TRILLIARDER AV STJERNER: Menneskene har i årtusener lurt på om det finnes intelligent liv andre steder i universet, som består av milliarder på milliarder av stjerner. Dette Hubble-bildet viser LH 95, en molekylsky hvor stjerner dannes. Den er en del av den nærliggende galaksen Den store magellanske skyen. (FOTO: ESA/Hubble)

Er vi alene i universet?

Hittil har vi ikke sett fnugg av liv utenfor jordkloden. Men det jobbes med saken.

På jakt etter ET

Keplers søk etter jordkloder

* Mars 2009: NASA skjøt opp romobservatoriet Kepler.

* Hovedmål: Å oppdage eksoplaneter som ligner på vår egen jordklode.

* Taktikk: Lete i ett bestemt område i minst tre og et halvt år. Området utgjør bare en liten brøkdel av stjernehimmelen, men inneholder likevel over 100.000 stjerner.

* Funn til nå: Over 700 «planetkandidater», men bare ni av dem er bekreftet. Ingen av dem er jordlignende.

* Siste funn (januar 2011): Kepler 10b, en planet som bare er litt større enn jorden, og den minste kjente eksoplaneten. Til gjengjeld kretser den så nært sin stjerne at dagtemperaturen er rundt 1600 grader.

Skal lete mer på Mars

Romforskerne ser ikke bort fra at det kan ha vært liv på både Mars og Venus for millioner eller milliarder år siden.

Det er gjort en rekke forsøk på å finne tegn til liv på Mars, men ennå er ingenting bekreftet. I november i år sender NASA og den europeiske romforskningsorganisasjonen ESA opp et nytt kjøretøy som skal lete etter spor etter liv.

Det ett tonn tunge kjøretøyet er på størrelse med en liten bil, forteller astrobiolog Hans Amundsen. På oppdrag for NASA og ESA tester han ut ulike instrumenter i Mars-lignende omgivelser på Svalbard.

– Mars har både hatt elver og innsjøer. Vann er én forutsetning for liv. Det store spørsmålet er om man finner den andre forutsetningen – organiske stoffer, for eksempel forbindelser av karbon og hydrogen, sier han.

Noen forskere har lansert en teori om at det kan finnes mikroorganismer i vanndråper i atmosfæren til Venus.

– Det er ikke umulig at spor etter liv har overlevd høyt oppe i Venus’ atmosfære, men jeg anser det for å være en spekulativ teori, sier Amundsen.

Søk etter utenomjordisk liv

* Kepler: Romobservatorium skutt opp av NASA i mars 2009 for å lete etter jordlignende planeter.

* Hubble: Romteleskop drevet av NASA. Har i snart 21 år gått i bane rundt jorda. Det svært lysfølsomme speilteleskopet tar bilder med svært høy oppløsning, og Hubble har oppdaget galakser milliarder av lysår unna. Hubble har vært en suksess for romforskningen. Andre astronomiske satellitter og romteleskop – samt observatorier og teleskop på bakken – er også viktige for den jobben romforskerne gjør.

* SETI: Forkortelsen står for Search for Extra-Terrestial Intelligence. Eller på norsk: Søk etter utenomjordisk intelligens. SETI-prosjekter ble tidligere støttet av den amerikanske staten, men blir nå holdt i gang av private midler. Det finnes flere SETI-prosjekter som leter etter elektromagnetiske sendinger – radiobølger – fra sivilisasjoner på fjerne planeter.

* «Wow!»: Det kjente «Wow!»-signalet ble oppdaget av Dr. Jerry R. Ehman mens han jobbet på et SETI-prosjekt ved radioteleskopet Big Ear ved Ohio State University. Signalet hadde meget interessante og mulig utenomjordiske kjennetegn, men noe lignende har aldri senere blitt oppdaget igjen.

