IPCC vedgikk i januar at det var feil i rapporten om hvor fort isbreene i Himalaya smelter. Foto: AP/Scanpix.

Uavhengig råd skal granske klimapanelet

Et respektert nederlandsk vitenskapsforum er oppnevnt for å granske FNs klimapanel (IPCC) etter anklagene om feil i rapporten om global oppvarming.

FNs generalsekretær Ban Ki-moon kunngjorde onsdag at InterAcademy Council (IAC), som består av presidentene i 15 forskningsakademier, har fått oppdraget med å granske IPCC, helt uavhengig av FN.

Men Ban gjorde det samtidig klart at han forsvarer arbeidet som er gjort av IPCC og IPCCs sjef Rajendra Pachauri som er blitt kritisert for sin ledelse av panelet.

– La det være helt klart. Trusselen som utgjøres av klimaendringene, er reell. Ingenting som er blitt påstått eller avslørt i mediene i det siste endrer den grunnleggende vitenskapelige enigheten om klimaendringer, sa Ban.

IPCC vedgikk i januar at det var feil i rapporten om hvor fort isbreene i Himalaya smelter og om at halvparten av Nederland er under havflaten.

Mener du granskningen sår tvil om klimapanelets arbeid? Delta i debatten under.

Lesernes kommentarer

Fint at skrekkprofetene må inn på teppet.

Følger man pengene, er det lett å gjennomskue hysteriet som de selv kaller hypotese. Sitter fortsatt her og undres over at en så tilsynelatende seriøs mann som Støre, klink edru- midt på lyse dagen, sammen med Al Gore i København, tør påstå at havet vil stige ca 2 meter i løpet av 25 år. Den og mange andre kameler, skal disse gutta få spise i plenum før de forlater denne kloden. At de tør sette seg i glasshus som århundrets kanskje største klovner.

Avgifter

Det hele dreide seg om å få inn flere avgifter til statskassen fordi folk protesterer på høyere skatter. På denne måten klarte de å skape en ny skatt som mange tiljublet og de som protesterte og så galskapen i det hele ble utskjelt og truet.
Men hvor blir så disse avgifter av.
Til miljøfremmende tiltak.
Åneida, de forsvinner i det store sluket hvor blant annet Erik Solheim ser ut til å ha åpen konto.
I følge en artikkel i BBC for noen dager siden var det bare 5% som kom frem til de som trengte det mens resten brukte guttaboys til å kjøpe kuler og krutt.

klima

Det er gledelig at klimapanelet blir satt under lupen slik at feilinformasjon kan bli avslørt. Heldigvis er det etterhvert flere og flere som aner en skjult agenda - profitt. Uten at jeg er forsker, så finner jeg det usannsynlig at den kontinuerlige forandring som hele tiden finner sted - både universelt og globalt - skal kunne påvirkes i nevneverdig grad av oss mennesker. Hvis vi tar vare på skog - både gammel og ny - så vil vi til en viss grad påvirke klima positivt. Giftig avfall må også behandles fornuftig og samtidig unngå rovdrift på f.eks. fisk . Det er det eneste vi kan gjøre noe med. Vi er nå ved avslutningen på en syklus på 13000 år - og vi vet ikke det det eksakte utfallet her. Men det skjer en endring fra Jordens indre. Jordens akse forskyves hele tiden gradvis på grunn av skjelving.
Dette skjer i klokkeretning og går over totalt 26000 år. Ser man for seg en urskive så kan man forestille seg at for 26000 år siden var tallet 11 og at vi etter de siste 13000 år har gått fra 12 til 13.
Dette er den måten jeg lettest kan formidle det jeg har forstått. Og jeg ville gjerne hatt et ord med den eller de som kan forandre på Jordens egen rytme... Både gammel viten og nyere forskning har avslørt det som er ved å skje - ifølge Mayakulturen er det endelige tidspunkt 2012. Og det er oppdaget at jordmagnetismen er blitt ustabil, trolig på gunn av de forandringer som skjer. Jeg anbefaler at så mange som mulig tar av seg nisseluen og selv forsker litt i det som finnes av fakta, istedet for å la seg hjernevaske av fanatiske aktivister.

..

forsker er du ikke nei - hva er det som får tilsynelatende oppegående mennesker til å mistro alt som kommer fra moderne forskere, mens de kjøper det som kommer fra en mer eller mindre utdødd kultur?
Hippiesvada... jeg regner ikke med du kaster bort tid på å sjekke vitenskapelige alternativer til det du hevder her?

hippiesvada?

Her hvor jeg sitter kan jeg se i flere retninger samtidig...
Jeg forstår det slik at urbefolkninger fra din side kan avskrives som usiviliserte eventyrmakere. Jeg regner meg for rimelig oppegående og jeg er blant annet også opptatt av naturvitenskap. Men jeg har også lagt merke til at fakta kan forandre farge etter hva det skal brukes til. Ett eksempel er nettopp den såkalte "klimakrisen". Jeg har også lagt merke til at det i media for tiden stadig dukker opp avsløringer om fusk og fanteri - alt i profittens navn. Det er et tegn i tiden - også forutsagt - akkurat som naturrkatastrofene som er omtalt på gamle tavler som nylig er oppdaget. Jeg forventer ikke at dette blir vektlagt av deg.

