
Darwin stammet fra Cro-Magnon
Nyheter
Siste kommentarer
Siste fra forsiden
- Menn som tilhører haplogruppe R1b er direkte etterkommere
etter Cro-Magnonfolket som for 30.000 år siden dominerte den menneskelige
ekspansjonen til Europa og varslet fallet til Neandertalerarten, sier Wells.
Wells er direktør for Genographic Project, en internasjonal studie som kartlegger menneskenes vandringer over kloden. Han sier de tok en DNA-prøve fra Darwins tipp-tipp-oldebarn Chris Darwin (48), som bor i utkanten av Sydney.
En sporing av Darwins «dypslektskap» viste at hans forfedre forlot Afrika for omkring 45.000 år siden, og splittet ut til en ny linje 5000 år senere i Iran eller det sørlige Sentral-Asia, sier Wells.
- Før de reiste vestover mot Europa dukket den neste mutasjonen, som definerte en ny linje, opp i en mann for omkring 35.000 år siden, sier han.
- Omkring 70 prosent av mennene i det sørlige England tilhører haplogruppe R1b, og i deler av Irland og Spania overstiger dette tallet 90 prosent, la han til.
- Viktig prosjekt
Chris Darwin, hvis tipp-oldefar var Darwins astronomsønn George, er turguide og eventyrer i Blue Mountains vest for Sydney.
Han emigrerte til Australia i 1986, og tester av hans mors-DNA viste at han trolig var direkte avstammet fra kvinnene som krysset Kaukasusfjellene sør i Russland for å nå steppene ved Svartehavet.
- The Genographic Project er utrolig viktig, sier Darwin.
- Prosjektet er en måte å vise oss menneskehetens sanne historie, hvordan vi migrerte over verden og at vi alle er i slekt, sporet tilbake til en liten gruppe menn og kvinner som levde i Afrika.
Tester på nett
Wells la frem sine funn i forkant av prosjektets årlige vitenskapelige konferanse, som bringer sammen representanter for 11 regionale grupper for å diskutere sitt arbeid i Sydney.
Det er for tiden 265.000 mennesker som tar del i prosjektet, som er et initiativ fra National Geographic, IBM og den California-baserte veldedige organisasjonen Waitt Family Foundation.
Sett for å delta kan kjøpes på internett for 100 amerikanske dollar. Overskuddet går til forskning og prosjekter rundt innfødtes kultur og språk.

































































Kommentarer (691)
Andreas Kjelsaas
4. februar 2010 - 15:14
Spania?
Dere mener kanskje Skottland?
Ole Nilsen
4. februar 2010 - 17:03
Tenk
1 Mos:
Og Gud sa: «Se, jeg gir dere alle planter som setter frø, så mange som det finnes på hele jorden, og alle trær som bærer frukt med frø i. De skal være til føde for dere. Og til alle dyr på jorden og alle fugler under himmelen og alt som kryper på jorden, alt som har livsånde i seg, gir jeg alle grønne planter til føde.» Og det ble slik. Gud så på alt det han hadde gjort, og se, det var overmåte godt. Og det ble kveld, og det ble morgen, sjette dag.
Nickholas MacLergan
16. februar 2010 - 14:14
Utvikling
Ole Nilsen
4. februar 2010 - 18:57
Og bukken sier:
Frank Schwabe
4. februar 2010 - 19:37
Tullebukk!
”Det må være menneskets største fantasiverk noensinne.” De fleste opplyste mennesker greier å skille fantasi fra virkeligheten. Nisser, troll, alver og guder, DET er fantasier det!
”Å transformere en bil til en ubåt går ikke.” Hvorfor ikke? Hvis vi har villet har vi kunnet gjort det… Men…hva i all verden har det med saken å gjøre?
”Å transformere en ku til en hval går heller ikke.” Hvorfor skulle en ku bli til en hval?
”Det kreves milliarder av mutasjoner samtidig i alle organer og lemmer.” Samtidig? Hvorfor det?
”Der har aldri vært observert to fordelaktige mutasjoner samtidig noensinne.” Så etter at du fant ut at det faktisk er observert fordelaktige mutasjoner (noe du benektet for ikke så lenge siden) så har du plutselig gått opp til TO mutasjoner SAMTIDIG.
Ole Nilsen
4. februar 2010 - 20:18
Hvorfor?
Frank Schwabe
5. februar 2010 - 8:06
Du må tørre å tenke sjæl!
Eple er skapt: det er overtro. Frukttrær har utviklet seg fra de tidligste primitive vekster og evolusjonen har "gitt" de frukter for å spre seg. Epler feks. ble av fruktspisende dyr foretrukket fremfor andre frukttrærs frukter og er dermed en av de fruktrærne som etablerte seg (The survival of the fittest.). Så selvfølgelig trenger epletreet eplene sine.