ER DET NOEN DER UTE?: Hvis det finnes primitivt liv på andre planeter eller måner i vårt solsystem, tror Knut Jørgen Røed Ødegaard vi har oppdaget det innen 2025. – Innen den tid tror jeg også vi har oppdaget intelligent liv innenfor en avstand på noen hundre lysår utenfor vårt solsystem, hvis det finnes, sier astrofysikeren. (FOTO: Kyrre Lien, Scanpix)ER DET NOEN DER UTE?: Hvis det finnes primitivt liv på andre planeter eller måner i vårt solsystem, tror Knut Jørgen Røed Ødegaard vi har oppdaget det innen 2025. – Innen den tid tror jeg også vi har oppdaget intelligent liv innenfor en avstand på noen hundre lysår utenfor vårt solsystem, hvis det finnes, sier astrofysikeren. (FOTO: Kyrre Lien, Scanpix)

Ingen vet hvor mange beboelige planeter som skjuler seg i verdensrommet. Kanskje noen tusen, kanskje flere milliarder. Kanskje er Jorda den eneste.


Knut Jørgen Røed Ødegaard er fullstendig overbevist om at det finnes andre planeter egnet for liv – og andre vesener der ute.

– Jeg tror vi vet mye mer om 14 år, sier astrofysikeren på sitt usedvanlig blide og positive vis.

Han trekker fram noen enorme tall for å understreke årsaken til sin overbevisning:

Bare i vår egen galakse – som har fått det velklingende navnet Melkeveien – er det mellom 100 og 400 milliarder stjerner, mange av dem med planeter rundt seg. Det anslås at det finnes om lag 170 milliarder galakser – og trolig enda flere hvis universet bare fortsetter videre og langt utenfor det teleskop og romforskere kan observere i dag.

Les også: Fant enorm galaksehop

Ubegripelig mange

Hvis man ganger antall stjerner i Melkeveien med antall galakser, kan man få en viss pekepinn på hvor mange stjerner det er i hele universet.

Astronomene er enige om at det er snakk om minst 300 trilliarder stjerner. Det er 23 nuller bak 3-tallet.

– Det er så mange stjerner at det er ubegripelig å forestille seg, sier Røed Ødegaard, som jobber som prosjektleder på Naturfagsenteret ved Universitetet i Oslo og som astronom ved Solobservatoriet på Harestua i Oppland.

Norges mest kjente «himmelgransker» forteller at forskerne har grunn til å tro at svært mange av stjernene har planeter i bane rundt seg. Rundt vår egen stjerne – den 4,57 milliarder år gamle Sola – svirrer det åtte planeter.

Andre stjerner kan ha flere, mens noen ikke har planeter i det hele tatt.

 

KLODELETEREN: NASAs romobservatorium Kepler leter etter jordlignende planeter. Hittil har det funnet 700 kandidater. Bare ni av dem er bekreftet, og ingen av dem ligner vår klode. (FOTO: NASA/Wendy Stenzel)KLODELETEREN: NASAs romobservatorium Kepler leter etter jordlignende planeter. Hittil har det funnet 700 kandidater. Bare ni av dem er bekreftet, og ingen av dem ligner vår klode. (FOTO: NASA/Wendy Stenzel)

– Forskerne går ut fra at det er minst like mange planeter i universet som det er stjerner. For meg er det helt utenkelig at det bare har oppstått liv på én eneste planet. Etter all sannsynlighet har det oppstått liv veldig mange andre steder også, mener astrofysikeren.

Les også: - Tre ganger flere stjerner i Universet enn vi trodde

 

Langt unna

Røed Ødegaard understreker at han ikke bare snakker om primitivt liv, men også om intelligent liv i en eller annen form.

– Det er veldig stor sjanse for at det er intelligent liv andre steder i Melkeveien og i andre galakser. Vi har bare ikke funnet liv ennå, rett og slett fordi universet er så uendelig stort og stjernene og planetene så mange, understreker han.

Vårt solsystems nærmeste stjerne, Proxima Centauri, ligger nært i interstellar målestokk – «bare» 4,2 lysår unna. Men med dagens teknologi vil det ta tusenvis av år å reise dit. I tillegg er det høyst usikkert om det går beboelige planeter i bane rundt denne røde dvergstjernen.

