Alkohol beskytter menn mot hjertesvikt
Menn som drikker alkohol hver dag har nærmere en tredjedels gjennomsnittlig reduksjon i faren for hjertesvikt, ifølge en langvarig studie blant spanske menn som ble publisert torsdag.
Undersøkelsen har pågått over et tiår blant mer enn 41.000 menn og kvinner i alderen 29 til 69, som fikk sin helse og livsstil vurdert som del av en europeisk undersøkelse om kreft.
I løpet av tiden studien varte ble det registrert 609 tilfeller av hjerteanfall og andre «hjerte-hendelser», 481 blant menn og 128 blant kvinner.
Blant menn hadde de som drakk moderat, høy og veldig høy mengde alkohol alle lavere risiko for hjertesykdommer sammenlignet med ikke-drikkere.
For dem som ble klassifisert som tidligere alkoholdrikkere var risikoen ti prosent lavere, for dem som drakk lite (0,5 gram alkohol per dag) var risikoen 35 prosent, for moderate konsumenter (fem-30 gram per dag) var risikoen 54 prosent lavere og for dem som drakk mye (30-90 gram per dag) og svært mye (mer enn 90 gram per dag) var den halvert.
Til sammenligning inneholder et 285 ml glass med øl med 4,9 prosent alkohol 11 gram, mens et 180 ml glass med vin med 12 prosent alkohol har 17,06 gram.
Kvinner hadde også fordel av alkoholinntak, men effekten var ikke statistisk signifikant, muligens på grunn av det lavere antallet hjerteproblemer i denne gruppen.
Typen alkohol som ble drukket påvirket ikke nivået av beskyttelse.
Studien belyser situasjonen i Spania, som er verdens tredje største produsent av øl og vin og har det sjette største forbruket av alkohol. Men landet har også en av de laveste antall dødsfall som følge av hjertesvikt.
Til enhver som ville være fristet til å forsvare tung drikking som helsefremmende advarer studien også om de mange risikoene med alkoholmisbruk, som tidlig død og uførhet.
Verdens helseorganisasjon anslår at av de over omkring to milliarder av verdens 6,7 milliarder mennesker som drikker alkohol regelmessig har over 76 millioner dårlig helse som resultat, heter det i studien.
Studien er publisert Heart, et tidsskrift for den britiske legeforeningen.

Pengesedler varmer fattige ungarere
Lesernes kommentarer
Stein Erik Hungnes
19. november 2009 - 12:37
helse i hver dråpe
Peter Hagen
19. november 2009 - 13:10
Ikke helt edruelig
20. november 2009 - 9:41
Hva med kreft da?
19. november 2009 - 13:20
"Sammenlignet med ikke-drikkere"
Til orientering: "U"- eller "J"-kurven, som altså viser at et mer eller mindre "moderat" alkoholbruk gir lavere dødelighet av hjerte-karsykdommer enn "avholdsfolk" og stordrikkere, har vært kjent lenge. Den har to åpenbare feilkilder:
1: "Moderatdrikkerne" tilhører i stor grad grupper som ellers også har god helse, de tilhører høyere samfunnslag etc. Sjøl om en prøver å kompensere for røyking etc. i slike undersøkelser, vil denne gruppen ha bedre helse enn "lavstatusgrupper", uansett hva en mener årsak til sykdommene.
2: "Forklaringen" på dette kurveforløpet er gitt i medisinske tidsskrifter mange ganger. "Feilen" er at forskerne/journalistene ikke ser på hvilke grupper "ikke-drikkerne" er sammensatt av. En kan jo dele dem i 4 grupper:
1: Folk som har alvorlige helseplager som gjør at de ikke kan drikke alkohol.
2: Folk som har helseplager, som gjør at de må bruke medisiner, medisinbruken gjør at de ikke kan bruke alkohol.
3: Tidligere alkoholikere, folk som har stått "med ett bein i grava".
4. "Ideologiske avholdsfolk", folk som ikke drikker alkohol av prinsippielle årsaker.
De tre første gruppene har i utgangspunktet dårlig helse, og det er vel ikke noen stor overraskelse at de har høyere dødelighet av de fleste sykdommer enn normalbefolkningen.
Når en deler opp "ikke-drikkerne" i disse gruppene, viser det seg at avholdsfolk har lavere dødelighet av de fleste sykdommer, også hjerte-kar-sykdommer, enn gjennomsnittsbefolkningen.
Med forskning som viser det, blir nok ikke sponset av alkoholindustrien.
Terje Johannessen
19. november 2009 - 14:30
Det neste
19. november 2009 - 18:50
Alkohol beskytter menn. ?
Han ble jo ganske gammel før han gikk bort. 91 år.
19. november 2009 - 19:24
Tenk på hvor gammel han
Gudmund Havardsgard
19. november 2009 - 20:45
Hipp, hipp æhræææ!
Han måtte ha århundredes mest motstandige lever mot skrumplever!
Frankrike og Spania på toppen når det gjelder antall skrumplevere.
Alice marie Efteland
25. november 2009 - 11:39
alkehol godt for hjerte
Erik Haugan
25. november 2009 - 14:36
Prøv å forstå
20. august 2010 - 16:21
Hvorfor denne evindelige