
Taper stort på å jobbe etter fylte 67 år
Det er kutt i pensjonen fra Statens pensjonskasse når man jobber full tid etter fylte 67 som fører til det store inntektstapet, skriver Aftenposten.
Les også: Bjurstrøm sjekker jobbløse pensjonister
Offentlig ansatte får alderspensjon i folketrygden og i tillegg pensjon fra arbeidsgiver, den såkalte tjenestepensjonen. Denne skal sikre at samlet pensjon blir to tredeler av sluttlønnen.
Overraskelse for mange
Fra man fyller 67 år har man rett på tjenestepensjon først når man slutter i jobb. Velger man å fortsette å jobbe, kan man ta ut folketrygd som alle andre, men ikke tjenestepensjon.
Les også: Uventet mange tar ut pensjon før 67
En rekke offentlig ansatte som nærmer seg 67 år, har fått store overraskelser når de har sjekket de nye pensjonsreglene etter pensjonsreformen.
Taper tusener årlig
Forsker Kirsten Danielsen ved Norsk institutt for forskning om oppvekst, velferd og aldring (NOVA) fylte 67 år i sommer og har fått en kollega til å regne ut hva hun vil tape på å fortsette i jobb. Fram til 68 taper hun 14.700 i årlig pensjon livet ut, jobbing til 69 gir 33.500 i årlig tap og jobbing til hun er 70 gir 54.200 kroner i årlig pensjonstap.
– Arbeidslinjen er jo det som fremføres som det moralsk høyverdige. I mitt tilfelle er effekten den stikk motsatte. Jeg blir straffet for å jobbe noen ekstra år, sier hun.
Les også:
NHO-sjefen kan gå av som 57-åring og få pensjon

Facebook stuper på børsen
Frykter full kollaps
Bøndene markerte seg med kubjeller i Oslo sentrum
Lesernes kommentarer
Håvard Solberg
18. oktober 2011 - 12:44
Tror ikke Lo sjefen får samme frarekk.
Roy Belseth
18. oktober 2011 - 13:43
Tror ikke Lo sjefen får samme fratrekk.
Geir Vinje
18. oktober 2011 - 17:10
Det er forskjell på kong salomon og Jørgen...
T. A. G
18. oktober 2011 - 13:07
Pensjonsadel?
For folk i det private er som oftest pensjoner Inntektsbasert og uten garanti for pensjonens utbetalinger( Beror på fondsutbytte) Og skal ha en varighet på minst 10år. Dvs at du havner ned på bare folketrygd etter fylte 77, ved de dårligste ordningene.
Stadig flere skyves ut av arbeidslivet, grunnet helse og krav til effektivitet. Samt bruke av deltidsansatte, som aldri vil klare å få full opptjening.
Da blir vel dette ett luksusproblem? Offentlige ansatte i godt betalte jobber, som desverre er så heldige at de er friske nok til å stå i jobb 3år til. Folk som med sine kunnskaper, lett kan skaffe seg inntekt på si.
Inger Vibeke Haugen
18. oktober 2011 - 15:29
Pensjonsadel
T. A. G
19. oktober 2011 - 10:11
Pensjonsadel 1 gang til!
Tore Karlsen
18. oktober 2011 - 13:25
Om å bli pensjonist
Inger Vibeke Haugen
18. oktober 2011 - 15:32
Om å bli pensjonist
T. A. G
19. oktober 2011 - 12:16
Valg for skjeldent?
Roy Belseth
18. oktober 2011 - 13:49
Pensjonistens tilværelse
Nei, skaff en hobby og nyt resten av livet, i frihet.
Jan Erik Jensen
18. oktober 2011 - 14:53
Eller ta deg en sesongbetont deltidsjobb
Inger Vibeke Haugen
18. oktober 2011 - 15:39
Jan Erik?
Jan Erik Jensen
19. oktober 2011 - 18:49
Tror ikke det mangler så mye på logikken.
Med respekt å melde så tror jeg , uten å ha dokumentasjon rett nok, at evnen til å tenke \gjøre alternative ting i siste gode år i livet muligens er bedre intakt hos folk som har jobbet i det private enn folk som har jobbet i det offentlige . Blant annet fordi innslaget av rutinepreget regelrytteri er størst i flertallet av offentlige yrker. Da er det nok ikke så enkelt å omstille seg , men for all del det finnes nok unnntak både på individnivå såvel som blant yrker , jeg snakker mer om hva jeg har inntrykk av er hovedtendensene .
Ruben Iversen
18. oktober 2011 - 14:05
Du vet
dette kan være sosiale grunner eller at personen liker å ha noe å gjøre.
Vi er alle forskjellige vet du.
Jon Mikalsen
18. oktober 2011 - 17:46
Eller er det
Arnstein Hammerseth
18. oktober 2011 - 15:21
Tap?
I tilfelle tjener man vel da 1/3 mer disse årene i forhold til om en "bare" fikk pensjon?
Og kan dette i så fall, betegnes som et tap?
Kanskje jeg har oppfattet dette feil, men er sikkert andre også som lurer....
