Frps budsjett innenfor handlingsregelen
– Helt tilfeldig. Det bare ble slikt, forsikrer partiets nye finanspolitiske talsmann, Ketil Solvik-Olsen.
Han legger til at budsjettet ikke er tilpasset andre partier på borgerlig side, ut over en håndfull punkter der de fire har felles merknader til regjeringens budsjett.
Onsdag la Solvik-Olsen og resten av finansfraksjonen i partiet fram et solid tallmateriale. Partileder Siv Jensen var så trygg på sine undersåtter at hun ikke engang var til stede.
Se også: Hagen: - Jeg har grått
Det manglet ikke på talloversikter som bygger på det resonnement at massive skattelettelser på 21 milliarder kroner, veiinvesteringer på 15 milliarder og 3,4 milliarder til bane, for å nevne noen store poster, skal få den økonomiske virksomhet i landet til å blomstre og dermed gi inntekter til statskassen som overstiger det som ble satset.
Frps modell
Dette er ikke helt rødgrønn måte å sette opp budsjett på, heller ikke blå eller sentrumsfarget, men Solvik-Olsen forsvarer Frps modell.
– I vår verden er det er det riktig å få fram slike effekter og vise dem på inntektssiden. I sum bruker vi marginalt mer enn regjeringen, men holder oss formelt innenfor handlingsregelen, for dem som er opptatt av den. Og vi kan sannsynliggjøre langt bedre utnyttelse av statens penger, sier den finanspolitiske talsmannen.
Se også: Siv Jensen: - Det er trist
Frp vil blant annet slanke offentlig sektor med over 15 milliarder kroner. Dessuten vil partiet at staten skal betale all oppsamlet gjeld ved veibygging, utgifter som i dag dekkes av bompenger. Bare dette beløper seg til 17 milliarder kroner.
– Jo lenger den rødgrønne regjeringen sitter, desto mer daukjøtt er det i systemet. Vi etterlyser helt andre visjoner og annen handlekraft fra en regjering som har så enorme summer å bruke, sier Solvik-Olsen.
Handlingsrom
Han lover at Frp vil bruke handlingsrommet i budsjettet til å styrke næringslivet, stimulere arbeidsinnsatsen, fjerne flaskehalser i økonomien, ved å investere i infrastruktur, og satse på forskningsmiljøer i verdensklassen. Frp vil neste år anlegge 85 kilometer ny motorvei.
Helse er et annet område som prioriteres høyt. Frp vil bevilge 2,5 milliarder kroner ekstra til raskere pasientbehandling. Lov og orden står også sentralt i Frps program, og politiet kan regne med ytterligere 470 millioner, dersom partiets budsjett skulle bli vedtatt.
Se også: Utelukker ikke Frp-samarbeid
Styrket kommuneøkonomi inngår i parties løfter fra før valget, og her settes det inn tre milliarder kroner.
Med Frps skattelettelser vil en gjennomsnittsfamilie få rundt 500 kroner mer å rutte med i måneden. Solvik-Olsen mener Frp fortsatt er et parti i Anders Langes ånd, selv om beløpet kanskje ikke er grensesprengende.
– Vi kan ikke oppnå alt på ett budsjett. Men det er et skritt i riktig retning, sier han.
Les flere nyheter


Vil holde kjærligheten i live med medisiner
Godkjenner psykiaternes Breivik-rapport
Lesernes kommentarer
Jonny Magnus Konradsen
16. november 2011 - 18:41
Frps budsjett
Tror vi trenger at de får en hånd på rattet snart, om ikke annet som en motvekt til det enorme byråkratiet, som har vært skapt opp i gjennom tidene.
Om vi følger litt av logikken til Rema, så kan det jo hende at "det enkle er ofte det beste".
De som styrer i dag, har i hvert fall vist at å sitte avskjermet fra resten av befolkningen, og styre landet, ikke er det smarteste.
De folkevalgte har egne sjåfører, de trenger ikke stå i helsekø(hvorfor skal de da få helsevesenet til å fungere bedre?), de har gratis kollektivtransport (hvorfor skal de da sette ned prisene?). I tillegg har de langt høyere lønn enn de fleste. Det de da har gjort, er å redusere beskatningen på lønnsinntekter, og øke avgiftene.
Dette rammer de som har lavest inntekt!
Alt i alt, tror jeg at dersom det kommer et parti på banen som vil redusere Statens (og Finansdepartementets) klamme grep over alt som kan krype og gå i samfunnet, så vil det være en berikelse for enkeltmennesket og den friheten vi tross alt har kjempet for, flere ganger!
Niri Baklid
16. november 2011 - 18:49
"veiinvesteringer på 15 milliarder
Eit anna spørsmål reiser seg når dei vil slanke offentleg sektor med 15 milliardar. Kven vil dei seia opp? Blir det betre tenester av det?
Lars Welle
16. november 2011 - 19:24
Re: "veiinvesteringer på 15 milliarder"
Niri Baklid
16. november 2011 - 19:43
Rundt Oslofjorden
Pål Vedeld Djupvik
17. november 2011 - 11:20
Kanskje kan Niri Baklid se at::
Einar Ofsteng
17. februar 2012 - 13:31
I Oslo, Akershus, Østfold og
Rune Roan
16. november 2011 - 22:02
Lurer på om frp politikere
Rune Roan
16. november 2011 - 22:36
Frepperne er utrolig glade i
Per Olav Husum
16. november 2011 - 22:37
Frp vil innvestere
Ja det var litt av et løft på veisektoren her til lands,
Pål Vedeld Djupvik
17. november 2011 - 11:15
Idag har vi bygget sammen med EU/EØSlandene:
Per Olav Husum
17. november 2011 - 16:59
Og E6 fra Gardermoen
Det er jo fint at Eu og EØS landene går sammen og hjelper sine naboer.
Det skulle det vært mye mer av her i landet også, og mindre ego.
Pål Vedeld Djupvik
17. november 2011 - 19:55
Der kjørte jeg igår,
Jan Skoland
17. november 2011 - 11:15
Ny kurs i FrP.
ved neste valg. Få man dette til, vil Høyre og Frp strengt talt, ikke behøve å drive valkamp for å vinne neste valg. Dette fordi en stor del av de norsk folk er "feed up" av den rødgrønne maktarrogansen som bare tenker på å bygge byrokrati istede for fremtidige produktive arbeidsplasser. Dersom Høyre og FrP blir enige om å takle renta, kan oppslutningen etter valget i 2013 bli over 100 stortings representanter til sammen. Med andre ord, et solid borgerlig flertall. Det norsk folk har kastet det såkaldte politiske "sentrumsalternativet" på søppla. Et slikt alternativ blir ikke noe bedre en det sittende rød-grønne regime.
Lykke til Høyre og FrP.
Pål Vedeld Djupvik
17. november 2011 - 11:24
Tullprat er det nok av --- :
Jan Skoland
17. november 2011 - 11:32
Tullprat.