Økende temperaturer de siste 25 årene har allerede senket risproduksjonen med 10-20 prosent i enkelte viktige jordbruksområder. Produksjonstapet er ventet å bli større etter hvert som jorda trolig blir varmere de neste tiårene. Foto: AFP PHOTO / TANG CHHIN SOTHY / Scanpix.

Global oppvarming truer risavlingene

Selv en beskjeden økning i temperaturene på jorda vil senke produksjonen av ris i Asia, ifølge en ny studie.

Det er særlig høyere minimumstemperaturer om natta som skal være ødeleggende for risavlingene.

Økende temperaturer de siste 25 årene har allerede senket risproduksjonen med 10-20 prosent i enkelte viktige jordbruksområder.

Produksjonstapet er ventet å bli større etter hvert som jorda trolig blir varmere de neste tiårene, ifølge forskerne bak studien.

Nye ristyper?

– Hvis vi ikke kan endre metodene for risproduksjon eller utvikle nye typer ris som tåler høyere temperaturer, så vil avlingene bli mindre de neste tiårene, sier Jarrod Welch ved Universitetet i California.

Han har ledet arbeidet med studien, hvor også forskere fra Filippinene og FNs organisasjon for ernæring og landbruk har deltatt.

De har sett nærmere på virkningen av høyere temperaturer på risdyrking med kunstig vanning i Kina, India, Indonesia, Filippinene, Thailand og Vietnam.

Mens høyere minimumstemperaturer reduserer avlingene, kan litt høyere temperaturer på dagtid føre til større produksjon. Men den første effekten ventes å bli sterkest. Og hvis temperaturene om dagen stiger mye, så vil også de bidra til at avlingene blir mindre.

Tørke i Russland

Russland, en av verdens største eksportører av hvete, er denne sommeren rammet av ekstrem hete og den verste tørken siden målingene i landet begynte.

Det er umulig å fastslå om én bestemt hetebølge skyldes global oppvarming, men mer ekstremvær er i tråd med forskernes prognoser for de neste tiårene.

Den russiske statsministeren Vladimir Putin varslet mandag at tørken vil skape enda større problemer for kornbøndene enn tidligere antatt. Produksjonen kan falle ned mot 60 millioner tonn. Til sammenligning ble det dyrket rundt 95 millioner tonn korn i Russland i fjor.

Putin har tidligere innført midlertidig stans i den russiske korneksporten, og mandag sa han at eksportforbudet kan vare inn i 2011.

Tørken gjør det umulig å så flere steder, og vannmangelen får dermed konsekvenser for avlingene også neste år. (©NTB)

Lesernes kommentarer

Jada, jada, som alltid skrevet,

temperaturen har steget ca. 0,8 grader C fra den lille istidens slutt ca. 1825 og frem til 1998. Og så, hva er årsaken? Den eneste reelle varmekilden er solen, og jeg lurer fortsatt på om noen har funnet regulatoren, slik at vi kan skru ned et hakk på varmen, eller regulere magnetfeltene, eller ganske enkelt kontrollere solen til vårt beste?

Global uenighet

klart det er ille med de som blir rammet av oppvarmingen, det er bare å finne årsaken som er litt vanskelig. en ting som vi vet er jo at det i hele klodens eksistens har det gått opp og ned med istider - varmeperioder og istider igjen og da var det ikke ei gammel "folkevogn " som var årsaken, men det er veldig lett å skylde på den i dag.

Hvorfor er det så vanskelig

Hvorfor er det så vanskelig for dere i meniheten å tro at fosilt brennstoff
er synderen ?

Nå skjønner jeg

Hvorfor folk er så lette å omvende til alskens religioner. Og du er en av dem. Hvis du ser på det som står i artikkelen. "Temperaturene har steget med fra 10 til 20 grader de siste 25 år pga global oppvarming". Svelger dere dette rått ettersom det kommer fra en eller annen maktguru? Når her Wullf helt korrekt stadfester oppvarmingen, som er noe av de sikreste fakta vi i dag har, til 0,8 grader, hvorfor tror dere ikke på dette?
Det kan jo hende nettavisen får mange treff på disse utrolige artiklene sine. Jeg håper at det ikke er bare for å ha til salt på maten.

