Kyr med navn gir mest melk
Dagros og Litago produserer mer melk enn sine artsfrender uten navn.
Det er kanskje ikke den viktigste saken du leser i dag, men britiske forskere har funnet ut at kyr med navn produserer 3,4 prosent mer melk enn artsfrender uten navn.
Konklusjonen, publisert i det vitenskapelige tidsskriftet Anthrozoös, tok utgangspunkt i besetningen til 516 melkebønder i Storbritannia.
Og vi tar vel ikke mye feil når vi antar at det sitter en drøss med lesere der ute og venter i spenning på å høre om det samme gjelder for Norge.
Vent ikke mer. Svaret kommer straks.
Og joda. Mye tyder på at saken er universell. Ifølge professor Lasse Gravås ved Høgskolen i Nord-Trøndelag har sammenhengen mellom kunavn og melkemengde en helt enkel forklaring.
– Det har rett og slett med kontakten mellom mennesker og dyr å gjøre. Dette har det vært forsket på flere steder, og da har man funnet ut at det hjelper å snakke med kyrne, forteller Granås.
Ifølge professoren registrerte forskerne at kyr med høy melkeproduksjon i gjennomsnitt hørte 12,4 ord per minutt. Mens kyr med lav produksjon ikke hørte noen ord per minutt.
– Og det er jo klart at man snakker mer med dyrene når de har navn, fastslår Granås - som ikke vil ut med om det er noen spesielle navn som kan være ekstra gode i så måte.
– Hehe, nei, jeg vil ikke snakke om kongenavnene her. Men mange oppkaller vel kyrne etter personer rundt seg, kongelige og sportsfolk.
Men Granås vil ikke være med på at man herfra kan trekke konklusjonen at kyr med navn er glade dyr.
– Nei. Det blir å ta i. Glede er så udefinerbart hos dyr. De er mer fornøyde. Dessuten er dyr med navn som regel en del av mindre besetninger. Dermed får de som regel bedre stell og tilsyn.


Bekhterevs forkorter livet
Et strålende liv
Fant Mars-stein for første gang på 50 år
Lesernes kommentarer
THORALF RENSLO
28. januar 2009 - 20:54
kuer liker også å bli lagt merke til.
forholdet mellom dyra og oss kan gjerne gå ut på dette velkjende : gjer mot andre det du vil at dei skal gjere mot deg. Kua forstår mye meir enn det me trur.
Line Halvorsen
28. januar 2009 - 22:04
Det kommer vel an på navnet
Sigrun Tømmerås
28. januar 2009 - 22:56
Dyretelepati
Men hva synes man om om dette, tro? Snakkemeddyr.com
Ole-Jon Engeland
29. januar 2009 - 10:01
Å forstå hverandre
Hvor mange er det i dag? Det er nok ganske få tror jeg.I dag er det blitt slik at alle andre vet best hva slags behov dyr og mennesker har.
Vel, det er da bra at flere får vite dette også. Dere skal også få vite at bøndene hele tiden blir overkjørt med nye lover og regler om hvordan dyr skal behandles.Det trues med dagbøter og produksonstilskuddet fra staten skal kuttes .Mange bønder blir så nedsyket og presset av dette at de ikke engang makter å stelle med dyra sine lenger.Det er flere eksemler på at det ender i tagedier både for dyr og mennesker.
STIKKORD : KLS HMS MATTILSYNET m. fl.
Siste nytt er at bøndene ikke lenger er kvaifisert til å ha dyr.Det kreves KURSBEVIS.
Hvorhen skal dette ende ?
Det som bøndene har mest behov for nå er KRISESYKIATRI for å hindre flere tragedier
Hvem vil ta opp tråden???