Sollys reflektert på jordens havoverflate. Foto: Nasa.

Skal jakte på sjøer utenfor solsystemet

Neste generasjon teleskoper kan avsløre hav på planeter utenfor vårt solsystem.

Dersom man finner vann på planeter som ligner jorden kan det by på spennende utsikter til også å finne liv der, melder BBC News.

Forskere håper refleksjonen av lys fra havoverflater kan observeres av et amerikansk romteleskop som skal skytes opp i 2014.

Tyler Robinson ved University of Washington i Seattle håper den nye teknologien kan brukes i letingen etter eksoplanet - forskernes «hellige gral» - en søsterplanet til jorden. (Med eksoplanter menes planeter utenfor vårt solsystem.)

- Vi fokuserer på en gruppe planeter utenfor solsystemet som foreløpig ikke har blitt påvist, planeter som er sammenlignbare med jorden i størrelse og sammensetning og i tilsvarende avstand fra sin stjerne som jorden er fra solen, sier han til BBC News.

- Målet er å finne noe som ligner så mye på jorden at vi også kan bevise at det finnes flytende hav på overflaten.

Slike hav kan være tegn på en planet der livet har utviklet seg på omtrent samme måte som det gjorde her på jorden.

Forskere har allerede brukt teknikken der man ser etter reflektert lys fra hav til å bekrefte tilstedeværelsen av et flytende metanhav på Titan, Saturns største måne.

Tyler Robinson håper teleskopet JWST kan brukes til å observere refleksjonen fra eksoplaneter når det skytes opp i 2014. JWST har blitt kalt Hubble-teleskopets arvtaker, og vil bli brukt til å observere det tidlige universet og se etter dannelsen av de første galaksene.

I tillegg til flytende vann kan man også påvise liv på eksoplaneter hvis det er vegetasjon der. Klorofyll, det grønne pigmentet i planteblader, er sterkt reflekterende nær infrarøde bølgelengder.

Dette har blitt foreslått av noen forskere som en måte å påvise mulig planteliv på planeter utenfor vårt solsystem.

Les flere nyheter på ABC Nyheters forside.

Lesernes kommentarer

Three steps to heaven

Den som leter finner, men det kan ta litt tid før vi finner sjøer og liv der ute i galaksen. Vi er kanskje fortsatt i barnestadiet, og får nøye oss med de underholdende og uvitenskapelige fortellingene om utenomjordisk liv.
8. juli 1947 hadde lokalavis i Roswell, New Mexico førstesideoppslag om flying disc på bakken nordvest for Roswell.
I UFO-konferanse i San Francisco, California i 1979 ble film med Jesse Marcel vist for første gang. Marcel hadde en viktig jobb på Roswell-basen. Han fortalte at vrakrestene som ble funnet etter hans mening ikke var jordiske.
I 2007 kom boka Witness to Roswell av Carey og Schmitt. Her kan en blant annet lese Walter Haut's statement. Haut hadde en viktig jobb på basen. Han fortalte at hendelsen dreide seg om utenomjordisk fly, og om utenomjordisk skapning.
En skal antakelig langt fra Blindern for å finne noen som tror på dette, men en underholdende fortelling er det selvsagt.

Jeg tror...

Men det e sikkert verre med de som bare tror på det som blir sagt på nyhetene. Kunne like godt hatt på seg skylapper.

.

Det er ikke nødvendigvis intelligent liv det søkes etter.
Men den kjendte teoretiske fysikkprofessoren Michio Kaku har flere ganger kritisert NASA for måten de leter etter liv eller søker etter tegn og signaler fra rommet. Også fordi NASA har sendt radioaktive stoff ut i rommet. Som 17 åring splitta han atomet hjemme med hjemmelagde saker. Han fikk også tusenvis av vitenskapsstudenter til å signere en avtale der de ikke skal vere med på å utvikle atomvåpen.
Her er et eksempel med han:

http://www.youtube.com/watch?v=S8MmLVSFaCI&feature=PlayList&p=8B1C63CDA6C01897&index=7

-

Jeg synes det blir skikkelig spennende. Jeg tenker ikke så mye på intelligent liv, men jeg vet da at jorda blir ubeboelig en gang. Så mye de har funnet ut ved hjelp av Hubble, og i 2014 sender de altså opp storebror. Ellers har de jo Keppler-teleskopet som leter etter jordlignende planeter. Jeg er så imponert over hva de klarer å lage og hva de greier å finne ut av i dag! Jeg gleder meg og skal se oppskytinga på NASA-sidene.

Laila

Skal vi bebo en annen planet, er nok i såfall Mars (dessverre) eneste mulighet innen livslang rekkevidde...

Det vil ta flere menneskeliv å reise til neste mulige planet, selv i lysets hastighet...:(

Og Mars er heller inget trivelig alternativ - det går ikke å skape en kunstig atmosfære der, i.o.m. at tyngdekraften er så liten at oksygenet vil unnslippe...

Så.. jeg foreslår at vi begynner å ta litt bedre vare på vår gamle kjente kjære Tellus - det er tross alt det ENKLESTE alternativet, eller er det det ? =)

Jo, helt enig! Jeg ordla meg

Jo, helt enig! Jeg ordla meg kanskje litt dumt. Det jeg mente var at sola varer ikke evig.

Nei.. :)

...sola varer ikke evig!! :)

quote: "Det vil ta flere

quote: "Det vil ta flere menneskeliv å reise til neste mulige planet, selv i lysets hastighet...:("

Reiser du med lysets hastighet vil det pr. definisjon ikke ta noe tid i det hele tatt fordi tiden står stille. Du er altså fremme i samme øyeblikk som du drar. Altså ganske få menneskeliv.

Med framtidig teknologi estimert på dagens vitenskap er det imidlertid ingenting som tyder på at fysisk reise i lyshastighet er mulig for et menneske, og kolonister nok uansett må belage seg på å tilbringe noen generasjoner i rommet.

Hvorfor?

Hvorfor ikke se til å ta rett på de hav og sjøer som fins her på jorden i steden for å ødelegge det vi har.Men at forskerne leter etter intelligent liv på andre planeter er forståelig,det blir jo mindre og mindre av intelligent liv på denne planeten.

Vi må vekk

Vi må vekk fra jorda før eller senere. Hvis mennesket skal leve videre må vi bort fra dette solsystemet.
Hvordan vet jeg intet om, men jeg regner med at svaret kommer før eller senere.
Kanskje via ormehull, da vil vi hvertfall ha mulighet til å reise raskere enn lyset.

Illustrert Vitenskap:

Har fulgt med på bladet illustrert vitenskap siden jeg begynte på videregående skole. Så dette blir interessant å følge med på også.

Hva fins der ute?

Det er klart det fins vakre kvinner i miniskjørt der ute blant utenomjordiske raser. Hvorfor så opptatt av utseende når fredsprisen og annet er det viktige? Tja, si det. Utseende og egenskaper kan være sjokkerende ved utenomjordiske skapninger, slik det ganske ofte fortelles i UFO-bøker. Et spørsmål kan forresten være om hvem som skal informere, og hvordan informere om at vi ikke er alene i universet uten at respekten for autoriteter forsvinner helt og samfunnsstrukturen bryter sammen med uheldige følger.

språk

det er ikke sikkert vi skjønner romvesen språket folkens, kan dem prater fugle språket for eks