BYFJELL: Om den tyske arkitekten Jakob Tigges får det som han vil, kan Tempelhof bli fundament for et tusen meter høyt byfjell i sentrum av Berlin. Fjellet blir foreløpig omtalt som The Berg. Hva fjelltoppen vil koste sies det ingenting om. Illustrasjon: the-berg.de.

Vil bygge fjell i Berlin

Hva skal Berlins nedlagte flyplass Tempelhof brukes til? - Bygg et tusen meter høyt fjell på den, foreslår arkitekt Jakob Tigges.


(ABC Nyheter): Da Berlins store flyplass Tempelhof ble lagt ned i fjor høst startet debatten om hva det enorme området midt i Vest-Berlin skal brukes til.

Nå har den tyske arkitekten Jakob Tigges lansert en spektakulær og særdeles omfattende idé om hva den tidligere hovedflyplassen kan brukes til.

Oversikt over verdens høyeste menneskebygde ikoner. Ill: the-berg.de.Oversikt over verdens høyeste menneskebygde ikoner. Ill: the-berg.de.

Han ser for seg et tusen meter høyt byfjell som vil fungere som landemerke for Berlin og bli verdens desidert største menneskeskapte struktur.

Snø på toppen

Fjellet, som bare omtales med navnet The Berg, skal være snødekket fra september til mars.

Lokal flora og fauna skal selvsagt settes ut, og alpinanlegg og fantastisk utsikt over hovedstaden skal lokke turister og fastboende til topps.

Kart over Tempelhof-området med fjellet tegnet inn. Ill: the-berg.de.Kart over Tempelhof-området med fjellet tegnet inn. Ill: the-berg.de.

Arkitekt Jakob Tigges, som selv er fra Berlin, mener fjellet vil bryte barrierer.

– Mens mange rike storbyer rundt om i verden prøver å utfordre mulighetens rammer ved å bygge giganthoteller med finurlige former, reise høye kontorbygninger eller omfattende kulturtempler, vil Berlin få reist intet mindre enn et fjell, sier Tiggers til magasinet Der Spiegel.

Verdens største

35-åringen fra Berlin beskriver fjellet som verdens største ikon og attraksjon, og mener det gamle flyplassområdet er altfor verdifullt til å bli ofret til fordel for middelmådige bygninger.

De ambisiøse planene har vært behørig omtalt i tyske medier og fått flere tusen fans på Facebook.

Alle flyplassers mor

Tempelhof som har blitt beskrevet som alle flyplassers mor, ble bygget tidlig i 1920-årene og utvidet på trettitallet. I 1934 bygde nazistene den 1,2 kilometer lange terminalbygningen som skulle representere inngangen til det tredje rikets hovedstad, Germania.

Fra luften skulle flyplassbygningen, som er verdens tredje største bygning, se ut som en ørn i svevet. Andre mener at den minner mer om en kleshenger.

Tempelhof ble kjent over hele verden da USA, Storbritannia og Frankrike startet Luftbroen med Tempelhof som base for å hjelpe Vest-Berlins innbyggere da Sovjetunionen blokkerte alle veier, kanaler og jernbaner til og fra byen for å sulte ut befolkningen i 1948-49.

Avstemning

I fjor var det folkeavstemning om hvorvidt flyplassen skulle bevares eller ikke. Selv om det ble et ja-flertall på 60,2 prosent, var valgdeltakelsen for liten til at politikerne trengte å ta hensyn til det. For halve byen, den i øst, er Tempelhof uinteressant.

Flyplassen stengte dermed 30. oktober i fjor.

Av miljømessige årsaker kan Tempelhof ikke bygges helt igjen. Eventuelle nybygg vil derfor bare komme i randsonen rundt parken.


Slik kan Berlins tidligere storflyplass Tempelhof bli seende ut, dersom arkitekt Jakob Tigges. Ill: www.the-berg.de.Slik kan Berlins tidligere storflyplass Tempelhof bli seende ut, dersom arkitekt Jakob Tigges. Ill: www.the-berg.de.

Lesernes kommentarer

kreativt

Dette var utrolig kreativt, det skal denne arktitekten ha. Litt av et forslag, det høres vanskelig ut, men du verden så spennende.

Enig. Storslagen tanke. Er

Enig. Storslagen tanke. Er litt forundret over de litt sneversynte kommentarene nedenfor.

Og når det gjelder støtten fra keiser Wilhelm II etter bybrannen i Ålesund i 1904, så har jo ålesunderne satt opp en statue av keiseren i byparken, hvilket vel i det minste bør være en indikasjon på at byen var takknemlig for hjelpen.

Stormannsgalskap

bør tyskerne være på vakt mot.

I Ålesund rev de fuglefjellet...

Dermed går Berlinerne motsatt vei - enda Tyskerne vet hva Ålesund er - siden de bygget byen etter storbrannen i 1906..(?)

Grenseløst!

Det finnes faktisk ikke grenser for hva slags idioti kunstnere og arkitekter kan drive med.
Totalt samfunsunyttige og særs kostbare ideer blitt satt ut i verk, på fellesskapets hardt skattede penger.

Grenseløs uvitenhet.

Det får være grenser for hva man skal få
presentert en søndag ettermiddag ...

