Alarm-knapp på Facebook
Lanseringen kommer etter måneder med forhandlinger mellom Child Exploitation and Online Protection Centre (Ceop) og Facebook, melder BBC.
Knappen skal kunne brukes av barn og unge for å rapportere overgrep til Ceop.
Ceop ba om at en slik knapp måtte installeres allerede i november, men Facebook motsatte seg da dette kravet og hevdet at deres rapporteringssystem var tilstrekkelig for dette formålet.
Men presset mot den sosiale nettverkssiden økte etter at 17 år gamle Asleigh Hall ble voldtatt og drept av en 33 år gammel mann tidligere dømt for seksualforbrytelser.
Han ga seg ut for å være en tenåringsgutt på Facebook, hvor han opprettet kontakt med Asleigh.
44 politisjefer i England, Wales og Scotland underskrev et brev som støttet Ceops krav om en alarmknapp.
- Ved å legge til denne funksjonen vil brukerne av Facebook ha direkte tilgang til alle tjenester som ligger bak ClickCeop-knappen, som vil kunne berolige foreldre som har tenåringsbarn med profil på siden, sier Jim Camble, direktør i Ceop, i en pressemelding.


Utsikten fra norsk kirke skaper konflikt i USA
England i knipe etter Capello-farvel
Lesernes kommentarer
S. Stillvåg
12. juli 2010 - 11:25
Nok en gang skal barn og unge ta ansvaret selv..
Her bør man oppfordre foreldre til å følge mer med! Det er et stort skritt og et stort "ansvar" for et barn å "melde" en voksen. Det kan de ikke regne med at de tør- OM de forstår at det er en mulig overgriper. De som er ute etter barn og unge vet nok å manipulere dem ang dette.
Forventes det av barn og unge at de har innsikt nok som en voksen?? Her forventes det en innsikt barn og unge oftest ikke har.
Hvordan skal de vite når grensen er overtrått? Som det også sies i artikkelen, de fremstiller seg selv som tenåringer! Hvordan skal de unge vite hvem som gjør det?? ETTER overgrep har blitt begått ??
Manipulerende mennesker er eksperter i å overtale og villede barn og unge. De sitter i saksa før de vet det selv. Ungdom forteller heller ikke foreldrene alt!
Jeg hadde absolutt ikke blitt berolighet av den knappen og satt meg tilbake og overlatt ansvaret til unga....
Nei, foreldre får pina dø trå til og følge med! Sånn er det å ha barn! Blir opprørt over ansvarsløshet og lettvinthet.
Egil Leonhardsen
12. juli 2010 - 12:55
På tide
Men det burde også ha vært en som går til politiet ved andre kriminale handlinger, for de fleste er på facebook døgne rundt og er lettere enn telefonen.
Men som sagt ovenfor, våre barn er våre og vårt (mitt) ansvar! Mine barn skal vite hva de holder på med og derfor må JEG lære dem hva som er rett og galt, hva som kan gjøreres og ikke.
Nettdating er kjent farlig og de som virkelig vil noe vondt kan lure deg på nett.
Så enklet er det!
Ikke gå ut å treffe noen du ikke kjenner og har truffet!
Ikke gå ut og treff noen på en plass du aldri har vært før!
Si ifra til noen du kjenner som venner, nabo, mor/far, søsken mm
Enkle ting gjør deg trygg, men litt kjedelig, men kjedelig kan gjøre deg litt mindre impulsiv. Da er du iallefall i live, trygg og ikke voldtatt
S. Stillvåg
12. juli 2010 - 13:26
Ja det er vårt ansvar-
Øystein Ålykkja
12. juli 2010 - 13:00
Enig
S. Stillvåg
12. juli 2010 - 13:08
Ja det er skremmende-
Latskap å ikke sette seg inn i dette da en pc i dag på mange måter ikke kan unngås i heimen.