
Gasspedalen hengte seg opp - kjørte i 176 km/t
Siste kommentarer
Skrekkslagen ringte mannen til politiet i Agder klokken 12.26 torsdag. Han fortalte da at gasspedalen på hans Toyota Prius hadde hengt seg opp, og at han ikke klarte å stoppe bilen. Farten var da over 100 km/timen.
– Vi forsøkte å ringe Toyota for å høre om vi kunne få råd fra dem. Før vi klarte å få tak i den lokale forhandleren, ringte mannen opp igjen. Han meddelte at han hadde kjørt inn i autovernet, sier operasjonsleder Hans Petter Osaland i Agder politidistrikt til VG.
Mannen kjørte på E18 mot Lillesand da gasspedalen ifølge ham selv hengte seg opp. Han kolliderte med autovernet like utenfor Bratteheitunnelen og slapp fra sammenstøtet kun med lettere skader.
Informasjonssjef Espen Olsen i Toyota Norge sier til avisen at Toyota flyr inn en ekspert fra Brussel fredag for å studere bilen sammen med en teknisk ekspert fra Toyota Norge. Bilen er tauet inn til en lokal forhandler i Kristiansand.
Ulykken torsdag skal være den første av denne typen med Toyota i Norge, men internasjonalt har det vært flere lignende ulykker. Toyota har tilbakekalt til sammen 8 millioner biler produsert mellom 2004 og 2009 verden over på grunn av problemer med gasspedaler som henger seg opp eller gulvmatter som kan kile fast gasspedalen.
Dessuten er Toyota Prius 2010-modellen tilbakekalt på grunn av problemer med bremsepedalen. (©NTB)














































Hans Fosshagen
12. mars 2010 - 9:34
Helt enig,....
Steinar Hansen
12. mars 2010 - 9:35
Bremser!
Sivert Sæterbø
12. mars 2010 - 9:52
Hørte et intervju med han i USA
Han forsøkte alle de kjente måtene å stoppe en bil med automatgir på, men ingen av de virket. Samtidig økte farten så raskt at han hadde mer enn nok med å bare bremse og holde kontrollen over bilen. Da han kom i motbakke og farten avtok noe, med bremsene fortsatt inne for fullt forsøkte han igjen og koble bilen fri, men klarte det fortsatt ikke. Ikke før bilen var nede i meget lav fart, da klarte han til slutt å slå av tenningen med hjelp fra en politimann med ropert som til slutt kjørte foran hans bil og var med på å bremse ned farten gjennom at han lot slippe mot støtfangeren til Toyotaen..
Trur amerikanere har mer erfaring med automatgir enn nordmenn, og der borte er nå 34 dødsfall koblet til denne feilen...
Harry Andreassen
12. mars 2010 - 20:28
S. I. Westin
Så feilen kan like godt ligge i styringsenhetenn og ikke i gasspedalen.
Det kan det siste uhellet tyde på. Dødsulykken i USA likeså. Dem hadde tid til å ringe 911 men greide ikke stanse bilen. Det kan tyde på
at styrinsenheten låste systemene. Bilene burde vært tatt ut av trafikken til feilen er funnet. Ingenting tyder på at dette er en mekanisk feil.
Rolf Enstad
12. mars 2010 - 9:15
Dette blir for dumt!
Terje Johannessen
12. mars 2010 - 9:16
Man vet at man må ha en form
I forskrekkelsen er det naturligvis ikke så enkelt å huske at man i det minste kan stoppe motoren på vanlig måte. Man kan jo sette girkassa i fri også, og bremse ned bilen. Eler bare trå inn clutchen på biler med manuell kasse.
Vi vet at på de fleste tekniske anordninger i dag er det en nødstopp. Hvorfor er det ikke en nødstoppknapp godt synlig og enkelt tilgjengelig man kan daske til om nat trenger å stoppe motoren i en fei? Med all elektronikken i bilene i dag, der det meste av mekaniske overføringer nå skjer elektronisk så vil man i fremtiden se flere slike feil. Særlig når bilene blir eldre. Denne saken som omtales her virker svært spesiell da.
