
- Nå blir det enda tøffere for SAS
Bjørn Kjos og flyselskapet Norwegian har bestilt 222 nye fly fra Boeing og Airbus, og har sikret seg opsjon på ytterligere 150 fly.
Listeprisen på flyene er 127 milliarder kroner, men ifølge flyanalytiker Kenneth Sivertsen i Arctic Securities får flyselskapet trolig en rabatt på 40-50 prosent på denne prisen.
Les også: Norwegian kjøper fly for 127 mrd
Angriper Easyjet og Ryanair
Analytikeren mener Norwegian nå angriper de andre billigflyselskapene.
- Dette er fly for kortruter i Europa. Norwegian går nå mer i kamp med Easyjet og Ryanair, men vil fortsatt være lillebror. Og om SAS' fremtid var tøff tidligere, så..., sier Sivertsen til DN.no og lar setningen henge i luften.
Lavere kostnader
Han sier det er viktig å være klar over at flykjøpet rulleres utover en god del år, og ser ut til å være i tråd med Norwegians strategi om å eie fly i syv år før de selges eller leies ut. Likevel ser det ut som Norwegian er i ferd med å doble flåten sin - og det har mye å si for selskapets kostnader.
- Organisasjonen i Norwegian kan håndtere en betydelig større flåte enn selskapet har i dag. Når størrelsen på flåten øker, bli kostnadene for hver flygning lavere, sier Sivertsen.
- Voldsom konsolidering
Analytiker Hans Erik Jacobsen i Swedbank First Securities tror på en konsolidering av den europeiske flybransjen.
- Det blir en voldsom konsolidering hvor det kommer til å bli langt færre, men større selskaper. Norwegian har mål om å være ett av de som skal være dominerende i fremtiden. Da er det naturlig at de sikter høyt og bestiller nye fly. Det gir dem også naturligvis en skalafordel. Den eneste måten å vinne på er å holde kostnadene nede, sier Jacobsen til nyhetsbyrået TDN Finans.
- Negativt for SAS
Han mener at Norwegians større flåte og lavere enhetskostnader åpenbart er negativt for deres konkurrenter.
- For SAS og andre aktører er dette negativt. Dette gir Norwegian en ytterligere kostnadsfordel gjennom helt nye fly og en såpass stor flyflåte, sier Jacobsen.
Les også:
- Dreamliner gir oss forsprang
Les flere artikler fra ABC Penger her

Satser 1,8 mrd på svidd gummi
Tallene Europa misunner oss
– Idioti å reise til Hellas med masse cash
Lesernes kommentarer
Ingvald Leivestad
25. januar 2012 - 12:30
Norwegian ekspanderer stadig igjen med nye fly.
Ounni Pillai
25. januar 2012 - 12:39
SAS
Ingvald Leivestad
25. januar 2012 - 12:57
Til Ounni Pillai.
Gunnar Larsen
25. januar 2012 - 12:48
Adelsmenn
Ole S
25. januar 2012 - 13:12
New age !
Tror konkuranse er sundt uansett. Kan fort snu seg slik at Norwegian får monopol her til lands. Spørs om prisene forblir uforandret !
Merkelig at folk flest ikke ser de sjulte gebyrene og servicen generelt om uhellet er ute, som og miste neste fly eller ødelagt bagasje.
Virker at ingen bryr seg om dette, og det har Kjos vunnet på =)
Ole S
25. januar 2012 - 13:16
Nytt flyselskap !
Hvis kofferten blir knust eller barnevogn skal jeg gi meg blanke i det.
Det samme skal jeg gjøre om dem har mistet neste fly , da skal jeg bare smile og si at folket må kjøpe ny billett, skulle det være noen ledige billetter på "lavpris" så sier jeg bare at .. nei desverre bare billetter på fullpris =)
Rolv Johannessen
25. januar 2012 - 14:02
Aldri mer SAS for meg.
Når jeg attpåtil vet at selskapet måtte ut med penger til de 20 organisasjonene de har ,for og lage d---j skap i bedriften, ble jeg så meget irritert. ( penger jeg inndirekte betalte)
Selv om SAS i dag har billigere biletter på flyreiser til Nord-Norge velger jeg det andre selskapet.
Finn Johansen
26. januar 2012 - 12:18
Gumpetunge SAS