Alle Spanairs fly ble fredag satt på bakken som følge av at selskapet har begjært seg konkurs. Bildet er fra Barcelona. Foto: Reuters/Scanpix

Norske turister til Syden tross Spanair-konkurs

Norske charterturister kommer seg likevel av gårde til Gran Canaria lørdag, selv om flyselskapet Spanair har gått konkurs.

De norske reiseselskapene som bruker Spanair, har skaffet ekstrafly til turistene som risikerte å bli stående på Tromsø lufthavn, melder NRK.

Ett av Spanairs fly skulle ankommet fra Gran Canaria til Tromsø lørdag, for så å fly tilbake med nye feriegjester.

Nå har Ving, Apollo og Star Tour skaffet et ekstrafly fra spanske Mint Airways som gjør at norske turister kommer seg hjem. Avreisen fra Tromsø blir heller ikke særlig forsinket, opplyser lufthavnsjefen i Tromsø Hans Børre Joakimsen til NRK.

Les også: Spanair er konkurs

– Mange rammet

Minst 22.000 passasjerer i Spania vil i løpet av helgen bli rammet som følge av at Spanair har satt alle flyene sine på bakken, melder spanske medier. Spanske luftfartsmyndigheter sier til nyhetsbyrået AFP at de forsøker å få passasjerene med på andre flyvinger.

I Madrid og Barcelona blir passasjerene som skulle reist med Spanair, samlet i spesielle soner, og derfra blir de fordelt på andre selskapers flyginger.

En talskvinne betegner situasjonen ved flyplassene som «normal».

I Madrid var 55 Spanair-flyvinger innstilt lørdag, mens antallet i Barcelona var 54.

Les også: Verdens mest romantiske hotellrom

SAS-tap

Som følge av at Spanair fredag kveld begjærte seg konkurs, må deleier SAS nedskrive 1,5 milliarder kroner.

– Dette er et resultat av en ekstremt tøff situasjon i det spanske flymarkedet, sier investorkontakt Sture Stølen i SAS til NTB.

Han viser til en kombinasjon av en vanskelig økonomi i Spania og hard konkurranse med lavprisselskaper som Ryanair.

– Dette har de ikke klart å håndtere, sier Stølen.

Les også: Nytt lavprisselskap i lufta

Kun charterreiser

Spanair ble dannet i 1986 og har hatt 15 prosent av det spanske markedet. På det meste hadde selskapet 25– 30 prosent. Det har om lag 2.000 ansatte.

Eierskapet i det spanske selskapet har kostet SAS svært dyrt, og i 2009 solgte SAS ned sin majoritetspost til 10,9 prosent.

Spanair har ingen direkte ruteavganger fra Gardermoen, men flyr norske charterturister for selskapene Ving, Star Tour og Apollo. SAS sier selskapet så langt det kan, vil hjelpe reisende som rammes av Spanairs innstilte avganger.

De tre charterselskapene har til nå brukt Spanair-fly til tre ukentlige flyginger fra Bodø, Tromsø og Evenes til Gran Canaria. Etter hvert må det finnes nye løsninger for alle disse flygingene.

Les saker fra vår reiseportal

Les flere nyheter

Lesernes kommentarer

Manglende fly.

Ring Norwegian.