Hit reiser rekordmange nordmenn
Så langt i år har 374.051 nordmenn flokket seg til Kanariøyene. Det er 67.220 flere enn i samme periode i fjor, ifølge tall fra flyplassverket Aena.
I november alene kom det 60.460 nordmenn til Kanariøyene med fly. Det er opp 13 prosent fra november 2010.
Totalt har 1.026.298 mennesker fra Skandinavia flydd til Kanariøyene i årets elleve første måneder, skriver canarijournalen.
Populært blant svenskene
Det er ikke bare norske turister som har valgt å legge ferien til Kanariøyene i år. Like bak nordmennene, og med enda større økning, kommer svenskene. Fra januar til november har 372.051 svensker flydd til Kanariøyene. Det er 84.285 flere enn i fjor og opp 29,3 prosent.
Les også: Hvor mye skal jeg tipse?
Danskene henger også godt med: 280.196 danske flypassasjerer reiste til Kanariøyene fra januar til november, 25,1 prosent flere enn i fjor.
Passerer 12 millioner turister
For 2011 totalt sett er det nå temmelig sikkert at Kanariøyene passerer 12 millioner utenlandske og spanske turister. Det er flere enn noen gang tidligere i øygruppens historie.
Ifølge Kanariøyenes president, Paulino Rivero, er variasjonen av nasjonaliteter som besøker øyene svært viktig.
Det bidrar nemlig til å gjøre turistsektoren mer robust, og mindre avhengig av økonomiske svingninger i enkeltland.


Må sende 4.000 cruisepassasjerer med buss
Derfor bør du besøke Drøbak i sommer
- Oslo bør bli vinterhovedstad året rundt