Norges lengste ord

«Hva er egentlig det leeeengste ordet registrert i norsk språk?»
Det står faktisk mellom to ord. Enkelte mener at
minoritetsladningsbærerdiffusjonskoeffisientmålingsapparatur
(60 tegn) er det lengste, mens andre mener atfylkestrafikksikkerhetsutvalgssekretariatslederfunksjonene
(58 tegn) fortjener seieren.Et minoritetsladningsbærerdiffusjonskoeffisientmålingsapparatur er et apparat som brukes til å måle avstanden mellom partiklene i et krystallisk stoff. Men det visste du selvsagt.
Det lengste enkeltordet som vi har i det norske språket, er så langt jeg har klart å bringe på det rene, det velklingende ordet
onomatopoetikon
, som betegner lydmalende ord som mjaue, suse, frese etc.Nord i Wales finner du et sted med det latterlig enkle navnet
Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch
. Det er med sine 58 bokstaver, verdens lengste stedsnavn. Og for å skryte litt: der har jeg vært.Men det er klart at det blir litt krøkkete å si
Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch
hver gang noen spør hvor du kommer fra. Derfor sier lokalbeflokningenLlanfairpwll
. Som om det var et enkelt ord.Alle som har lest litt kjemi, vet at ordene der ikke akkurat egner seg som koselig sengelektyre.
For hva sier du om dette ordet:
methionylglutaminylarginyltyrosylglutamylserylleucyl phenylalanylalanylglutaminylleucyllysylglutamylarginyl lysylglutamylglycylalanylphenylalanylvalylprolylphenyl alanylvalylthreonylleucylglycylaspartylprolylglycylisol eucylglutamylglutaminylserylleucyllysylisoleucylaspartyl threonylleucylisoleucylglutamylalanylglycylalanylaspartyl alanylleucylglutamylleucylglycylisoleucylprolylphenyl alanylserylaspartylprolylleucylalanylaspartylglycylprolyl threonylisoleucylglutaminylasparaginylalanylthreonylleucyl arginylalanylphenylalanylalanylalanylglycylvalylthreonyl prolylalanylglutaminylcysteinylphenylalanylglutamyl methionylleucylalanylleucylisoleucylarginylglutaminyllysyl histidylprolylthreonylisoleucylprolylisoleucylglycylleucyl leucylmethionyltyrosylalanylasparaginylleucylvalylphenyl alanylasparaginyllysylglycylisoleucylaspartylglutamylphenyl alanyltyrosylalanylglutaminylcysteinylglutamyllysylvalyl glycylvalylaspartylserylvalylleucylvalylalanylaspartylvalyl prolylvalylglutaminylglutamylserylalanylprolylphenylalanyl arginylglutaminylalanylalanylleucylarginylhistidylasparaginyl valylalanylprolylisoleucylphenylalanylisoleucylcysteinyl prolylprolylaspartylalanylaspartylaspartylaspartylleucyl leucylarginylglutaminylisoleucylalanylseryltyrosylglycyl arginylglycyltyrosylthreonyltyrosylleucylleucylserylarginyl alanylglycylvalylthreonylglycylalanylglutamylasparaginyl arginylalanylalanylleucylprolylleucylasparaginylhistidyl leucylvalylalanyllysylleucyllysylglutamyltyrosylasparaginyl alanylalanylprolylprolylleucylglutaminylglycylphenylalanyl glycylisoleucylserylalanylprolylaspartylglutaminylvalyllysyl alanylalanylisoleucylaspartylalanylglycylalanylalanylglycyl alanylisoleucylserylglycylserylalanylisoleucylvalyllysylisol eucylisoleucylglutamylglutaminylhistidylasparaginylisoleucyl glutamylprolylglutamyllysylmethionylleucylalanylalanylleucyl lysylvalylphenylalanylvalylglutaminylprolylmethionyllysyl alanylalanylthreonylarginylserine.