Håpløst Arild.

Det er som å snakke til døve ører, eller den berømte veggen. Og deres argumenter er bare dustete. Selvfølgelig har det vært naturlige temperatursvingninger gjennom hele jordens levetid, men denne gangen er temperaturøkningen faktisk menneskeskapt. Ufattelig at det skal være så vondt å akseptere det...

kansje

kansje fordi det ikke var årsaken før,,, så hvorfor er det plutselig årsaken nå ?

Hvorfor skriver de slikt vrøvl?

Her er en graf fra International Rice Research Institute som viser en helt annen faktisk utvikling i de viktigste risproduserende land.

http://beta.irri.org/test/j15/index.php?option=com_content&view=article&id=393&Itemid=100104

Mer CO2 gir økte avlinger.
Varmere klima gir lengre vekstsesonger

Sum: Mer mat til den stadig voksende befolkningen.

Hei Jostein

God folkeopplysning det der. Men noen i ABC, må nå endelig ta "skjeen i en annen hånd", og vurdere slikt tull før de legger det ut

Det er jo en kjennsgjerning

Det er jo en kjennsgjerning at det til og med blandt forskere ikke er enighet om at klimaforandringene er menneskeskapt eller ikke. Ser også ut til at de som skriker høyest om farene er de samme som tjener mest penger på sin "propaganda". Er det ikke også sånn at 95% av CO2 er det jorden selv som slipper ut iform av vulkanutbrudd, etc..

slapp av folkens

er vel egentlig bare en komentar for å la folk slappe av.

folkens husk forandring er den eneste konstanten i vårt univers. så slap av gjør dit beste og håp på d beste vi er bare et sand korn på universets strand.

GLOBAL OPPVARMING

Forandringer i temp.har det og kommer til og være så lenge kloden har og kommer til og eksistere.Grønland har vært grønn.Hva er den
nå ?


JILL

hæ?

har grønnland vært grønn? er det ikke grønt der nå? -med litt snø i høyden?
Jeg trodde forsåvidt at det var island som kalte grønnland for grønnland fordi de ville ha island (som var mye frodigere) for seg selv..

Å, ja da.

Da våre gamle vikinger dro i vesterled, var det ikke bare Island de kom til, men også Grønland. Og den gang hadde de store jordbruk der, SOM IKKE eksisterer i dag!

Komediestoff

Igjen en studie av det virtuelle klima. Ikke det virkelige. Hvem koordinerer denne propagandaen i mediene fra vår til høst. Sist vinter var det nesten pinlig stille fra den fronten. Det er mye større sjangse for at en nedkjøling gir mindre avling, slik som f.eks Nord-Norge opplever nå. Avlingene er redusert med opptil 25% i år på grunn av kulde. Men det faller vel en religiøs klimafantast tungt for brystet å nevne. Men de begynner nå å få motbør. Canada og Austeralia har tatt til fornuft og er ute av klimatullet. USA ser ut til å være ute.
Dubai er ute forlengst.

Komediestoff

Igjen en studie av det virtuelle klima. Ikke det virkelige. Hvem koordinerer denne propagandaen i mediene fra vår til høst. Sist vinter var det nesten pinlig stille fra den fronten. Det er mye større sjangse for at en nedkjøling gir mindre avling, slik som f.eks Nord-Norge opplever nå. Avlingene er redusert med opptil 25% i år på grunn av kulde. Men det faller vel en religiøs klimafantast tungt for brystet å nevne. Men de begynner nå å få motbør. Canada og Austeralia har tatt til fornuft og er ute av klimatullet. USA ser ut til å være ute.
Dubai er ute forlengst.