
Strømprisene kan bli nær null
Etter en svært lav vannstand ved inngangen av året, er nå de fleste magasinene nær fulle. Det har ført til at Salten Kraftsamband (SKS) og andre kraftprodusenter har måttet produsere strøm selv om prisene har vært lave, skriver Dagens Næringsliv.
Det kan bli enda større press på norske strømpriser – til glede for forbrukerne – men mer utfordrende for kraftselskapene. Fra 1. november ble Sverige delt fra ett til fire prisområder, i likhet med Norge og Danmark som også har flere prisområder. I Nord-Sverige produseres det normalt mer strøm enn det brukes. Sør i Sverige er det motsatt.
Større prisforskjeller
Foto: Skjermdump NYE EL-OMRÅDER: Sverige går fra ett til fire prisområder. (Illustrasjon: Svensk Energi).
- Vanskeligere i Nord-Norge
Direktør Leif Finsveen i SKS spår til tider tøffe utslag av endringen – spesielt i nord der det er direkte forbindelser mot det nordsvenske nettet.
– I prinsippet er det en bra utvikling, men det kan også bety at vi til tider vil bli låst inne med strøm. Det kan i perioder bli veldig billig for den enkelte forbruker, men dyrt for produsenten. De som er i spot vil kunne få en hyggelig pris fordi det vil bli overkapasitet i nord. Slik sett blir verdier som tidligere har vært i Nord-Norge på en måte eksportert sørover. Kortsiktig er det hyggelig for forbruker, men for det nordnorske eierskapet kan det bli vanskeligere, selv om jeg ikke skal male fanden på veggen ennå, sier han.
- Strømpris på null
Administrerende direktør Jørgen Gunnestad i SKS Kraftsalg tror ikke på generelt store utslag av den svenske endringen – men i perioder kan det bli ekstremt:
– I ekstreme tilfeller kan det gå ned mot en strømpris på null og kanskje minus. En kan faktisk få betalt for å stoppe kraftverket. En slik situasjon har vi ikke hatt tidligere, sier han.
SKS tror at den overordnede strømprisen vil holde seg stabil eller gå ned de neste 10–20 årene, uavhengig av elektrifisering av oljeutbygginger.
Les også:
Nytt strømkart i Sverige kan snu opp-ned på prisene i Norge
Strømprisen i oktober laveste på ti år
Tror det snart blir vanskeligere å få boliglån
Les flere artikler fra ABC Penger her

Facebook stuper på børsen
Frykter full kollaps
Bøndene markerte seg med kubjeller i Oslo sentrum
Lesernes kommentarer
John Ja
7. november 2011 - 15:23
Nær Null.
Inger Vibeke Haugen
7. november 2011 - 15:26
Null?
JILL FANEBUST
7. november 2011 - 15:33
NULL
JILL
Pål Vedeld Djupvik
7. november 2011 - 15:35
Nær null?
Arne Mæland
7. november 2011 - 15:40
kraftpriser
Maria Moen
7. november 2011 - 15:35
Er ENIG med de tre andre her.....
Jan Erik Jensen
7. november 2011 - 18:37
Nettleien er allerede ekstrem høy
Åke Tidemann
7. november 2011 - 15:40
Bullshit
mer eksport,nå planlegger jo Statnett en ny
kraftlinje fra Vestfold via Østfold til
Syd-Sverige pga.av mindre produksjon ved
svenske kjernekraft.Det er jo bedre at svenskene
får tilgang til "billig"norsk vannkraft,og da
kan jo heller norske borgere fortsatt ha tilgang
dyr energi.
Frank Johansen
7. november 2011 - 17:00
0
7. november 2011 - 17:18
Tull
Åge Fred Gram
7. november 2011 - 17:39
Strømprisen
Tore Mikkelsen
7. november 2011 - 17:51
Historieløst.
Bjørn Sørensen
7. november 2011 - 19:17
Historieløst?
Den ansvarlige var Jens Stoltenberg, dengang ung minister.
Husker du at han startet med å forberede oss på annet enn de daværende, stabile strømprisene ved å sammenligne vinterlandet Norge med strømprisingen i Amsterdam?
Der var strømprisen i følge dengang unge Stoltenberg høy om dagen, og lav om natten. En utmerket modell for Norge, mente han, etter at myndighetene i årtier hadde forledet folk til å satse på (billig miljøvennlig) strøm som eneste oppvarmingskilde. Det skulle mange få angre på.