Har ikke høna bruk for egg heller?
Å tro at evolusjonsteorien ikke har rot i virkeligheten er rett og slett en benektelse av biologien som en autoritet i menneskets forståelse av livet på denne planeten. Vitenskapen kan gi deg bevis for evolousjon, men du benekter kategorisk med feilaktige påstander og argument preget av bevisst misforståelse av evolusjon.
Jeg har tidligere vært interessert i ta en seriøs debatt (på lekmanns nivå) med deg, men du har bare unnlatt å svare når jeg har kommentert og tilbakevist dine påstander.
Farer du bare rundt som Kent Hovinds papegøye med religiøs propaganda uten å engang tenke selv og sette deg inn i det du diskuterer, eller har du konkret viten som gjør at du kan bidra i en saklig diskusjon?
Du virker fornærmet på Guds vegne, tåler ikke den allmektige mer?
Ole Nilsen
5. februar 2010 - 21:21
Nei her er ingen misforståelse.
http://www.youtube.com/watch?v=xMpk7WerFWw
Frank Schwabe
5. februar 2010 - 21:43
Har du ingenting å komme med?
Du kan ikke bare påstå ting hele tiden og aldri komme tilbake og forsvare påstandene dine når de blir kommentert.
Å diskutere via Youtube-videoer blir latterlig! Alt mulig ligger der...
Å bare påstå at han "slakter 3 av mine" i en videoen blir for lettvindt...
Kom med skrevne argumenter støttet av viten, hvis ikke innrømmer du at du ikke har noe å fare med og taper dermed diskusjonen Ole.
Ole Nilsen
7. februar 2010 - 9:56
Tørre å tenke sjæl???
jeg vet på hvem jeg tror. Han blåste liv i det første menneske, og i meg. Han er min Far og han er jordens opprettholder. Og han sier :
job 38-Hvem laget renner for flommen av vann,
hvem bante vei for torden og lyn,
26 så det regnet over land der ingen bor,
over ubygd ødemark,
27 så den øde ørken fikk rikelig med vann,
og gresset grodde fra grunnen?
28 Har regnet noen far?
Og hvem har avlet duggdråpene?
29 Hvilket morsliv kommer isen fra,
hvem har født rimet som faller fra himmelen,
30 når vannet fryser og blir som stein,
og havdypets flate dekkes av is?
31 Kan du knytte Sjustjernens bånd
eller løse Orions lenker?
32 Lar du kveldsstjernen gå opp i rette tid,
leder du Løven og dens unger?
33 Kjenner du stjernehimmelens lover?
Bestemmer du dens makt over jorden?
34 Kan du løfte din stemme til skyene
så vannet flommer ned over deg?
35 Kan du sende ut lyn så de farer av sted
og sier til deg: «Her er vi!»
36 Hvem har latt ibisen få visdom,
hvem har gitt hanen forstand?
37 Hvem er så klok at han kan telle skyer,
og hvem heller vann av himmelens kar,
Frank Schwabe
7. februar 2010 - 15:11
Infantilt.
Tenker du selv når ramser opp bibel-sitater?
For det er det du gjør i de fleste innleggene dine.
Tenker du selv når du fornekter beviselige fakta?
Du tror jorden (og universet) er noen tusen år gammel på tross av at pålitelige metoder kan fortelle oss at så ikke er tilfelle.
Tenker du selv når du må lese en bok for å vite hvordan du skal leve?
Hvis du sitter med en bok som forteller deg hvordan du skal leve og hva som er rett og galt og du følger dette, så kan du vel ikke skryte på deg at du tenker selv Ole...?
Tenker du når du leser bibelen bokstavelig uten å stille spørsmål?
Jorden er i skapelsesberetningen beskrevet som flat.
PS: Når jeg nevnte autoritet tidligere så sa jeg ikke at de var en autoritet som bestemte hva folk skulle mene, men at de sitter med så mye forskningsresultater og viten at de blir en autoritet når det gjelder å beskrive hvordan livet fungerer her på jorden. Ikke en autoritet som i kristendommen med makt, adelig respekt, herskapelige bygninger og masse stæsj og gull for å vise at de er nærmere Gud og Jesus enn feks. deg Ole, som i deres hiarki bare er en maur som må bukke og skrape for de geistelige religiøse overhodene.
Noe som bringer oss inn på et paradoks: hvorfor skal kristendommens overhoder ha et så enormt behov for rikdom og kostbarheter når Kristus, deres helt, forbilde, og mentor, formante å IKKE verdsette jordisk gods? Ser du ikke den, Ole...?
Vitenskapen har ikke dette hiarkiet fra pave til slave.
Du tolker det sikkert sånn fordi det er nødvendig i ditt liv.