HADDE VANN: Det er funnet vann på Mars, og dette bildet av Valles Marineres-canyonen viser at det har vært innsjøer og elver på vår naboplanet. Men ingen vet om det har vært eller er liv der. (FOTO: NASA)HADDE VANN: Det er funnet vann på Mars, og dette bildet av Valles Marineres-canyonen viser at det har vært innsjøer og elver på vår naboplanet. Men ingen vet om det har vært eller er liv der. (FOTO: NASA)

HADDE VANN: Det er funnet vann på Mars, og dette bildet av Valles Marineres-canyonen viser at det har vært innsjøer og elver på vår naboplanet. Men ingen vet om det har vært eller er liv der. (FOTO: NASA)

Til sammen er 519 eksoplaneter – planeter utenfor vårt solsystem – blitt bekreftet ved hjelp av detaljerte metoder. Det er bare 19 år siden det første bekreftede funnet av en eksoplanet. Siden har oppdagelsene kommet i tur og orden. Men det er en møysommelig syssel å oppspore planeter – fordi planetene er så små i forhold til stjernene de kretser rundt.

De fleste av eksoplanetene som hittil er funnet, er varme gassgiganter på størrelse med Jupiter. I volum er Jupiter over tusen ganger større enn jordkloden, i masse over 300 ganger så stor.

 

– Så store planeter er naturligvis lettere å oppdage enn små jordlignende planeter, forteller Røed Ødegaard.

Les også: De ukjente planetene

Lesernes kommentarer

Hmmm

det er sikkert spennende litteratur du leser, men jeg ville nå ta den med en klype salt......

Liv der ute?

Vis det er liv der ut så håper eg for guds skuld at vi ikkje finn dei først. Og vist vi gjer så håper eg at det er så langt borte at vi ikkje klarer å kome oss dit på mange tusen år. No held vi på å køyre denne planeten i grøfta, og så ser vi oss om etter ein til vi kan få besudle.
Skulle det vere slik at vi er blitt oppdaga av andre og som har teknologi å reise hit. Kva trur dykk hadde hendt om dei hadde landa her?
-ulovelig intreden i norsk luftrom
-ikkje landingstilatelse
-ikkje gyldige flysertefikat
-manglar Pass, visum, vaksinasjonsbevis
-ja heile farkosten mangler dei nødvendige godkjenningar
I det store heile så hadde dei blitt arrestert og sendt til Trandum, for så å ha blit utvist.
Men problemet hadde vore at kvar skal vi utvise dei til og korleis skal vi sende dei? Dei kunne nytta den farkosten dei kom i, for den har ikkje dei nødvendige papir og sertefiseringar for å få flyge og ikkje nokon godkjent pilot til å flyge den.

Dei hadde enda opp som mullah Krekar som ulovelige innvandrarar med eit utvisnings vedtak hengande over seg resten av livet.
Nei takke meg til unge jenter som er lette å fange, indentifisere og som har eit land vi kan kaste dei ut til.

Og husk, lova er lik for alle!

hahaha, helt herlig sagt :)

hahaha, helt herlig sagt :)

Lovtekst

Det står alltid i lovtekstens innledning, om virkeområder, endringer, gyldighet. mm.

Der tror jeg regj. IKKE har tatt høyde for ! evt. ufoer o.l. som kommer inn i atmosfæren vår.

Så da blir det sikkert individuell behandling i utlendingsdirektoratet. fordi der finnest en del dyktige saksbehandlere som mest sannsynlig vil avslå opphold i alle fall på humanitært grunnlag !!

Hmm..

Tror du er en "smule" mere fokusert på Maria Amelie saken, enn denne artikkelens tema!!

Vart for fristande

Nei innlegget er heilt seriøst meint, men falt desverre for fristelsen til ei kopling mot slutten. Lover bot og betring

Støtte

Da skal vel Norge støtte det livet økonomisk og verne det med naturlover. Det blir mye reising på Solheim.