Klima!

Jeg synes det er helt utrolig at personer kan få seg til å betvile flinke forskeres advarsler om at den måten vi lever på ikke er forenlig med naturens balanse. Det er helt sikkert ikke lett å forske på slike ting, og gi fasitsvar. Men jeg forstår ikke hvofor det ikke går an å prøve å legge om vår måte å leve på. Før eller siden vil fosil energi ta slutt. Hvorfor ikke trekke perioden vi kan ha dette som energikilde over et lengre tidsperspektiv. Går det ikke an å forske og utvikle andre energikilder? Folk er bare opptatt av å rakke ned på disse forskerene som sier at vi har et problem.Jeg lurer på hva alle disse allviterene hadde sagt om de og deres arbeid ble spottet og underkjent slik disse forskerenes arbeid blir. Nei, bli litt mer opptatt av hvordan vi kan få en bedre og renere klode. Det trenger vi alle mennesker. Vi tukkler og overforbruker på alle arenaer vi mennesker roter med. Til Magnhild Almelid vil jeg stille et spørsmål: Hvordan kan du vite/tro på at dette er en syklus på tusenvis av år, levde du da og kan bekrefte det, eller stoler du på forskningen i det tilfelle, men ikke på forskningen når det gjelder klima? Og hvorfor ta sjangsen på å ikke gjøre noe?

klima

Jorda forandrer seg hver dag den og har gjort det helt siden dagen jorda blei skapt, og gått gjennom mange klima endrings perioder siden den gang har nå jeg hørt forskerane sier, så når det er penger å tjene her så lurer jeg litt på om detta faktisk er våres skyld ja.

kansje du ikke ser mønsteret

kansje du ikke ser mønsteret du sigmund,men det er enkelte av disse forskerne som har gått nokså høyt ut på banen og konkludert skråsikkert om klimaet,dette er gjort for å få penger til å drive videre med den såkalte forskningen sin.solkongen har gått høyt ut på banen å konkludert med at klimaendringene er menneskeskapt,hvor har han det fra?hvordan kan han konkludere så skråsikkert ?jo det er noen som har fortalt det til han.å da er det jeg vil si følgende,en løgn kan lett bli en sannhet bare den blir gjenntatt ofte nok.

Mye sant

Det er mye sant i det du skriver. Vi mennesker ødelegger planeten for mange andre arter som vi burde dele den med. Dette er forferdelig, spør du meg. Vi forbruker også fossilt brensel, spesielt olje, alt for fort.

Men det innebærer ikke nødvendigvis at klimaet blir nevneverdig påvirket av menneskelige utslipp av CO2.

Hvis det viser seg at det blir kaldere i årene som kommer, er du ikke redd for at hele miljøvernbevegelsen vil miste troverdighet? Og ved det gjøre anstrengelsene for bedre miljø og bærekraftig utvikling langt vanskeligere?

Sigmund. Du har helt rett og du snakker om miljø og forurensing.

Jeg snakker kun om klima og det er kun klima!!!!
Klima har blitt en skattbar inntektskilde til politikere som bruker alt de finner av forskere til å få støtte for sin hypotese. De forskerne som støtter Gore er betalt av de som ber om bekreftelse!!! Det er like mange og kanskje flere forskere som mener noe annet, men de blir ikke hørt og media skriver ikke om dem. Det er de forskerne som blir latterliggjordt og det er de du burde synes synd på og ikke de som spiller etter pipa til oppdragsgiverne!!

Gransking og gransking, fru Blom!

Fosrskerne i InterAcademy Council skal granske IPCC på grunn av alle feilene som er funnet i rapporten fra 2007. Til tross for disse feilene kan politikeren Ban Ki-moon allerede nå konkludere med at konklusjonene i rapporten er korrekte. Hva skal egentlig granskes?

Skal de også granske metodene som er brukt for å få forskere med andre meninger til å tie?

Til interesserte:
http://scienceandpublicpolicy.org/

Barndomsrim!

Hvorfor skal været være verre, ære være været!!

Uansett forskning og uenighet, vi bør alle vise klokskap og bruke resursene varsomt!

Klimapanelet

Det spøres om granskningen sår tvil om klimapanelets arbeid?
Tvilen ble sådd for mange år siden, dette får forhåpentlig tvilen til å blomstre over hele veden. Håper dette hysteriet tar slutt snart og at verdens ledere begynner å sette klodens virkelige utfordriger på agendaen. Befolkningsvekst, rent vann, lokale miljøgifter og ikke minst framtidig elektrisk kraftprod. eks.vis fra atomkraft. Uansett la CO2 få være i fred. Har svært liten tillit til denne granskingen som Ban Ki-moon setter i gang.

Kloke ord!!!

