Foto: Scanpix.

Egner seg dårlig til kloning av mennesker

Forskere har gjort store framskritt i sine iherdige forsøk på å klone mennesker, men én ting står fortsatt fast: Det nytter ikke å gro mennesker fra hareegg.


Forskere i USA har nå forsøkt å sette cellekjerner fra mennesker inn i embryoer fra andre mennesker og fra andre pattedyr som kyr, harer og mus. Undersøkelsen viser at dyreembryoene er dårlig egnet til menneskekloning.

Det er ikke fullvoksne mennesker forskerne forsøker å dyrke fram, men menneskelige embryoer. Fra det klonede embryoet håper de å kunne hente stamceller som kan anvendes i behandling av sykdommer.

I undersøkelsen har forskerne lyktes i å vise at arvematerialet i cellekjernene blir omprogrammert når det blir satt inn i et menneskeembryo. De samme genene viste seg å bli aktivert som i et normalt embryo, og cellene delte seg.

Da de menneskelige cellekjernene ble satt inn i dyreembryoer, gikk noe galt, og de riktige genene ble ikke aktivert. Forskerne konkluderer med at dyreegg trolig ikke kan anvendes til å dyrke fram menneskelige stamceller.

Alan Trounson ved California Institute for Regenerative Medicine påpeker at det er upraktisk å jobbe med menneskeegg: For hver kloning som lykkes, går flere hundre i vasken, og menneskeegg er vanskelige å få tak i. (©NTB)

Lesernes kommentarer

Det som er utrolig...

er at man kan beskrive denne typen pervers aktivitet uten bruk av tabuord, mens vanlig seksuell aktivitet har masse tabuord. Tja.. egentlig ikke utrolig, men et tankekors...kanskje.

Må de virkelig forsøke

Må de virkelig forsøke dette? Har de ikke lært det minste om forplantning på skolen.
Dyr og mennesker så langt fra hverandre SKAL ikke gi avkom, og heller ikke riktige reaksjoner ved forsøk på befruktning.
En gjeng tullinger. Dette er helt uhørt...