Dette er det fulle navnet på proteinet tryptophan synthetase. Ordet består av 1 913 bokstaver. Proteiner består av aminosyrer, og navnet ovenfor er fremkommet ved å navngi alle aminosyrene i proteinet.
I prinsippet er det altså ikke noe i veien for å lage ord så lange som evigheten, på komplekse kjemiske komponenter, for eksempel proteiner. Du bare navngir hver enkelt del i molekylet. Og sånn holder du på til du enten ikke gidder mer, eller til du dør av alderdom.
Jeg vurderte en stund å lage verdens lengste artikkel, men etter at jeg kom til vettet, fant jeg heller ut at jeg kutter artikkelen ... ikke der, men der.
Lurer du på noe? Vel, send meg spørsmålet, så skal jeg se hva jeg finner ut. Jeg kan ikke love at alle får svar, men jeg gjør så godt jeg kan. Jeg har dessverre ikke kapasitet til å svare på epost. Send gjerne med et bilde som jeg kan ta med i artikkelen.

Bekhterevs forkorter livet
Et strålende liv
Fant Mars-stein for første gang på 50 år
Dr. Mugg
22. september 2006 - 0:39
kortest navn
For å snakke om det helt motsatte: Guinnis rekord i verden korteste navn og adresse kommer fra trøndelag, nermere bestemt en kar som bodde i Å. Rekorden er som følger: Jo Å, 7300 Å. Slå den du!
Odd Walter Bakksjø
19. september 2006 - 1:14
Ingen som husker Øystein Sunde??
Min store helt Øystein Sunde kom med ei plate på midten av 80-tallet som het "Overbuljongterningpakkmesterassistent". 37 bokstaver. Nå kan man jo sikkert lage yrkestitler med assistent i det uendelige, som "Bordkledningsspikerleverandørassistent" eller "Stikkelsbærhagegjerdereparatørassistent". Rolf Hansens lørdagskryss i Dagbladet er fulle av sånne! En vannrett og en loddrett går tvers gjennom hele kryssordet.
Torbjørn Skauli
19. september 2006 - 0:30
En tilståelse
Det er jeg som har den noe tvilsomme æren av å ha "oppdaget" ordet minoritetsladningsbærerdiffusjonskoeffisientmålingsapparatur og fått det inn i Guinness. Jeg innrømmer at ordet er litt konstruert, men vi har et apparat på jobben som faktisk kan sies å ha den funksjonen som ordet beksriver. Det har jeg redegjort for i brevet til Guinness, som jeg har tenkt å få lagt ut på Wikipedia etterhvert til hjelp for de som rimelig nok lurer på hva i all verden ordet betyr. Etter at det stod i Guinness opplevde jeg faktisk å få telefon fra Språkrådet, noe jeg regner som ett av høydepunktene i min karriére.
Line Baugstø
19. september 2006 - 0:12
Konsonanter
Alt dette er jo spektakulære ord. Men et helt vanlig (sammensatt) norsk ord har 7 konsonanter etter hverandre: Angstskrik. Det syns jeg er litt stilig.
Veronika Salvesen
19. september 2006 - 0:06
:)
Skjelmskt.
Det er alt jeg sier. ^^
1 vokal, 8 konsonanter. Morsomt med ord.
Markus Borg
18. september 2006 - 23:34
..
Hva med dette ordet: Supernevrokustiskdiafragmakonstarksjonerendemålingsaparatur
59 bokstaver
=D
Mona Larsen
18. september 2006 - 21:40
Llanfair ...
Da du var i Nord-Wales, kunne du nok høre lokalbefolkningen forkorte stedsnavnet til Llanfair PG til forskjell fra Llanfair TH (Talhaiarn). Det finnes diverse steder med tilknytning til Mariakirker (Llanfair) i området.
Bente Småge
18. september 2006 - 21:32
Herman på P3??
Til de som er ca 30- 40 år gamle... Husker dere programmet Herman på P3? Sånn tidlig i P3 sin spede barndom... En av oppgavene gikk ut på å gjenta et fryktelig langt ord (noe svært få fikk til): Dampskipsundervannssyrkeprøvemaskinerikonstruksjonsvanskeligheter...