Hele oppgaven går ut på å skille mellom Universet med sin kosmiske klokke og klima endringer styrt av disse, og miljø/forurensing som lager gift av mat og vann. Samtidig må vi muligens slutte med å prøve å holde liv i allt og alle, for det er ikke mat og vann til alle individene!!
Slike vanskelige oppgaver tar politikere ikke tak i!! Det er lettere å avlede slike sannheter med å prate om 10 pakkninger med sigarretter :)

Kloden

Mayakalenderen
Den varer 25,630 år og består av fem sykluser hver på 5,126 år, vi er inne i de siste årene av siste syklus..
Det kan passe bra med av vi sannsynligvis skal til å krysse den galaktiske ekvator om noen år..
Noe må jo få nord og sydpolen til å bytte plass, og det er jo bevist at det har skjedd flere ganger..
Orkaner spinner en vei på nordsiden av ekvator og den andre veien på sørsiden av ekvator..
Når kloden krysser den galaktiske ekvator, og hvis den stopper opp og begynner å snurre andre veien.
Da bytter nord og sydpol plass, det kan være en mulighet..
Stormene på Jupiter har snudd og går andre veien rundt planeten, hvorfor det?
Kaste bort slik viten de hadde om universet, kalenderen deres begynner man å lure på om er helt nøyaktig.
I forhold til våres, den Gregorianske..
Mayakalenderen kan brukes til å forutse månesykluser mange tusen år inn i fremtiden, det tviler jeg på at vår kan..
som trenger både skuddår og skuddsekunder for å gå opp..

Har du noen interesse så se alle 16 delene av timeline to 2012
http://www.youtube.com/watch?v=jZ8Tp0XAeI8&feature=PlayList&p=676175028EDA6CBB&playnext=1&playnext_from=PL&index=49

og jeg antar ..

.. at du mener klimaforskere farer med svada..?

...jeg klarer ikke å slutte å le...

Nå var du jammen seriøs og morsom!!!

Bare le sammen med Støre og Gore du.
Kan hende du angrer på den uttalelsen en gang og andre starter å le!?
I følge hysteriet skal vannstanden øke 2 meter innen 2035, så da har vi jo fasiten på en masse info som vi har blitt putta på av disse såkalte forskerne. Den som ler sist, ler..... :)

Ban-Ki-Moon i likhet med Jan

Ban-Ki-Moon i likhet med Jan Egerland er nå ikke akkurat kjent
for å ha et edruelig forhold til sannheten. Har en anelse hva vi kan
vente oss fra den kanten.

Vannstanden..

Jeg tror ikke på at vannstanden vil stige 2 meter..
Men den som lever vil se.. Og da blir det jo duket for et helaftens camel måltid.. Det må et stort bord og mange cameler for at alle skal bli mette, men alle vil sitte med hår (pels) i halsen.. hehe

gammel visdom

Hei Jon Einar - og takk for at du utdyper det jeg prøvde å si i min kommentar! I sin iver etter å være fremsynt er det tydeligvis viktig for noen å ironisere over folk som tenker annerledes. Når det for eksempel gjelder den ustabile jordmagnetismen, så ble det oppdaget av to forskere i 2005 - men de fikk munnkurv! Når noen ikke evner å forstå at Universet har sykluser som nødvendigvis har store konsekvenser, men velger å overse over dette, da er det som å stikke hodet i sand. Urbefolkninger finnes fremdeles - men både de og deres visdom blir dessverre avskrevet som vrøvl fra usiviliserte individer av endel akademiske "besserwissere". Det ville vært fint om man evnet å se vitenskap og visdom samtidig - begge deler har sin berettigelse og nytte!

Moderne værguder

Moderne forskere med 90% synsing. Dem har skapt et virtuellt klima
på datamodellene som de hevder samsvarer med den virkelige verden. En modell full av synsing hvor naturlovene ikke er levnet
særlig plass. Ganske fantastisk hva disse "forskerne" har klart å stelle i stand siste 20 år. Dem har tatt mål av seg til å styre jordens klima bare dem får nok penger. Når noe høres for godt ut til å være sant.... da er det gjerne det.

Løgnene er i ferd med å avsløres!

Sir Christopher Monkton er en seriøs vitenskapsmann som har arbeidet mye for å avsløre klimabløffen. Dette foredraget hans er verdt å vie tid på.
http://www.youtube.com/watch?v=4zOXmJ4jd-8

Til klodens hensyn..

Ingen tvil om at vi må ta vare på og behandle den eneste kloden vi har. Men det må bli fokusert på riktig problem og handtert i riktig rekkefølge av ansvarlige politikkere. Ikka bare av synsere som løper i flokk fordi det er politisk korrekt å gjøre det slik i år, eller sist år,, etc..
Jeg tror disse synserne vil få alvårlige forklaringsproblemer om noen år når scenariet ikke oppstod slik som forespeilet, i så fall er det heller ikke første gang. Forskningsmiljøene må starte med å snakke sammen og se på sammensatt problemstilling og ikke ensidig skjelle hverandre ut, og håpe at en selv blir hørt som ropte høyest.. Al Goore har sikkert mangge bra tanker om miljø men tankene er ikke veldig nyanserte, og det er utelukkende han selv som så langt har tjent på dette...