Inger Vibeke Haugen
18. oktober 2011 - 15:43
Tap?
Ola Staten
18. oktober 2011 - 15:50
Den Norske Stat
jobb svart så lenge og mye du vil
De er de staten vil vi skal gjøre
Ole Martin Bismo
18. oktober 2011 - 16:11
Adel er det rette ord.
Om hun da jobber 3 år ekstra til hun fyller 70 blir det nesten 1900000. feks 1900000/17 = 120000 pr år.
Inger Vibeke Haugen
18. oktober 2011 - 16:23
Adel eller janteloven
Ole Martin Bismo
18. oktober 2011 - 16:45
Med respekt å melde, det skal
Det får være en grense for hva "winerbrødgenerasjonen" skal kunne suge ut av staten også.
Arnstein Hammerseth
18. oktober 2011 - 17:36
I pose og sekk...
Men å hevde at man taper på å jobbe, er vel å dra det vel langt?
Odd Myrland
18. oktober 2011 - 17:35
Et eksempel
Dersom jeg jobber til jeg er 70 år. får jeg i tida jeg arbeider vanlig lønn. Jeg får også en del pensjon, men mindre enn jeg hadde fått dersom jeg gikk av. Jeg sparer med andre ord det offentlige for penger - lønn måtte man jo ha betalt til en annen uansett.
Som belønning for dette får jeg mye mindre i pensjon hvert år resten av livet fra jeg går av. Såvidt jeg forstår oppslaget i Aftenposten, er det så mye som vel 40.000 kroner i året, at jeg altså får 235.000 som min livsvarige pensjon i stedet for 275.000.
Straffen for å jobbe kommer altså etter at man har sluttet å jobbe, og den er livsvarig.
Jeg trives i jobben og har lyst å fortsette. Men ikke hvis jeg taper på det.
Ole Martin Bismo
18. oktober 2011 - 18:10
Svar på eksempel
Dersom du får både pensjon og lønn, hvordan sparer det offentlige på det da?
Du blir jo en mye dyrere person for det offentlige.
Arnstein Hammerseth
18. oktober 2011 - 18:17
Regnestykket?
Jeg er kanskje dum som ikke skjønner dette regnestykket uten tallmateriale, men drister meg til å spørre om noen kan produsere et negativt tall i sitt reelle regnestykke?
Da nytter det ikke å bare se på reduksjon av pensjon, og kalle dette et tap. For å få dette "tapet" må en vel ha en inntekt, som er større enn reduksjonen?
Og hvor er da tapet?
Arne Hansen
18. oktober 2011 - 18:12
Pensjon !
Jan Olaf per knutsen
18. oktober 2011 - 18:29
Stats ansatte har altid fått i pose og sekk
Odd Myrland
18. oktober 2011 - 19:12
Regnestykker
Til Hammerseth: Jeg er enig i at det ikke er så lett regnestykke. En av faktorene er at skatten er forskjellig for lønn og pensjon.
Det jeg tjener på å jobbe, er forskjellen mellom utbetalt lønn og utbetalt pensjon. Det vil jo variere med mange forhold (renter, andre inntekter, utgifter til reiser m.m.). 6-8.000 i forskjell skulle jeg tro ville være typisk. Men jeg er ingen ekspert på dette.
Hvis vi forenkler og ganger ut 8.000 * 12 * 3 = 288.000, får vi et anslag for hva jeg "tjener" på å jobbe sammenlignet med å være pensjonist.
Tapet i pensjon på ca. 40.000 i året er det lavere skatteprosent på. Jeg skulle tro at det blir 26-30.000 i året i tap netto. Så "break even" er vel kanskje etter 8-12 år. Men her kan man sikkert tenke på mange måter.
Håper at jeg ikke har dummet meg altfor mye ut nå. :-)
Uansett passer dette veldig dårlig med det man sier om å oppmuntre folk til å stå så lenge som mulig i arbeid.
Tillegg noen minutter etterpå: Jeg ser at jeg har glemt den pensjonen man får mens man jobber. Jeg vet ikke helt hva den er, kanskje 6-8.000 kroner netto. Så da går det vel lenger tid.
Ellers har jeg selv gått på 60 % jobb og 40 % AFP siden høsten 2009. Så jeg har andre tall selv på grunn av det.
Ole Martin Bismo
18. oktober 2011 - 21:55
Regnestykker
Det er også forskjellige måter å vinkle en sak på.
Det er også vanskelig å minste/tape noe en ikke har fått. Sånn som dette ble beskrevet i Aftenposten i dag ble noe feil etter min mening.
De fleste av oss er interessert i å få mest mulig i pensjon, og det syntes jeg er bra. Men etter å ha lest innlegget begynte det å skurre litt for meg.
Det virker på meg som flere glemmer den lønnen eller den pensjonen man får frem til 70 år, og at dette ikke blir tatt med i beregningen.
Og da blir regnestykket feil, da alle variablene ikke er tatt med.
Sverre Sandberg
18. oktober 2011 - 19:12
Merklig at Stoltenberg med så