Men vitenskapen gir oss ingen leveregler og rammer for hva som er rett og galt. Vi får ikke straff hvis vi "banner i kjerka." Men selvfølgelig, for vitenskaps-miljøet sin del, så er de avhengig av seriøsitet og integritet.
Ole Nilsen
20. februar 2010 - 10:46
Du ser ting som Gud ser dem.
Det at jeg sier du bøyer deg for autoriteter er pga. at evo teorien er full av løgn.
Evo teorien, er kun en teori, der har vært ufattelig med løgn, forfalskning og feilaktige spekulasjoner. Å tro på en teori full av forfalskning er derfor for meg helt bak mål, nevner følgene feil og løgn.
Blindtarmen (overflødig organ) løgn.
Bein i hvalbuken (overflødig organ) løgn.
Fruktflue (bevist evo. pga. ekstra sett med døde vinger = feil i rna dessuten labtesting)løgn.
de sier vi kan ikke se noe evo idag (det går for langsomt) hallo? de sier alt liv oppstod på bakterienivå; bakterier finnes i abondense i alle typer miljø, høyt trykk, lavt trykk, i varme, kulde, tørke de finnes i små grupper og i kolonier. Der finnes mere bakterier en der finnes sandkorn på jorden. OG SÅ SER VI INGENTING??? VET DERE IKKE AT OGSÅ MUTASJONSRATEN ER HØYERE HOS BAKTERIER OGSÅ?
Ifølge teorien skulle vi vært oversvømt med bevis for den, selvsagt!
Der er så mye løgn og falskneri forbundet med teorien at der er ikke ende, se på Ida? enda et fullendt dyr full av Guds under og full av Guds mektige kraft.
Ole Nilsen
5. februar 2010 - 17:38
Nei ikke tonnevis, ingen!
Frank Schwabe
5. februar 2010 - 19:24
Ei ku til å grine av
Så når biologene sier ku så ser du for deg i din enfoldighet ei ku som heter Dagros og som sier ”møøøø.”? Vel det viser at du ikke engang har forsøkt å sette deg inn i det du prater om… http://www.squidoo.com/whale-evolution
”Selvfølgelig kan vi sammenligne med ku/hval med bil/ubåt.”
Uff… Nei vi kan ikke det Ole Nilsen! Man kan ikke sammenligne en bil med ei ku! Og vi kan selvfølgelig ikke sammenligne evolusjon med det å bygge om en bil til en ubåt heller! En bil kan selvfølgelig ikke ved magi omforme seg til en ubåt… Du diskuterer ikke evolusjon når du trekker inn slike ting. Skjønner du ikke det? En bil lever ikke Ole, og det gjør heller ikke ubåten. Det er døde ting. De bygges på fabrikker og verft Ole! Ei ku og en hval de lever, de er levende vesen med arvemateriale som gjør de i stand til å forandre og tilpasse seg omgivelsene og livsvilkårene. Dette medfører mange ganger store forandringer på dyrets utseende, i noen tilfeller også i løpet av relativt kort tid. Over veldig lang tid kan enkelte dyr ikke sammenlignes med sin forgjenger lenger. Og den kua og dagens ku er ikke så voldsomt lik lengre og den er heller ikke så lik dagens hval.
”Det med ku/hval greien må jo være det dummeste som er funnet på?”
Det er ikke funnet på… DNA og fossiler forteller biologene dette. De sitter ikke og finner på ting. Du har ingen forståelse av evolusjon…
”Det er så dumt at det er til å grine av!”
Din selvinnsikt er til å grine av, med tanke på at du faktisk skriver inn her som om du vet noe om dette som kan opplyse andre.
”Tenk et dyr med fire føtter og blåsehull.” Fortsett å tenk på det du… Dette tullet fungerer sikkert i den lokale menigheten og blant små barn, men det har ingenting å gjøre med det du tror at du diskuterer her…
Ole Nilsen
5. februar 2010 - 21:24
Ha ha
Ole Nilsen
6. februar 2010 - 16:44
HVA KOM FØRST?
Frank Schwabe
6. februar 2010 - 18:18
Høna og egget?
Hva som "kom" først burde være enkelt: Sola, Ole, Sola!
Og hvem som kom først av kua og kalven er vel også ganske innlysende. Tenk, Ole, tenk!
At kua har jur er heller ikke et problem. Hvordan "ur-kua" og dens forgjenger så ut det vet jeg ikke, heller ikke hvordan melkekjertler har utviklet seg, men kan sikkert sjekke det for deg hvis du er interessert. Og hvis du vet litt om dyr generelt så vet du sikkert at "vill-kyr" ikke har slike voldsome jur som er fremavlet av menneskene.
Det er lite, om noe, som ikke har en plausibel forklaring på hvordan har utviklet seg. Hadde det vært mange ting som ikke har kunnet utvikle seg uten å ha vært skapt så har Darwins teori ikke fått slik fotfeste og etablert seg som den "sannheten" det er i dag.
