, i nærheten av pulserende Playa del Ingles.
Les også: Her er Europas beste strender
Nakengolf
I naturistreservatet La Jenny i franske Gironde ikke bare kan man spille golf naken – man må. Det er ikke tillatt å ha på seg klær her, og på den sekshulls golfbanen tilbys undervisning for nybegynnere både enkeltvis og i grupper.
Les også: Dette huset har en minigolfbane i midten
Nakensnorkling
Buff Divers er en reiseklubb spesielt for de som liker å dykke med utstyret på vift. Firmaet tilbyr turer til noen av de beste dykkestedene i verden.
Nakensauna
Finland er berømt for sin saunakultur, og det er gode muligheter for de som ønsker å la svetten renne fritt. I saunaen Kotiharjun i Helsinki er badetøy forbudt.
Les også: Nakenvandring gir millionregning
Nakenseiling
Yacht-spesialisten Wild World Wide Yacht Charters arrangerer gruppeturer for naturister. Man kan også leie sin egen yacht – eller delta på swingerstur rundt Jomfruøyene.
Les også: Her er verdens mest futuristiske motoryacht
Da er det bare å legge igjen fordommene og klærne hjemme, pakke med seg toalettvesken og la solen skinne der den sjelden kommer til!
Lesernes kommentarer
Da Ville
20. juni 2012 - 17:06
Vestfold også :-)
Der er det utrolig fint, og det som er greiest der er at området er så stort av det alltid er mulig å velge å ligge i klynger eller helt privat for seg selv...
Laila Petersen
20. juni 2012 - 17:49
Men , med respekt å melde.............
Peppla
20. juni 2012 - 19:19
For de "aller" fleste dreier
Laila Petersen
20. juni 2012 - 19:28
Visvas Peppla.
Peppla
20. juni 2012 - 19:53
Jeg innrømmer at jeg blir
Laila Petersen
20. juni 2012 - 19:58
Peppla?
Peppla
20. juni 2012 - 20:29
Med andre ord er du bare
Willy Wiksaas
20. juni 2012 - 17:51
Prøv Costa Natura i Spania...
Mette Eliassen
20. juni 2012 - 18:38
Enig med Laila,hater å være
Rolfern Vold
20. juni 2012 - 19:14
hmm!
Ikke bra..
Laila Petersen
20. juni 2012 - 19:20
Jeg kan bare svare for meg sjøl.
Rolfern Vold
20. juni 2012 - 19:24
Bra
Nakne kropper er fint, syns jeg, selv om jeg ikke går naken.
Laila Petersen
20. juni 2012 - 19:32
Ja...... Vold
Hans Bugge
20. juni 2012 - 19:51
Rødstrømpe?
Rolfern Vold
20. juni 2012 - 20:06
:-)
Tore Eriksen
23. juli 2012 - 15:19
Og hvilken rett
Jeg hater jente som går i røde kjoler. Og store hatter da gitt noe så forferdelig.
Jeg syns også at bikinien burde forbys. Kan jeg irettesette jenter som bruker dette?
Laila Petersen
20. juni 2012 - 20:04
Bugge?
Hans Bugge
20. juni 2012 - 20:25
Harnisk??