Lars Hope
18. september 2006 - 20:58
Korreksjon
Til Rita Nylad og andre:
Det skal vel vera
nevrohydroakustiske diafragmakontraksjoner! (I to ord)
Lars Hope
18. september 2006 - 20:54
Lengste konsonantkombinasjon
Angstskrik, fangstskryt!
Superoptihyperkjempefantafenomenalistisk!
Rita Nyland
18. september 2006 - 20:47
Norsk langt ord
Kan et langt ord fra barnsben av; Nevrohydrosistiskediafragmakontraksjoner.Det betyr helt enkelt; hikke.
Harald Fingolfin
18. september 2006 - 20:16
Noen Norgesrekorder.
*Norges lenste rekke av vokaler er: sAUEØYAEIEr.
*Norges lenste kekke av og: Det ble for langt mellom ADAM og OG og OG og Eva. (Komentar til skilt med Adam og Eva)
18. september 2006 - 19:37
Asså...
Hva med "atomabsorbsjonsspektrofotometeranalysemetodikkproblematikken"?
Guri Opland
18. september 2006 - 19:31
Ord eller ikke ord, det er spørsmålet.
Finnes sikkert mange rare lange ord hvis en leter godt i fremmedordbøker eller på etiketter på skolens fysikkrom. Men er det ikke et poeng at ordet skal være i bruk... og ikke bare en kryptisk betegnelse på et eller annet som ingen vet hva er? Er det egentlig ORD det da?
Lengste "ordentlige" ordet jeg vet om er Menneskerettighetsærklæringene (30).
Lilla Theisen
18. september 2006 - 19:29
Stedsnavn.
Hva heter Norges lengste stedsnavn? Jeg tror jeg bor der!
NB,det må ha et postnummer.
Lilla
Cecilie Karlsen
18. september 2006 - 19:04
hmmmm...
blei litt skiffa jeg nå... har alltid fått høre at verdens lengste ord er 'superoptikjempefanafenomenalistisk'... men det stemte jo tydeligvis ikke det da... =)
Vegard M.
18. september 2006 - 18:39
DNA
Jeg vet det ikke er det lengste, men det lengste som jeg har lært utenatt er følgende ord; DeoksyriboseNukleinSyremolekyl. siden syre på engelsk heter acid, vil det være DNA, men på norsk burde det kanskje hete DNS
Cecilie Karlsen
18. september 2006 - 18:04
hmmmm...
blei litt skiffa jeg nå... har alltid fått høre at verdens lengste ord er 'superoptikjempefanafenomenalistisk'... men det stemte jo tydeligvis ikke det da... =)
Frank Hansen
18. september 2006 - 17:57
arrestasjon!
Takk for kul artikkel.
Jeg må nok arrestere deg på noen punkter:
Lengste stedsnavn:
Tetaumatawhakatangihangakoauaotamateaurehaeaturipukapihimaungahoronuku pokaiwhenuaakitanarahu i New Zealand har 92 bokstaver og står i Guiness Rekordbok.
Krungthepmahanakornamornratanakosinmahintarayutthayamahadilokphopnopparatrajathaniburiromudomrajaniwesmahasatharn
amornphimarnavatarnsathitsakkattiyavisanukamprasit i Thailand har 163 bokstaver og er bedre kjent som Bangkok.
Frank
MissGrang -
18. september 2006 - 17:28
Hehe:P
Jeg trodde verdens lengste ord var (vet ikke hvordan det staves) superkallefragelistiskexpliaridarisk fra Mary Poppins XP
Håkon Marcus
18. september 2006 - 17:08
Hmm...
Hva er det å betvile når minoritetsladningsbærerdiffusjonskoeffisientmålingsapparatur er to tegn lenger enn det andre ordet? Og hvorfor kan man ikke også jukse litt ved å skrive minoritetsladningsbærerdiffusjonskoeffisientmålingsapparaturENE, slik som det er gjort med det andre ordet (jeg kopierte bare det ene som dere skjønner). I tillegg vil jeg spørre meg selv om det var med overlegg du kalte befolkningen i Llanfair for en beflokning. Det kan jeg nemlig godt forstå.