Kua og gresset er ikke avhengig av hverandre, og er derfor ikke problem for evolusjonslæren. Og det at kua spiser gress gir ikke konklusjonen at det finnes en usynlig gud oppe i skyene Ole...
Du prøver å tolke evolusjon gjennom religiøse briller, og det blir en logisk storkrasj.
Apropos godtroende: Jeg tror på en levende natur som kjører sitt eget løp med sine egne regler.
Du tror på en usynlig mann...
Ole Nilsen
4. februar 2010 - 20:17
Det er jo det fantastiske med artikkelen.
Nickholas MacLergan
5. februar 2010 - 9:47
Menneske
Og via DNA testing så er menneskeheten sporet ned til 7 forskjellige kvinner, og da er det ikke mange ledd tilbake til det opprinnelige menneske. Mener du da at menneskeheten startet som et individ fremført av incest og inavl, for det var jo ikke flere mann kunne skapes av.
Og ser man på bibelen, så er det ikke bare Adam og Eva som var i paradiset, det var en kvinne som gud skapte før henne, Lillith, som var Adams første kone, som han forlot til fordel for Eva, tidenes første skillsmisse, som etter bibelen, ikke skal forekomme, da ekteskapet er hellig.
Jeg er selv med i DNA prosjektet, og tror mer på det man kan bevise gjennom genetisk test, enn det som står i en bok som ikke er mer enn et par tusen år gammel, kristendommen er heller ikke en av verdens eldste religioner, den er ikke mer enn et par tusen år gammel, min religion er Buddhisme, som har en opprinnelse fra 2500 år tilbake. Og ble skapt av en enkel mann. Ikke noe som man ikke ser, eller som man må tro på, men en som levet på jorden.
SÅ støtter meg til vitenskapen, fremfor noe annet.
Ole Nilsen
5. februar 2010 - 17:44
Du faller på din egen teorifantasi.
Gard Abrahamsen
5. februar 2010 - 12:42
Ole Nilsen
Vitenskapen er åpen og opererer med teorier inntil de er bevist sanne. Blir de motbevist streber man videre etter å finne svarene. Dermed får man fremdrift og ny læring. Det dere kristne gjør, er ikke å gå ut i felten og grave og oppleve førstehåndsopplysninger. Nei, dere sitter hjemme i stuen og leser i en bok skrevet av mennesker for 2000 år siden og tar det for god fisk! Hva er mest "ønsketenkning og tro" av dét og å forske/undersøke seg frem til svarene?? Slik f.eks. C. Darwin gjorde...
Du må huske at dette er høyt utdannede mennesker som er ute og SER funnene/bevisene selv. De graver i jorden og setter sammen brikkene i et enormt puslespill. Hvem er så du, Ole Nilsen, til å sitte hjemme i sofaen med bibelen din og si at det de ser er feil?
Ole Nilsen
5. februar 2010 - 17:50
Ha ha vittig du.
Gard Abrahamsen
5. februar 2010 - 18:09
Som sagt...
Ole Nilsen
5. februar 2010 - 21:47
Sannheten er bare en!
http://www.youtube.com/watch?v=G1RUhkgqjug
Nickholas MacLergan
16. februar 2010 - 13:00
Løgn
Nickholas MacLergan
16. februar 2010 - 13:04
Leser
Frank Schwabe
5. februar 2010 - 20:22
Usannheter
"Ingen mutasjon driver noe frem!"
Dette har jeg forklart deg tidligere at er feil!
Fordelaktige mutasjoner ER bevist å forekomme.
Vitenskapen har Richard Lenskis forsøk med E-Coli bakterier som viser at du sprer usannheter.
"Men dessverre for alle Darwinister, så er mutasjoner KUN, presieserer Kun, destruktiv. I all sin helhet KUN destruktiv"
Forskning som beviser det motsatte er gjort av Richard E. Lenski og hans team. Så du påstår ting som er usanne Ole. Ikke bra...
Du kan kanskje fortelle oss hvorfor forsøket til Lenski ikke beviser det jeg hevder?
Ole Nilsen
5. februar 2010 - 21:38
her har du flere også om Morphology
http://www.youtube.com/watch?v=hZJTIwRY0bs
Frank Schwabe
6. februar 2010 - 16:20
Is there anybody in there?
Som "motargument" linker du til YouTube som vanlig...
Der finner jeg videoer med kreasjonister som snakker om Darwins bakgrunn og fruktfluer...
Er dette det beste du kan svare med? Det har ikke å gjøre med det jeg snakket om.
Så enten kommer du med noe relevant og opplysende, og kan du ikke det så vil det være en innrømmelse av at du har tapt diskusjonen om dette!
Ole Nilsen
6. februar 2010 - 16:39
Im in here I enjoy : )