Nord-pool kom, og nedsalg av skattebetalernes kraftprodusenter begynte.
Resultatet vet vi. I stedet for tilbakebetaling til folket startet (Arbeiderpartikommuner spesielt) ellevill tapsspekulasjon med salgsprovenyene.
Nå betaler folket også denne regningen. Så sett halen på rett esel.
Og eselets navn er Jens Soltenberg.
Tore Mikkelsen
7. november 2011 - 21:14
Historieløs 2
Bløffing går ikke her.
Bjørn Sørensen
8. november 2011 - 22:37
Ikke jeg som bløffer
Jeg kunne gitt deg en detaljert oversikt. Imidlertid har det liten hensikt etter som saken er "tatt ned".
Tore Mikkelsen
10. november 2011 - 14:51
Jeg kunne..
Sitat Store norske:
energiloven, lov av 29. juni 1990, omhandler produksjon, omforming, overføring, omsetning, fordeling og bruk av energi. Loven åpnet for et fritt marked for kjøp og salg av elektrisk energi, og dermed også en energiutbygging som er mer markedsstyrt og mindre avhengig av prognoser og politiske vedtak. Loven plasserte Norge i fremste rekke internasjonalt med hensyn til liberalisering og frislipp av elektrisitetsomsetningen.
Sitat Wikipedia:
Stoltenberg var leder i Arbeidernes ungdomsfylking (AUF) 1985–1989, statssekretær i Miljøverndepartementet 1990–1991, nærings- og energiminister 1993–1996 og finansminister 1996–1997.
Terje Johannessen
7. november 2011 - 21:04
Du bør nok sjekke hvem som
Dessverre så er energi en etterspurt vare man aldri vil få nok av. Prisen på denne varen vil alltid gjenspeile etterspørselen. Til en viss grad selvsagt, for kraft er big business. Nå i sommer har det regnet trutt, og innsjøen her, som også er et enormt kraftmagasin, har gått flomstor. Imidlertid har kraftproduksjonen vært så enorm at nåvået i innsjøen nå ligger godt under det som er normalt for årstiden, trass i en svært mild høst\vinter så langt. Dette forteller dermed litt av grådighetskulturen i kraftmarkedet. Selvsagt kommer kulden, og med nedtappede magasiner nok en gang får de norske kundene svi. Nok en gang.
Job
7. november 2011 - 18:33
Til våren
Per Kristiansen
7. november 2011 - 19:01
Mange måter å regne på!
Skulle vi bruke samme utregning på ett brød, hva ville prisen bli da tro? Når bonden - mølla - bakeri - frakt - avgifter osv. er trukket i fra blir jo også brødprisen veldig lav! Men ikke billigere av den grunn!
Ounni Pillai
7. november 2011 - 19:08
Elavgiften
Ounni Pillai
7. november 2011 - 19:08
Elavgiften
Olav Nøstvold
7. november 2011 - 19:29
SVINDEL FRA A TIL Å
http://www.regjeringen.no/nb/dep/oed/tema/eueos_og_energi/norges-energisituasjon-og-europa.html?id=426127
Eller rettere sakt: Politikerne på stortinget har nok en gang solgt en realverdi ut av landet. Strømforbruket har gått ned i Norge etter Altautbyggingen, så vi har ikke behov for å kjøpe kostbar kraft fra andre land hvis resursjene har blitt forvaltet på riktig måte.
Geir A Breive
7. november 2011 - 19:27
Ha Ha
Olav Nøstvold
7. november 2011 - 21:55
Fakta
Det er gratis å produsere strøm i Norge. Vedlikeholdsutgifter er en selvfølge, men det skulle også være det eneste vi skulle betalt for.
Men vannkraft/ strøm har blitt eksportvare, og butikksjefen heter EU
Jan Erik Jensen
8. november 2011 - 14:48
Ja det er fakta, og verre enn det,
Jan H Pedersen
8. november 2011 - 16:48
Jaha,
Nope,det blir ikke billigere strøm,bare større fortjenester til de som har aksjer i strømleverandørselskaper!
Geir Lundheim
8. november 2011 - 18:54
Strømpriser og protestaksjon på facebook
Håkon Albert Olaussen
9. november 2011 - 9:27
Myter..