- Ekte menn spiser ikke yoghurt
Studien «Real men don't eat quiche» konkluderer med at gutter er sosialisert til å tenke at rødt kjøtt og øl er assosiert med maskulinitet, mens for eksempel yoghurt er feminint, skriver torontolife.com.
Tittelen på studien er hentet fra boken med samme navn. Det er en satirisk bok skrevet av amerikaneren Bruce Feirstein og handler nettopp om de maskuline stereotypier.
Studien er utført av forskere ved Kellog School of Management ved Chicago Northwestern University.
- Valgte maskuline matretter
I en rekke tester ble menn og kvinner spurt om å velge mellom såkalte maskuline og feminine varianter av matretter.
Se menyen nederst i saken.
Menn valgte oftere de maskuline matrettene, særlige når de fikk ubegrenset tid til rådighet til å bestemme seg.
FEMININT? Studien hevder at menn mener en matvare som yoghurt er feminin. (NB! Dette var for øvrig det eneste bildet av en mann som spiser yoghurt vi kunne finne i vårt arkiv - resten var yoghurtspisende kvinner.) (Foto: Colourbox)
- Menn velger i utgangspunktet - slik som kvinner - mat ut fra hva de liker og det de synes smaker best. Men når de får ekstra tid til å velge, tenderer de mot å inkludere kjønnsbaserte normer og regler, og de velger da som regel det som oppfattes som mer maskulint – selv om dette ikke nødvendigvis er det de liker best, sier David Gal, professor i markedsføring og en av personene bak studien, til thestar.com.
- Cola Zero har lykkes
Gal mener studien er interessant i forhold til markedsføring. Han nevner som et eksempel at Cola Zero lykkes med å henvende seg til helsebevisste menn, noe Cola light aldri klarte.
I USA, og i en rekke andre land, heter det ikke Cola Light, men Diet Coke, og det er ordet «diet» Gal mener er feminint. Men det er nærliggende å tro at light heller ikke tas godt imot i de maskuline rekker.
- Trengte ikke bevise sin maskulinitet
I en av testene så forskerne at kjønnsrollemønsteret hadde mindre betydning etter å først ha diskutert såkalte maskuline interesserer med mennene før fikk velge maten de ville spise.
- Med en gang de følte seg vel i forhold til sin maskulinitet, var de ikke lenger så opptatt av å bevise sin mannlighet ved å velge en maskulin matrett, sier Gal.
- Menn var jegere
MASKULINT:
Enkel pasta med kjøttsaus og kjøttballer
anses for å være en maskulin matrett. (Foto: Colourbox)
David Katz, direktør ved Yale University Prevention Research Center, sier det kan være evolusjonen som har ført til valgene i matveien, ut fra arbeidsfordelingen. Menn var jegere og samlere, mens kvinner - som ofte hadde sterkere luktesans - lette etter spiselige planter.
Men uavhengig av det sier Katz at både menn og kvinner kunne hatt godt av å spiser mindre rødt kjøtt, og heller velge mer frukt og grønnsaker.
Hans og hennes meny:
Maskulin pasta: Spaghetti med kjøttsaus, servert med store, hjemmelagte italienske kjøttboller.
Feminin pasta: Spaghetti med soltørkede tomater, fersk basilikum, olivenolje og hvitløk.
Maskulin salat: Salami, pepperoni, skinke, mozarella, salat og grønnsaker.
Feminin salat: Grønnsaker, salat, pinjekjerner, soltørkede tomater, artisjokker og Gorgonzola.
Maskulin iskrem: Vaniljeiskrem med karamell, sjokoladekake, peanøtter og pisket krem på boks.
Feminin iskrem: Eksklusiv vaniljeis og sjokoladeis, fylt sjokolade med kirsebær og mandler, servert med valnøtter og pisket krem av fløte.


På den smale sti
Tilbyr våpenhvile under pavebesøk
Oslo-sykehusene trues med millionbøter
Lesernes kommentarer
Tormod Sire
14. juli 2010 - 7:26
- Ekte menn spiser ikke youghurt.
Jeg kommer til å tenke på innvandreren som likte seg så godt i norske
fengsler at han gjorde alt han kunne for å få være der. Årsaken var at han aldri hadde hatt det så godt og kunne spise yoghurt hver dag. Der han kom fra var han glad han fikk en yoghurt hver 14. dag.
Jeg velger å tro at det er noe godt i alle. Det må jo være dette fremskrittspolitikeren tenker på når han sier: "Sperr dem alle inne".
Han ser jo så god og snill ut.
14. juli 2010 - 9:05
Spiser en yoghurt nesten
Spiser lite mørkt rødt kjøtt, men nyter litt svinekam..
Elles går det på alle former for kylling og alle typer fisk tilberedt på alle slag måter....
Jeg har rødt saltkjøtt i fryseren for å lage potetball noen ganger i året....
Jeg lager all mat selv, salter fisk og kjøtt selv og lager porsoner og fryser ned...
Jeg lager og steker meg frempå med fiskekaker og kjøttkaker.. Jeg lager også all kjøttdeig selv....
Jeg bruker alltid mye grønnsaker, og har alltid ferske grønnsaker, både kokt og rå i kjøleskapet. Også flere sorter frukt har jeg alltid i kjøleskapet...
Om det er sundt skal jeg ikke si.. men det er vel heller ikke så skadelig... Dessuten elsker jeg å lage mat selv om tar mange timer...
Aage Solberg
14. juli 2010 - 18:22
Ekte mannfolk
Kristian Brauteset Henning
14. juli 2010 - 12:29
"Lett"
Virkningen gjør blant annet at du blir deprimert, du får økt matlyst [så passende..] og agressivitet. Hele 92 bivirkninger følger med dette fantastiske nye stoffet, som egentlig var ment som legemiddel på 60-tallet, intill man fant ut at det var billig og søtt.
http://www.sweetpoison.com/aspartame-side-effects.html
Bjørn Kile
17. juli 2010 - 16:17
Synsing
Synsing er IKKE vitenskap.