Arild Sørensen
12. mars 2010 - 9:17
Jo da
Arnstein Nilssen
12. mars 2010 - 9:27
Tekniske miserer
Cato Helg
12. mars 2010 - 9:39
Er gasspedalene produsert i
Paul Oskar Rosenquist
12. mars 2010 - 9:49
Tullprat Arnstein.
De siste årene har de vært ledene på det meste.Til og med kvalitetsstyring. Parolen var og er. Kvalitet det konstruerer og produserer mann. Kvalitet kontrollerer man ikke!! Stikk i strid med den gammeldagse måten som var at importør og forhandler "klargjorde" bilen og fungerte som siste leddet på sammlebåndet!!
I disse Hybridbilene er det ikke vanlig tenningsnøkkel og litt andre prosedyrer en en vanlig bil.
Det er som oftest gulvmatter som kiler fast gasspedal og det har det saktens gjordt på flere bilmerker.
Dette er også et mer eller mindre mediaskapt senarie.De elsker å sette seg på sin høye hest og hammre på slike saker som kan blåses opp til sensasjoner og kriser.
Rolf Petter Larsen
12. mars 2010 - 19:30
Tullprat?
Å si at dette er en mediaskapt sensasjon, får meg til å ane en skuffet Toyota eier som innser å ha blitt rundlurt gjennom mange år.
Johnas Alstadsæther
12. mars 2010 - 10:57
Tekniske............
vernet bedrift
Hans Fosshagen
12. mars 2010 - 9:32
Hva med å bruke hodet...
Å vurdere autovernet som alternativ i 179 km/t ville jeg nok betenkt meg ved å gjøre. Men det er utrolig mye rart jeg må lese her uten at de som burde vite noe om bilkjøring våkner opp og gir noen tips om hvordan dette kan handteres.
Om automatkassen er laget for å trille i N eller ikke er irrelevant, bedre å få en sjekk på girkassen en kosmetisk reparasjoner rund hele bilen og hellakkering, som helt sikker t også ville blitt dyrere. Samt medføre større fare for å skade andre rund deg..
Rolf Petter Larsen
12. mars 2010 - 19:32
Bruke hodet?
Cato Helg
12. mars 2010 - 9:36
Full gass
Rudi Jünger
12. mars 2010 - 9:36
Manglende opplysninger....
Max Johnny Drejer
12. mars 2010 - 9:44
Slå av tenningen
En ting som slår meg er at de alle mer eller mindre dramatisk forteller om hvordan folk har kjempet mot bilen for å stoppe den.
Jeg bare undrer meg over hvorfor de ikke bare stopper motoren ved å slå av tenningen...................
Rolf Enstad
12. mars 2010 - 17:11
Jeg vet ikke hvordan det er med Prius men
Rolf Petter Larsen
12. mars 2010 - 19:34
Noen gang hørt ordet
Les fremmedordboken.
Hans Øhra
12. mars 2010 - 9:46
Kjører Prius og for meg har
MEN til dere som synes det er så enkelt å stopp: Prius er noe nytt. Den har IKKE nøkkel, clutch eller vanlig gir.
Nøkkelen har vi i lomma hele tiden, vi han fjerne nøkkelen fra bilen og den vil fortsette å kjøre - men den starter ikke igjen når motoren er stoppet.
Ingen clutch fordi det ikke er vanlig gir.
Girspaken er en elektrisk bryter ikke noen mekanisk overføring. Girsystemet på Prius er IKKE vanlige gir der utvekslingen varieres ved å velge forskjellige tannhjul; den har et planetgir som alltid er innkoblet (giring skjer med å forandre momentet på bensinmotoren og de to elektriske motor/generatorene).
Men Prius har en elektrisk av/på knapp for å starte og stoppe motoren, men denne stopper ikke motoren umiddelbart når bilen er i fart. Girbryteren har en posisjon for nøytral og jeg tror den virker når bilen er i fart. Men hva hvis problemet er i det elektriske styresystemet?
Har instruert alle som bruker bilen til å sette den i nøytral og bremse så mye som mulig med en gang hvis den øker hastigheten ukontrollert!!!!!
Prius er en fin bil å kjøre når alt virker!
Birger Olsen
12. mars 2010 - 10:02
Hva om du fikk varmegang?
Kan det hende at du har hatt flaks de gangene dette har skjedd?
