
Tilrår konsesjon for mobile kraftverk
Statnett søkte nylig om også å kunne bruke reservekraftverkene for å redusere konsekvensene dersom viktige nettanlegg eller kraftverk skulle falle ut.
Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) mener at drifts- og kraftsituasjonen i Midt-Norge er slik at utfall i kraftsystemet kan få store samfunnsmessige konsekvenser, heter det i innstillingen til Olje- og energidepartementet.
Derfor går NVE inn for at Statnett får midlertidig tillatelse til å bruke de mobile kraftverkene dersom det oppstår slike situasjoner.
– En eventuell tillatelse gis av Olje- og energidepartementet, men spørsmålet om utslipp må avklares med Miljøverndepartementet. Det må nemlig gis dispensasjon fra klimakvoteloven, sier avdelingsdirektør Rune Flatby i NVE til NTB.

Argentinere og briter i ordkrig om Falklandsøyene
Pengesedler varmer fattige ungarere
Lesernes kommentarer
Odd Johannessen
4. mars 2010 - 12:32
Norsk
Tilråde (anbefale), er st slikt ord. Ellers løyve (bevilling), ta selvmord (begå selvmord), høg, veg osv.
Oppløs Språkrådet, de bare baller det til! Vi trenger ikke enda et norsk å hanskes med!