Søk, finn svara sjølv og våkn opp, Du er lurt

Det er på tide at fornektarane av alle bevis som finnest starter å bruke tid på å søke på nettet. Fordi vår mainstream media har ein agenda å latterlig- gjere alt som har med dette tema.
Her er så mykje bevis, At det er latterlig at det finnes folk som fortsatt trur det er berre oss som er i universet. Dokke gidde ikkje ein gong å bruke tid på sjekke opp, Søke, Finne, Leite og tenke. Våkn opp!!
Tips, Sjå denne: http://newparadigm.no/web/guest/free-screening

Her: http://www.disclosureproject.org/
Her: http://mufon.com/
Slutt med å komme at det som er på youtube er useriøst!
Einaste muligheit mange har for å komme ut med noke info er å bruke youtube fordi det passer ikkje in i agendaen til myndigheitene som = KONTROLL. Våre aviser sensurerer også artikler.
For mange er det bedre å stikke haudet i sanden, Sjå på fotball, X-factor og anna søppel tv, Spise grandiosa, Drikke øl og tru at ein har eit godt liv, Det er latterlig, Men eit valg. Fri vilje.
Trur ikkje du får sjå denne på Nrk: http://www.youtube.com/watch?v=cggQN2aWwBY&feature=PlayList&p=5B9FCE7222BF11E3&index=0&playnext=1
Som er ein dokumentar om Løgnaren Obama
Når en ser på alle løgnene vår kjære media kjem med, Vaksiner, Energi, Krig mot terror, 9/11, Global oppvarming osv osv osv. Vår media er virkelig latterlig, Vi bor i ei stor løgn.

Bevis / indisier

Har set The Day Before Disclosure av Terje Toftenes og det er noe av det beste jeg har sett innen det området. Filmen er et godt eksempel på hvordan samle mange løse trådet til en forstålig film.

Takk for meget interessante

Takk for meget interessante linker,Røyset!

"Våkn Opp"...

..Er ikke det et magasin fra `Jehovas Vitner` ? :)

Forøvrig ser jeg ikke søppeltv (jfr X-factor, Idol o.l.), og spiser svært lite junkfood (jfr grandiosa, etc.).

Jeg gjør meg opp egne meninger, og forsøker basere de på `litt` mer troverdige kilder enn "youtube" og diverse konspirasjonsforum.

"Linkene"

Er bare en masse svada..og ingen "beviser" på noen ting. Det eneste de "beviser"...er at det finnes en MASSE forskrudde mennesker som virkelig tror på de...som "beviser"...

Helt latterlig!!

Tok en titt på linken din. En

Tok en titt på linken din. En fin blanding av sannhet, tullball og en idiotisk stemme som får det meste til å høres skummelt ut. God måte å lure lett påvirkelige folk.

Hmmm

Ja ha.. og kven si klype skal vi bruke?
Du har vel full kontroll på at all kunskap du har lest deg fram til, eller er blitt undervist i og som du trur på, er absolutt sann herfra og til evigheita?

Mi klype?

Jeg som alle andre, tolker verden med den informasjon vi tilegner oss. Hvis man velger å legge til grunn div. underholdnings program og YouTube snutter av aliens, vel ditt valg, jeg bruker annen "litteratur".

Utenomjordisk liv

Helt enig med Nick Elliot. Bevisene for utenomjordisk liv,er en uomtvistelig virkelighet. Bevisene for dette,dukker opp hver eneste dag,over hele kloden f.eks.i form av meget komplekse kornsirkler.

Knut Jørgen Røed Ødegaard,som er glødende interessert i alt som har med det yttere rom å gjøre sier," Vi har bare ikke funnet liv ennå, rett og slett fordi universet er så uendelig stort og stjernene og planetene så mange, understreker han."
Dette er med respekt å melde en fordreining av sannheten. Til det er bevisene for mange.
Tror han aner mer enn han vil ut med,men redselen for å bli gjort til latter,får ham til å tie.

Liv / ikke liv

Redselen for å bli latterliggjort er en ting, en annen sak er at vi får bare vite såpass at det pirrer nysgjerrigheten og så må hver enkelt skaffe seg den infoen han/hun trenger for å utvikle seg videre.

