De siste dagene har det vært mange og store forsinkelser i flytrafikken (Foto: Scanpix).

Venter nye flyforsinkelser i helgen

Avinor frykter at det blir nye forsinkelser i flytrafikken til helgen fordi de fortsatt har problemer med å få nok flygeledere på jobb. Flyselskapene sier det er uakseptabelt.

– Vi jobber med å dekke de vaktene vi trenger, men det er usikkert om vi får det til. Vi kan ikke garantere at det ikke blir forsinkelser, så folk bør ta høyde for det, sier pressesjef Sindre Ånonsen i Avinor.

Torsdag hadde flyselskapene bedt om et oppvaskmøte med Avinor, men de ble ikke beroliget av det de fikk høre.

Les også: Reisetabbene som koster deg dyrt

– Vi er ikke optimistiske foran helgen og er ikke fornøyd med at Avinor fortsatt ikke har fått orden på dette. Vi går mot en ny, stor utfartshelg, og dette vil berøre mange som skal på ferie, sier kommunikasjonsdirektør Anne-Sissel Skånvik i Norwegian.

I sommer har Avinor hatt store problemer med å ha full bemanning i tårnet på Gardermoen og på flytrafikksentralen i Røyken.

Les også: De usle veggedyrene følger med deg hjem fra ferien

De siste dagene har det vært mange og store forsinkelser i flytrafikken, og mandag måtte flyplassene Torp og Rygge stenge fordi innflygingskontrollen ikke var bemannet.

– Vi håper vi skal klare å unngå å stenge i helgen, men kan ikke garantere det, sier Ånonsen. (©NTB)

Les flere nyheter fra ABC Nyheter