Hvis hytta likevel står tom en del uker i året, kan du vurdere å leie den ut. Foto: Berit Roald (Scanpix)

Du kan tjene gode penger på hytta

Gunstige regler gjør at du kan tjene ti tusen skattefrie kroner på å leie ut hytta. Med vinterferie rett rundt hjørnet er etterspørselen etter hytte på fjellet stor.

Det kan være dyrt å være hytteeier, men det er fullt mulig å tjene penger på hytta også. Nærmere bestemt er dette mulig takket være gunstige skatteregler for utleie av fritidsbolig.

Du kan tjene inntil 10.000 kroner skattefritt i året på hytteutleie.

Les også: Flere vil ha hytte på fjellet

Dersom du har hytte på et ganske attraktivt sted, så kan du tjene inn om lag 10.000 kroner på bare én uke på å leie ut.

Les mer om skattereglene lenger ned i artikkelen.

Stor etterspørsel

Det er heller ingen tvil om at det er etterspørsel etter norske hytter for tiden. Novasol, som er store i Europa på formidling av fritidsboliger, etterlyser flere norske hytter.

– Norske fjorder og fjell står høyt i kurs blant europeere som vil feriere i leid hytte. For å kunne møte etterspørselen trenger vi avtaler med enda flere hytteeiere, sier Espen Hjulstad, leder for Novasol i Norge i en pressemelding.

Bruke formidler

Dersom du ønsker minst mulig administrasjon med utleie selv, kan du bruke formidlere som for eksempel Novasol eller Norgesbooking, men da tar selvsagt formidleren en del av inntekten selv.

Hytteeiere som leier ut gjennom Novasol kan for eksempel regne med å sitte igjen med litt under to tredjedeler av oppnådd leieinntekt.

Det er selvsagt fullt mulig å leie ut på egen hånd, for eksempel ved å annonsere på portaler som Finn.no.

Du må regne med at det er lettere å få leid ut i vintersesongen, dersom fritidsboligen din ligger i nærheten av et alpinanlegg. Vær også oppmerksom på at det er i toppsesongen (vinterferie, påske) du naturlig nok kan ta de høyeste prisene for utleie. Vinterferie i år er i ukene 8 (f. eks. Oslo og Akershus), 9 (f. eks. Hordaland) og 10 (f. eks. Troms).

Se flere utleietips nederst i artikkelen

Skatt på inntekt over 10.000

Det er mange norske hytter som står tomme store deler av året, og for en del vil det derfor være aktuelt å leie ut hytta flere uker i løpet av ett år.

Da vil du trolig også ganske raskt tjene mer enn 10.000 kroner på utleie, og må da betale skatt på 85 prosent av utleieinntekten ut over 10.000. Denne inntekten beskattes som kapitalinntekt med en skatteprosent på 28.

Les også: Fikk millionerstatning for feil på luksus i Kvitfjell

Her er et eksempel på hvordan skatten beregnes, dersom du tjener 40.000 kroner i løpet av ett år på hytteutleie:


Post Beløp
Leieinntekter 40.000
Fribeløp 10.000
Overskudd 30.000
85 % av overskudd egnes som inntekt 25.500
Skatt 7.140
Netto leieinntekter 32.860

 

Av en inntekt på 40.000 kroner betaler du 7.140 kroner i skatt. Dette gir en effektiv skatteprosent på 17,85 prosent.

Utleiehytte

Dersom du leier ut en hytte som du også bruker selv, får du ikke fradrag for utgiftene ved å leie ut.

Du kan leie ut hytta i ganske store deler av året, før den blir definert som en utleiehytte. Men noen investerer også i en fritidsbolig som bare skal brukes til utleie. I såfall får du fradrag for alle utgifter du har i forbindelse med hytta.

Tips ved utleie

De færreste opplever trøbbel når du leier ut hytta, men det kan være greit å ta noen forholdsregler.

- Skriv kontrakt. Et problemområde kan for eksempel være rengjøring, så det er ett av punktene som bør gjøres rede for i tillegg til start og slutt på oppholdet, pris, depositum osv.

- Sørg for at leien betales på forskudd.

- Det kan være lurt å gjøre forsikringsselskapet ditt oppmerksom på at du leier ut hytta di.

- Ta et depositum for dekning av skader, da dette kan gi leier en større pliktfølelse under oppholdet.

- Ikke la dyre gjenstander ligge på hytta når du leier den ut. Tenk også på å gjøre plass til leietakeren, for eksempel ved å ikke la familiebildene henge på hytta. Men unngå samtidig at hytta fremstår som et upersonlig hotellrom.

- Avtal med noen som holder til i nærheten av hytta om å sjekke at alt er som det skal være når leietakerne har reist.

- Det er ofte mange sengeplasser på hytta, og det er greit om stuen og spiseplassen står i forhold til antall sengeplasser. Det bær helst være to toaletter på hytta også.

 

 

Les flere artikler fra ABC Penger her


Les flere nyheter her

-1,3 %

Lesernes kommentarer

Fribeløp som aldri øker. Typisk norsk avgiftspolitikk.

Dette fribeløpet for utleieinntekter har vært uforandret i årevis selv om prisnivået for anskaffelse av hytte har økt sterkt. Det er på samme måten som importgrensen for postsendinger på 200 kroner som har vært uforandret siden 70-tallet til tross for prisstigningen. Slik kveler Staten borgerne i Norge med høye skatter og avgifter. Flere hadde leid ut hyttene sine dersom fribeløpet hadde vært høyere. Det er mye arbeid å rydde en hytte for utleie. Lite vits å gjøre det for småpenger. Flere kunne fått oppleve hyttelivets gleder og komme seg ut av byen hvis flere hytter var ledige. Godt for folkehelsen.