G20-møtet var lørdag ventet å komme med en slutterklæring der de lover å sikre kapital til banker som kan komme til å få problemer på grunn av gjeldskrisen. Foto: REUTERS / Charles Platiau / SCANPIX

G20-landene vil støtte bankene

G20-landene er lørdag ventet å komme med en felles erklæring der de lover å sikre at bankene har nok egenkapital og tilgang til lån.

Løftet skal bidra til å roe ned finansmarkedene som frykter at bankkapitalen i eurosonen vil tørke ut på grunn av gjeldskrisen.

«Vi vil sikre at bankene har nok egenkapital og har tilstrekkelig tilgang til finansiering. Sentralbanker har nylig iverksatt avgjørende tiltak for å oppnå dette, og de vil fortsatt være rede til å sikre bankenes likviditet hvis nødvendig,» heter det i et utkast til slutterklæringen som Reuters har fått tilgang til.

Finansministre og sentralbanksjefer fra G20-landene har de to siste dagene vært samlet i Paris for å diskutere gjeldskrisen i Europa.

Styrke IMF?

En eventuell styrking av Det internasjonale pengefondet (IMF) har vært blant de viktigste spørsmålene under det to dager lange G20-møtet i Paris.

Ifølge AFP er land som Kina, India og Brasil rede til øke IMFs ressurser, slik også Frankrike ønsker. Men Tyskland nøler, og USA, som er IMFs største bidragsyter, mener at fondet er stort nok som det er.

I slutterklæringen er det også ventet at G20 vil rose eurolandenes forsøk på å få bukt med gjeldskrisen, samtidig som man gir klart uttrykk for at man forventer at det blir tatt klare beslutninger under EU-toppmøtet 23. oktober.

G20 forventer ikke minst at lederne blir enige om å øke størrelsen på krisefondet EFSF, slik at det blir stort nok til også å beskytte økonomier som den spanske og italienske, ikke bare Hellas, Portugal og Irland, som allerede har fått hjelp.

Enormt press

Ifølge Storbritannias finansminister George Osborne er eurolandene nå under stort press.

– Vi har hørt fra eurosonekolleger om tiltakene de planlegger, men jeg tror ikke de kommer til å forlate Paris uten å ha forstått at det er et enormt press på dem for å komme med en løsning på krisen, sier Osborne.

G20 er betegnelsen på verdens 20 største økonomier. Blant dem er både vestlige industriland og rakst voksende økonomier som Kina, India og Brasil.

Diskusjonene vil fortsette når lederne fra G20-landene holder toppmøte i Cannes 3. og 4. november.


Les flere nyheter her

 

Lesernes kommentarer

problemet med dette er at det

problemet med dette er at det er bankene som har skyld i krisa og nå blønnes de med skattebetalerenes penger. Dette er grunnen til demonstrasjonene i USA. Som å belønne voldtekts forbrytere for god innsats. Til helvete med banksystemet. Måtte verden engang se hvem som har skyld i nedgangstidene, så de som styrer dette bak vår rygg for å kjøpe verden på billigsalg, og skape slaver blandt gjeldstyngede regjeringer blir trampet ned av folket.

Helt enig!

La bankene gå konkurs, banksterne har svindlet folk i årtier. På tide å ende galskapen.

Man ser og hører!

I går så jeg et innslag på tvnyhetene om jobbsøkere fra Portugal og flere andre EU land som søkte lykken i Oslo pga at det var nesten ikke nok at de hadde to jobber en gang i hjemlandet. Nav opplyste at dette var doblet fra i fjor. Når vi så vet at bare i England er det to og en halv million arbeidsledige er det pussig at politikere og media ellers er tause om hvilken framtid som venter oss på arbeidsmarkedet her hjemme. Industrien i Europa er nesten radert bort utenom Tyskland står det i dagens næringsliv i dag. Europa er snart som et stort museum, sies det. Og utviklingen dithen går fort.

Dette er feil!

G20-landene vil helt garantert IKKE gi sin støtte til bankenes sikring av egenkapital og blablabla. Derimot sitter det noen ganske få på toppen i hvert land, ofte referert til som "eliten", og disse mottar antageligvis bestikkelser av vesentlig størrelse for å støtte bankene. Det er disse som støtter bankene - ikke befolkningen i de respektive land...

It's democracy, you see...