Boikotter seminar om datalagringsdirektivet
Organisasjonene har varslet justisminister Knut Storberget (Ap) om at de ikke ønsker å delta på seminaret som skal avholdes i kjølvannet av høringen om datalagringsdirektivet, skriver Aftenposten og Dagsavisen.
Organisasjonene har vært aktører i debatten om datalagringsdirektivet (DLD) og har avgitt innspill i høringsrunden. Boikotten har sammenheng med at seminarpanelet skal bestå kun av politi- og påtaleorganer.
– Dette er et vekkelsesmøte for tilhengerne av direktivet, sier leder Lars-Henrik Paarup Michelsen i den tverrpolitiske organisasjonen Stopp Datalagringsdirektivet.
– Jeg kommer ikke til å sitte i salen som et gissel for Storbergets dårlig fordekte propagandaseminar, sier advokat Jon Wessel-Aas i Den internasjonale juristkommisjonen.
Politiets sikkerhetstjeneste, Kripos, Riksadvokaten, Det nasjonale statsadvokatembete og Politidirektoratet skal sitte i panelet på halvdagsseminaret. Der skal de holde hver sin innledning. Etterpå blir det paneldebatt mellom de samstemte deltakerne.
Storberget sier at departementet ikke har hatt ambisjoner om et seminar om alle problemstillingene rundt DLD. Målet er ikke å oppsummere hele høringsrunden, og det er ingen møtetvang, sier han videre. (©NTB)


Bekhterevs forkorter livet
Et strålende liv
Fant Mars-stein for første gang på 50 år
Lesernes kommentarer
Tom Arild Wulff
26. mai 2010 - 9:00
Diktaturstaten Norge
Jan Pedersen
26. mai 2010 - 9:15
Definisjon
Kjell Tangen
26. mai 2010 - 16:13
Kommuniststat?
Overvåkningshysteriet oppsto i USA etter 911 og ble umiddelbart fulgt opp av britene. Direktivet ble også fremmet etter krav fra USA om lagring av data- og telefonkommunikasjon.
Konklusjonen må vel da bli at etterkrigstidens verste kommunist heter George W. Bush.