Konklusjonen er at hvis dette skjer, så har man altså ingen muligheter til å stoppe bilen. Alle de kommentarene her i kommentarfeltet tar altså feil når de hevder at man kan bremse, slå av tenningen, dra i brekket, sette i fri osv. Har jeg oppfattet det riktig?
Hans Øhra
12. mars 2010 - 10:20
Hybridsystemet består av både
For dere som er teknisk interessert om drivsystemet se en animering av planetgir på: http://homepage.mac.com/inachan/prius/planet_e.html
Sivert Sæterbø
12. mars 2010 - 10:12
Den siste hendelsen i USA
Kanskje man igjen får tilbake "analoge" kontrollerbare biler.
Med denne siste Priusen i USA sier de at det var datasystemet som tok kontrollen og føreren ble umyndiggjort. De sier at en rask bevegelse på gasspedalen utløser at bilens datastyring tar over gassen og at de ikke har noe med matter å gjøre.. I USA har det skjedd igjen med flere biler som har vært inne "kontroll"
Men med Prius kunne vist ikke dette skje, defor nektet Toyota å se på disse...
Dette tyder på at en databrikke er med på å forsårsake at man mister kontrollen med gassen....
Dersom ikke Toyota finner ut av dette raskt vil bilsalget synke til nær NULL.... og det produserer over 10 millioner biler i året..
Tor Gulbrandsen
12. mars 2010 - 9:50
Den er for sleip!
Prøv igjen 1. april!
Jan Sørensen
12. mars 2010 - 9:52
Øyeblikkelig inndragelse.
Narnina H
12. mars 2010 - 9:58
ikke kommenter noe dere ikke vet..
for noen år siden var det et populært program i huset våres. nemlig 911. dere husker det helt sikkert.
Her var det ei dame som ringte inn og var hysterisk. hennes gasspedal hadde hengt seg opp. her kunne man høre hennes panikk i stemmen, mens politibetjenten gaidet henne rolig, trøkk inn cluthen (e dyslektiker så har ikke peiling på hvordan det staves) hun gjorde så, ingenting skjedde, skru av bilen med nøkkel, ingenting skjedde, trøkk bremsa inn, og ingen ting skjedde, dra brekket opp funka heller ikke. ABSOLUTT ALT låste seg Denne dama kom opp i rundt 180 - 200 før hun valgte og kjøre ut av veien, grunnen til det var at hun nermet seg et bebodd område. alternativet var og kjøre til bilen ble fri for bensin. politiet prøvde så godt råa va og sette opp sperringer, hindre at andre ble skadet osv, men de rakk ikke fram... Heldigvis overlede denne dama også... Uansett det og dra opp brekket omså det er forsiktig er også en sjangse og ta i en slik fart, da er det faktisk bedre og kjøre ut av veien på ei strekka som gir størst mulighet til overlevelse.
jeg vil faktisk berømme denne mannen som uten tanke på eget liv, valgte og heller kjøre ut av veien enn og fortsette sin ferd og mest sannsynlig skade andre.
så jeg trur ikke dere skal angripe et menneskets inteligens etter en slik episode før dere faktisk vet hva dere snakker om. En normal reaksjon for et hvert menneske er og trøkke inn bremsa. jeg er hellig overbevist om at denne sjoføren prøvde absolutt alt dette før han ringte til politiet..
Men kan dere svare meg på en ting.... siden dere en blandt de som gjør dette så burde jo dere ha svaret til meg... hvorfor dømmer dere andre så lett, mens dere hever dere selv på samme tid???? Hva er det som fåregår i dere når dere gjør dette???
Hans Fosshagen
12. mars 2010 - 10:33
LOTTO..
Lars Slåbakk
12. mars 2010 - 10:40
Husker
Ellers er jeg helt enig med deg Narnina.
Trond Fjell
12. mars 2010 - 10:18
Fantastisk Toyota-reklame
Knut Oterholm
12. mars 2010 - 10:26
Panikk
Jeg har kjørt bil,med og uten automat i 30 år,og det er ikke broblem å stoppe en bil med full gass,men om en får panikk,ja da går det som oftest galt.....og da kommer spørsmålet.....Har slike personer noe i trafikken å gjøre?,jeg bare spør