Martin Marthinsen
18. september 2006 - 17:01
Hikke 2
Må bare arrestere Karoline Bækkevold litt, jeg. Hypernevrokustiske difragmakontravibrasjoner blir et ganske langt og vanskelig ord når man trekker det sammen sånn som du og mange andre gjør. Skriver man det i to ord, som jo er meningen, ser man straks at det kun er en beskrivelse av noen difragmakontravibrasjoner som er hypernevrokustiske, altså hikke. =)
Fornavn Etternavn
18. september 2006 - 16:43
Lange yrkestitler
Jeg trodde også høyesterettsjustitiarius var det lengste ordet på norsk og den lengste yrkestittelen. Men så begynte jeg å telle bokstaver. Hvis jeg har kommet fram til riktig staving så er det ikke lengre en Automatiseringsmekaniker, som er yrkestittelen som står på fagbrevet mitt.
G.A
18. september 2006 - 16:41
Hm..
Høyesteretssjustitiarius er et sammensatt ord og er dermed ikke det lengste enkeltordet.. Og Onomatopoetikon beskriver, som en her påpeker, lydmalende ord. Ikke mjaue, frese osv. som er verb. Men f.eks whoosj, boing, vrroom osv. Og jeg må si at å navngi et protein med alle aminosyrene det inneholder er litt dumt.. Tenk om man skulle gjøre det samme med f.eks bil.. Dekkfelghjumuttersenterkopphjullagerstøtdemperfjærbærearmfrontrutepansertaksetedasjbordrattspeedometerturtellersikkerhetsbeltemotorblokkstempelventilclutch................................
Karoline Bækkevold
18. september 2006 - 15:54
Hikke da?
Hva hypernevrakustiskediafragmakontravibrasjoner som er det medisinske ordet for hikke? Trodde det var rimelig langt jeg! ;)
Tutre Sånn
18. september 2006 - 14:53
Jøss!
Og jeg som trodde det lengste ordet var høyesterettsjustitarius! Det blir jo bare et lite pingleord i forhold til disse, hehe. (Skal tro hvor jeg hadde fått DET fra, forresten)
Da lærte jeg noe nytt i dag også.
Marion Kaasen Vestheim
18. september 2006 - 14:43
Onomatopoetikon...
"...onomatopoetikon, som betegner lydmalende ord som mjaue, suse, frese etc."
Dette vil jeg si er feil. Alle ordene du nevner her er verb.. Å majue, å frese, å suse osv... Onomatopoetikon er lydhermende ord som BLAM! BANG! KAZAPP! WROOOOM! osv... (Beklager caps lock.. Onomatopoetikon synes jeg passer best slik :b)
Det du mener er kanskje "mjau" og "fres". Da blir det riktig. ^^
Du burde vel også få med det lengste ordet på engelsk, som er "Pneumonoultramicroscopicsilicovolcanokoniosis"... Skal visst være en slags lungesykdom, mener jeg å huske.. Er vel litt fram og tilbake om det faktisk er det lengste ordet på engelsk..
Ellers koselige lange ord du har der. :D
Gro Langlete
18. september 2006 - 14:35
det lengste ordet...
Jeg gadd faktisk ikke stave meg gjennom verken stedsnavn eller aminosyrer:-) Onomatopoetikon er et artig ord, selv om jeg trodde høyesterettsjustitiarius (med forbehold om trykkfeil) var det lengste ordet. Siden det er en tittel trodde jeg det var ett ord, men det består kanskje av sammensatte ord....noen som kan svare?
Elisabeth Pettersen
18. september 2006 - 14:16
hihi
Verdens lengste ord må da være ... SMILE.. det er jo en hel mil mellom s og e =)
Sdsf Ggfw
6. mars 2007 - 15:39
S