Liv og liv

Når ble KORNSIRKLER PÅ JORDA bevis for utenomjordisk liv????????????????????????

Alone or not

At vi er alene i et så enormt univers er vel å opphøye vår lille klode og vår egen eksistens til noe astronomisk unikt.
Med så mange planeter og galakser er det umulig å tenke at det ikke skulle være tilrettelagt for liv også andre steder.
Jeg tror det har vært "reisende" hos oss tidligere, som formet vår historie og tro (religion, stort sett samme essens i dem alle)
"Engler" kan være reisende, vinger et symbol på akkurat det.
I tidligere tider fantes ikke kunnskap som kunne forklare noe av dette.
Hvorfor det skal være både latterlig og en umulig tanke for mange at det kan være liv andre steder, tyder på den fragmenterte og manipulerte måten vi alle har lært å tenke på.
Gamle skrifter kan tyde på besøk, utallige uforklarlige fenomener finnes her på jorda som våre mennesker umulig kunne klare å få til ved egen hjelp og med enkelt redskap.
Stonehenge et eksempel. Det finnes enorme stenblokker, såkalte “landskapshieroglyfer” plassert rundt omkring i verden. Teorier om det er at det er landemerker som skulle betraktes fra luften. De ble også brukt til dyrking av "gudene" fra oven.
Hvordan kunne de klare å håndtere slike store stenblokker uten det minste av heiseredskaper som tålte slik vekt? En umulighet, det sier seg selv. Pyramidene er også et mysterium. Den offisielle forklaringen på hvordan de bygget dem, er også en umulighet.
1000vis av menn over de påståtte år ville aldri klare den opppgaven.

Spissen peker oppover og alle er plasssert strategisk i forhold til verdensrommet. De er dessuten for nøyaktig tilpasset og "skåret" ut- med hvilke redskaper? Kobberredskaper som var vanlig før er for mykt. Man kan undres.

Artikler som dette

Har lagt merke til at det er tre typer gjengangere i de kommentarene som florerer i forbindelse med artikler av dette slaget:

Morsomheter
Misantropi
Misjonering

Svarer "Artikler som dette "

Siden du har brukt tid på å annalysere våre kommentarer,er jeg spent på om du har noen egne betraktninger om temaet.
Synes ditt innlegg, er faretruende nær å kunne kalles harselering av andres innlegg.

Overdramatisering

Hvordan du kan kalle en kort kommentar om visse tendenser som ofte gjør seg gjeldende i diskusjoner om utenomjordisk liv for "faretruende nær harselering av andres innlegg", er ikke lett å skjønne seg på. Kanskje har innlegget truffet deg hardere enn hva hensikten var.

Likeledes er det en overdrivelse å kalle det en analyse når det kun er snakk om en observasjon.. En tendens inkluderer forresten ikke samtlige debattanter, men beskriver kun en eller flere bestemte typer hyppige gjengangere

Egne betraktninger omkring temaet har jeg, selv om jeg har mine mistanker om at du helst vil se meg skrive noe du kan "ta" meg for, som takk for mitt første innlegg.

Gammelt nytt

Ingen ting er nytt når det gjelder ET kontakter.
Sumererne forteller oss på noen av sine titusener av leirtavler at deres ”guder” kom fra en annen planet, enkelt og greit.
Disse leirtavlene er mellom 4000 og 6000 år gamle. De snakker også om sin ”oldtid”.
For å referere en frase fra en av disse gudene deres: ”Det er 600 av oss Anunaki på Jorden og 300 av Igigiene på Mars”.
Disse gamle ”gudene” var også rimelig fortørnet over att deres barn og barnebarn tok maker blant ”Jordboerne” eller ”Adamu” som de også kalte oss og fra Igigiene. Ett utsagn til: ”Tenk at de (oss) ble akkurat som oss, hvem skulle trodd det” . . .

Liv på Mars

"...og 300 av Igigiene på Mars"

...og på Mars har man funnet intelligent liv, ikke sant? Så derfor MÅ jo "gamle sumeriske tekster" være sanne...

