
Røykekutt gir enorm helsegevinst
Eks-røykere som holder seg røykfrie over tid, har ikke større risiko for å dø av røykerelaterte sykdommer enn folk som aldri har røyket.
Det er konklusjonen i en ny norsk studie som er publisert i Tobacco Control. Det har lenge vært kjent at dersom man slutter å røyke reduserer man risikoen for sykdommer betraktelig. Men aldri tidligere har man trodd at eks-røykere kan komme tilbake til samme helsenivå som aldri-røykere.
Kjell Bjartveit sammen med Dagfinn Høybråten i 2003. Foto: Scanpix
Førsteforfatter og tidligere overlege ved Statens helseundersøkelser, Kjell Bjartveit, er ikke overrasket over resultatet.
- Jeg har lenge ment at dersom kroppen ikke blir utsatt for røyking over lengre tid, må det gi positive resultater. Så det er godt å få det bekreftet, sier han til ABC Nyheter.
Han har gjennomført studien i samarbeid med forsker Aage Tverdal ved Folkehelseinstituttet.
- Store forskjeller
Studien omfatter 50.000 nordmenn i alderen 20- 49 år fordelt på tre fylker, Finnmark, Sogn og Fjorane og Oppland. Studien består av to undersøkelser med over 20 års mellomrom for å se påvirkningen over tid. Alle testobjektene var røykfrie ved første undersøkelse, men en del hadde begynt å røyke igjen etter 20 år.
- Her kunne vi se store forskjeller på de som hadde klart å slutte helt, og de som hadde falt tilbake til de dårlige vanene. De som var helt røykfrie var tilbake på aldri- røykernes nivå, mens de som hadde begynt å røyke igjen var tilbake i risikogruppen, forteller Bjartveit.
Hans budskap er klart: Stump røyken, det gir enorme helsegevinster.
Tar flest liv
Røyking er den enkeltårsaken som tar flest liv i vårt samfunn i dag, påpeker Bjartveit.
I studien defineres røykerelaterte sykdommer som hjerteinfarkt, hjerneslag, lungekreft, og andre typer kreft. Hjerteinfarkt er den vanligste dødsårsaken blant røykere. Bjartveit har tidligere gjennomført to andre undersøkelser som viser at det ikke hjelper å kutte ned på sigarettforbruket.
- Storrøykere som kutter ned røykingen med 50 prosent, vil være like utsatt som før, sier Bjartveit.
Studien viser at menn som røyker har 2.6 ganger høyere risiko for død enn aldri-røykere, og hos kvinner øker risikoen med 2.5 ganger.
Vil utrydde røyken
I dag er det mange nordmenn som klarer å slutte å røyke, men man ser store sosiale forskjeller, ifølge Bjartveit. Han håper at den ferske studien vil skape ringvirkninger i samfunnet og omsider nå ut til alle samfunnsgrupper.
- Alle lo av Dagfinn Høybråten da han innførte røykeforbudet, men nå ler de ikke lenger. Så da er det kanskje håp om å bli kvitt røyken for godt en gang i fremtiden, avslutter han.

Bekhterevs forkorter livet
Et strålende liv
Fant Mars-stein for første gang på 50 år
Lesernes kommentarer
Håvard Solberg
23. juli 2009 - 13:09
Sats på skoleungdommen.
Det må vel gå an å stoppe denne taxfritrafikken.De aller fleste på østlandet kjøper jo nesten ikke røyk til full pris.Og tollere og andre syndere er jo i kompaniskap med fergeselskapene ser det ut til.Vi ofrer jo mange menneskeliv for at disse fergene skal ha et levebrød utenom sommersesongen.
Olaug Hanssen
23. juli 2009 - 13:16
Nydelig lesing:)
Marianne Brekke
23. juli 2009 - 13:41
Røyking
Det lukter jo rett og slett grusomt av folk som røyker.
Karin Due
23. juli 2009 - 13:44
Røykekutt
Det er nå ca. 9 måneder siden, og jeg finner det fremdeles meget vanskelig. Jeg har i tillegg lagt på meg ca. 10 kilo. Det er klart at jeg kunne begynne å trimme, etc., men foreløpig er jeg ganske så deprimert av det hele. Er dette helsegevinsten?
Magnus Kaaten
23. juli 2009 - 14:26
Røykeslutt
Olaug Hanssen
23. juli 2009 - 14:38
Hei Karin Due.
Jeg har lest og hørt at mange blir deprimert når de slutter å røyke. jeg har også hørt at alt dette går over etter en stund. Vær tålmodig og ikke gi opp!
Helsegevinster får du garantert, bare vent og se...........................
Et lite tips til. Logg deg på www.slutta.no og registrer deg, hvis du ikke har gjort det allerede. Det er mange som slutter sammen der.
Mange har de samme problemene som deg og du kan diskutere med dem.
Lykke til:)
23. juli 2009 - 15:37
skulle vært forbudt å selge rett og slett
DETTE har virket preventivt for meg det!! Jeg bannet på at dette skal ALDRI mine barn gå igjennom og de skal læres at dette er ting de må HOLDE SEG UNNA!! Mine barn har aldri vært utsatt for passiv røyking .
Kan legge til at begge mine foreldre sluttet å røyke for 4.5 år siden og deres helsegevinst er enorm.De ser begge MYE yngre ut, de er stadig på gåturer og min mor blir ikke sliten .Hun har KOLS men merker lite til det fordi hun sluttet .Ingen hosting om natten. Bedre lukte og smakssanser.
De har begge lagt på seg en del men ser alikevel 30 ganger bedre ut og er ENORMT mye bedre form likevel. Så dette er til det beste for både de selv og også deres barnebarn som slipper å besøke et hjem der røyken henger i begger og gardiner selv om de aldri røyka i nærheten av de.
23. juli 2009 - 17:38
Stålhelse
Nå er jeg 57, og har tatt 47 birkebeinermerker til sammen på ski, sykkel og løp. Siden jeg ble 45, har jeg tatt medaljer av alle valører i veteran-NM i div. kondisdisipliner (maraton, duatlon, vintertriatlon og motbakkeløp). At jeg var vanerøyker i ungdommen tenker jeg av og til på som en kuriositet, men jeg er jo et levende bevis på at noen år etter røykeslutt er helsa og fysikken god att. Såpass at den kan utvikles til akkurat det du sjøl vil - iallfall hvis du ellers er frisk og rask. Jeg er nesten aldri sjuk heller; det må minst være 6-7 år siden sist jeg måtte holde meg borte en dag fra jobben.
Einar Thormodsæter
28. juli 2009 - 11:45
Fint at det å slutte å røyke gir økt helseeffekt.
Og i tillegg ser man at kombinasjonen røyking og fedme, gjør at det ser mørkt ut for antall dødsfall grunnet hjerte/karsykdommer.
Jan Myhre
29. juli 2009 - 8:44
Hva med alkoloven?
Ellers har jeg det bra med ordtaket "alt med måte". 2 røyk og 2 drinker pr dag. Liten helserisiko, og ingen sjanser for å gjøre noe galt i fylla ;)