"Tyskerne (..) bygget byen"

Vrøvl.

Ålesund brant natt til lørdag 23. januar 1904.

Tre år etter var byen noenlunde bygget opp igjen.
Ved hjelp av ca 50 (norske) arkitekter og mer enn
2000 tilreisende arbeidere. Etter krakket i 1899
var det mer enn nok av arbeidsløse, arbeidssøkende.
Rallaren og seinere forfatteren Kristofer Uppdal (1878-1961)
var en av dem. En av dem som bygget byen. Han forteller
om dette i romanen "Trolldom i lufta" (1912), bind fire
i det store tibindsverket "Dansen gjennom skuggeheimen" -
som kort fortalt handler om Norges forvandling fra bonde-
samfunn til industrisamfunn; om arbeiderklasens
framvekst.

Det eneste "tyske" her, og det er nok her Wiksaas har
misforstått .. er at man kan lese rundt forbi at Ålesund
ble gjenoppbygget i "jugendstil". Men dette er bare den
tyske oversettelsen av det franske "Art Nouveau" - som
betyr "Den nye kunst". En byggestil som var i vinden fra
ca 1890 og fram til utbruddet av andre verdenskrig. Har
ingenting spesielt med verken tyskere eller Berlin å gjøre
~ what so ever.
.....

Om brann og gjenoppbygging: bybrann.no






jugend ~

Sorry, skal sjølsagt være - første verdenskrig.
Ola B-)

Derfor trur vi at gjenreisinga var tysk:

Takk for oppklaringa om bybrannen i Ålesund. På bybrann.no fann eg denne artikkelen, som forklarar noko av grunnen til at mange trur byen vart gjenreist med tysk hjelp: (Keisaren var årviss gjest i dei vestlandske fjordane, og kjende godt til Ålesund.)

Keiser Wilhelm II

Tirsdag den 26. januar, bare tre døgn etter Brannen, kom de to første av i alt fire tyske skip med nødhjelp til byen. Da nyheten om Brannen nådde Tyskland, reagerte keiser Wilhelm II øyeblikkelig og beordret to av sine skip nordover, "...med paaskyndet fart", og to dager senere kunne "Weimar" og "Prinz Heindrich" ankre opp på Valderhaugfjorden.

De tyske skipene hadde med seg det vi kan kalle for førstehjelp til den brannherja byen; mat og medisiner, bygningsmaterialer til brakker, gasslykter, klær og ulltepper, og feltkjøkken for å nevne noe. Skipene ble også brukt for å gi deler av befolkningen losji, og det ble servert måltider ombord gjennom hele døgnet.

Keiser Wilhelm II var på ingen måte den som reddet Ålesund etter Brannen, ei heller var det han som bygde byen på nytt! Men han var den som reagerte spontant på nyheten om at byen var lagt i ruiner, og var altså førstemann frem til ulykkesstedet. Etter som dagene gikk begynte det å strømme inn hjelp fra inn- og utland, men keiserens hjelp var den som hjalp byen over "kneika" de første dagene. At mange i dag tror at Keiser Wilhelm II stod for all nødhjelp, organisering og gjenreising av Ålesund, kommer trolig av at keiseren lagde mye oppstyr rundt det han gjorde, vi kan vel si at det var han som "stjal showet".....

Dreem on

Det er det tyskerne drømmer om, fjell og dype fjorder noe de ikke har, og derfor innvandrer de Norge.
Hva skal de ha under det fjellet da. Nei vi kan skru opp prisen her for turisme, hvis de har så mye resurser at de kan lage fjell, så bruk de på fattige istedet, de trenger det

Oi, oi...

Oi, de kan ikke ha noen fattige, eller hjemløse, eller mangel på produksjon, fabrikker, som kan bygge et fjell på en stor flat plass... snakk om å være soledarisk med samfunnet der eller for fellesskapet i verden.. Men de tenker vel som andre land gjør, Norge tar seg av disse tingene,. ikke dårlig investering -_-

tyskland bidrar med mye

Det er landet som bidrar med mest penger i EU samarbeidet. De er solidariske, de betaler stort, og deres stats overhodet går alltid rundt og ber alle og enhver om unnskyldning for det som ble gjort av andre for 60 år siden. Jeg synes de har fortjent et liten fjell jeg... Som forresten kan gi jobb til mange av arbeidsløse tyskere.

Dyr men god ide

Eg lika ideen , men eg synes de bør bygge fjellet hult , det er lite fyllmasse å bygge fjell av i Tyskland og et fjell fullt av store betonghaller kan finansieres med å bygge trappehusboliger og hoteller her & der . Skibakker som blir gocart / motorsportbaner om sommeren vil også gi store inntekter .

Vil bygge et fjell midt i Berlin

Bare et apropos!Hvis bildet stemmer med arkitektens utforming er det veldig likt Arthure`s Seat i Edinburgh i Scotland som ligger midt i Edinburgh.Hilsen norsk Edinburgh-student`72

Berlin

En oppskrytt by, som ikke kan leve i all framtid av minnene om "muren". Spennende tanke, men noen må snart begynne å tenke på "vekstens mørke sider". Vi kan ikke fortsette på denne måten.