Fantastisk bevisførsel...

Dream on :)

Og jeg er HEEEELT sikker på at jeg vinner over en million i lotto i kveld!!

Det er i hvertfall en deilig tanke ;

Stjernevrimmel.

Først: Ut fra tallene som er gjenngitt i artikkelen kommer jeg til at antall stjerner blir et sted mellom 1,7E22 og 6,8E22 altså et tall med 22 nuller bak.
For det andre: Skal det være mulig for mennesker fra andre planeter enn de i vårt eget solsystem, å komme seg til vår jord må det gjelde andre fysiske lover i rommet enn de som gjelder på vår jord. Disse lovene sier nemlig at det er umulig å foreta slike reiser dersom de skal gi noen mening.
For det tredje: All vår viten om universet er bassert på at de fysiske lovene er de samme over alt. Også i det intergalakse rom. Våre observasjoner av universet blir tolket i overensstemmelse med denne antagelsen. Er dette ikke rigtig aner vi ikke det minste om hvordan universet ser ut eller hvordan det fungerer.

Og sjansen for at liv som vi kjenner det skal oppstå..

... er blitt kalkulert til ca 4^300 - Altså et tall med 300 nuller bak seg :p

Vi er ikke alene

http://www.vargas12.com/2010/12/universet-hallo-er-det-noen-der-ute-2/

Selvfølgelig er det liv der ute. Spørsmålet er om det er mulig å nå fram til den planeten det finnes liv på- Planeten Tellus er som et lite støvkorn i det enorme universet, og melkeveien som vi tilhører er bare en av millioner av andre galakser-
Men avstandene er også store og så lenge menneskene ikke har funnet annen måte å ferdes på enn den vi har i dag, så er det lite trolig at vi som lever i dag får oppleve å møte "andre". Men en gang i framtiden, om noen hundre år så vil det være utviklet måter å reise på, som vil gjøre mennesker kapabel til å ferdes over enorme avstander på kort tid-
Da kan man også finne planeter med menneskelig lignende liv...

Tror jeg-

Vargas

Svarer" Overdramatisering "

Nei,er ikke ute etter å ta noen her inne.
Siden innlegget stort sett bare besto av karaktstikker om andre typer innlegg,lurte jeg på om du selv hadde noen inntrykk av temaet det handlet om.
Kanskje jeg virket noe "snarstukket",men er ikke det....tror jeg.
Fra min side er jeg ferdig med dette.

Som sagt

Hva jeg eller andre mener om emnet er i og for seg irrelevant. Man kan tro, håpe, ønske og kalkulere så mye en vil, men noen endelig bekreftelse får man ikke før det dukker opp helt konkrete bevis i en eller annen form. Innen den tid snakker vi ikke om kunnskap, men gjetning, sannsynliggjøring og ønsketenkning.

Mange støtter seg til den såkalte Drakligningen. Men hva matematikken sier og hvordan virkeligheten er, korresponderer ikke alltid. Noen mannlige studenter brukte nemlig ligningen til å regne seg frem til sannsynligheten for å få sex fra det annet kjønn, og resultatet var heller nedslående.

Alternative livsformer som den Fred Hoylde beskriver i The Black Cloud er nok teoretisk mulige, men det beste sjansen for å oppdage utenomjordisk liv er likevle mest sannsynlig å besøke andre himmellegemer (venter man heller på at de skal besøke oss, bør en smøre seg med tålmodighet).

Mange sier at de som ikke tror det finnes intelligent liv i universet, må være gale eller utrolig trangsynte osv. Men å ikke fastslå noe en ikke vet som om det skulle være fakta, er ikke det samme som å benekte muligheten. Og å bestemme seg for at det helt sikkert finnes liv der ute, er ikke det samme som hverken bekreftelse eller at vi har hatt besøk.

Om det finnes en høytstående sivilisasjon i en fjern galakse, hjelper det oss fint lite siden kontakt mellom oss aldri vil kunne forekomme. Med liv "der ute" menes derfor liv som ligger relativt nær i kosmisk målestokk.

Og liv kan være så mangt: