
Velgere liker ikke toppkandidater og innvandrere
Mange velgere liker ikke partienes toppkandidater og politikere med innvandrernavn. Men denne klare tendensen gjelder ikke uten unntak.
Den negative holdningen til innvandrere, og til noen av landets mest kjente politikere, går tydelig fram av opplysninger NTB har innhentet om antall strykninger på stemmesedlene i en del fylker ved årets stortingsvalg.
Kombinasjonen av innvandrernavn og høy plassering på lista kan være årsaken til at advokat Abid Raja – nummer to på Venstres liste i Akershus – ble strøket av 666 velgere, mens førstekandidaten Borghild Tenden ble strøket av 628. Utenom disse to var det ingen av Venstres kandidater som hadde flere enn 129 strykninger.
Rettelsene på stemmesedlene forteller også noe om Abid Rajas popularitet, ved at han oppnådde 2.226 renummereringer, det vil si at velgere skrev hans navn én gang ekstra på stemmeseddelen.
Martin Kolberg (Ap) og Ulf Erik Knudsen (Frp) i Buskerud, og Anne Grete Strøm-Erichsen (Ap), Laila Dåvøy (KrF) og Lars Sponheim (V) i Hordaland er alle eksempler på at velgerne stryker mest på toppen av listene.
Tverrpolitisk fenomen
Oslo-velgernes rettinger på stemmesedlene viser at strykning av kandidater med innvandrernavn er et tverrpolitisk fenomen, som viser seg over hele det politiske spekteret fra Fremskrittspartiet til SV.
På Frp-lista i Oslo er det to personer med åpenbare innvandrernavn. De ble strøket av henholdsvis 1.156 og 1.019 velgere. Til sammenligning var det 571 velgere som strøk Peter N. Myhre og 395 som strøk Siv Jensen.
På SVs stortingsvalgliste sto Akhtar Chaudhry på fjerde plass. Han ble strøket av 588 SV-velgere, mens toppkandidatene Kristin Halvorsen, Heikki Holmås og Heidi Sørensen ble strøket av henholdsvis 325, 391 og 391 velgere. Men Chaudry oppnådde også flest renummereringer, 1.114. På neste plass kom Heidi Sørensen med 601, mens Kristin Halvorsen fikk 247.
Kristin Halvorsen er ellers et klart unntak fra den generelle «regelen» om at toppkandidater strykes mest.
Bøhler og Mahmood
Motstanden mot kandidater med innvandrerbakgrunn kommer tydelig fram på Arbeiderpartiets liste i Oslo.
Khalid Mahmood på ellevte plass ble strøket av 2.120 Ap-velgere. Bare Marit Nybakk og Jan Bøhler – nummer to og tre på lista – hadde flere strykninger, henholdsvis 2.654 og 2.747.
Hadia Tajik, som ble valgt inn på Stortinget, ble strøket av 1.971 Ap-velgere og oppnådde 3.946 renummereringer. Tre andre med innvandrernavn ble strøket av over 1.100 velgere, mens de fleste med norske navn bare ble strøket av mellom 200 og 400.
1.510 Ap-velgere strøk Jens Stoltenberg, og 383 strøk Jonas Gahr Støre. Velgerne belønnet Støre med 12.152 renummereringer, mens Stoltenberg oppnådde 1.773.
På Høyres liste i Oslo sto Afshan Rafiq på femteplass. 1.391 Høyre-velgere strøk hennes navn, langt flere enn de som strøk toppkandidatene Per-Kristian Foss, Ine Marie Eriksen Søreide, Michael Tetzschner og Nikolai Astrup. (©NTB)

Argentinere og briter i ordkrig om Falklandsøyene
Pengesedler varmer fattige ungarere
Lesernes kommentarer
Ivar Sandvik
26. september 2009 - 12:44
Ønsker mere mangfold
Det er naturlig at velgerne ønsker mere mangfold og mener at det er at uheldig at politikere som
forventes eller ønsker å være innvandrepolitiker har en mere mangfoldig bakgrunn.
Ivar Sandvik
26. september 2009 - 12:47
Ønsker mere mangfold
Det er naturlig at velgerne ønsker mere mangfold og mener at det er uheldig at politikere som
forventes eller ønsker å være innvandrerpolitikere ikke har en mere mangfoldig bakgrunn.
Helge Nilsen
26. september 2009 - 13:10
Man må ikkje rote til denne
Toppkandidater som strykes meir enn dei renomineres i forhold til gjennomsnittet av andre toppkandidater mottar ei melding frå velgarane. Slike meldingar frå velgarane er viktige og er fullt mulig å sjå. Eg opfordrar ABC nyheter til å sette opp eit Nettoregnskap av strykninger og plussinger for kandidatene på listene. Kandidatene vil då kunne sammenligne seg med gjennomsnittet av kandidater i samme katregori og då vil slike meldingane frå velgarane komme fram i dagen.
At kandidater med utenlandske etniske navn generellt strykes er et fellestrekk som skyldes velkjente holdningar i samfunnet, det vil likevel være forskjellar for dei enkelte kandidatene når man sammenligner desse i et nettoregnskap. På en måten vil det bli korrigert for slike faktorar. Håper noen journalistar kan sette dette opp systematisk slik at desse viktige meldingane frå velgarane blir oppdaga og når fram til den enkelte kandidat.
Tor Løken
26. september 2009 - 20:17
Liv og lære
FrP blir stadig beskyldt for å være anti-innvandrerpartiet. Da er det interessant å se at i forhold til antall stemmer og mandater så er FrP partiet med færrest strykninger av innvandrerkandidater. Til gjengjeld ser det ut til at Venstre (selverklært innvandrervennlig) har mest stryk av sine innvandrerkandidater.
Det er jamen forskjell på liv og lære.
Willy Karlsen
26. september 2009 - 13:26
Strykninger:
Eivind Andersen
26. september 2009 - 13:31
Skeptikere
Paul Roy Muni
26. september 2009 - 16:01
Skeptsk..
Oddgeir Andersen
26. september 2009 - 16:02
Journaliststandens nedrighet.
Denne artikkelen beviser kun en eneste ting: At journalister, når det gjelder innvandrere, har en agenda om å feilinformere ved hjelp av overskrifter og ingress. Vi har mistet tilliten til dere journalister allerede, så dette er bare ett av mange bevis for journalisters uredelighet. Man føler ingen irritasjon eller oppgitthet over dagens journalister, bare en grenseløs sorg over denne standens nedrighet.
Paul Roy Muni
26. september 2009 - 18:17
"Journalister".
Så har de noe så finurlig som en "Vær varsom plakat " som gir dem
"rett" til og alibi for å fortrykke andres meninger.
Det kom jo tilsyne for en stund siden gjennom en undersøkning , hvor
deres politiske sympatier lå ; nemmelig helt ute på venstre fløy !
Stanghelle - forhenværende sjefredaktør i det Håkon Lie kalte : "Norges største
kommunist-blekke"- nå politisk redaktør i Aftenposten - blev , som vanen
er i NRK , kalt inn for å forsikre om hvor uten betydning dette var, For :"Norske
sjurnalistar har so høg integritet at denne undersøkjinga er heilt utan relevans"!
Gudmund Havardsgard
27. september 2009 - 17:19
NRK/ABC: Overskriften er totalt gal og rasismefremmende
"Velgere liker ikke innvandrere". For en seriøs mediabedrift er det rett og slett horribelt å skrive dette.
La oss ta for oss materialet i artikkelen. Jeg har regnet ut hvor stor % av partienes velgere som strøk innvandrerkandidater på listene, og det samme for renummireringer i forhold til avgitte partistemmer i Oslo:
Tadjik (AP): strykningsprosent 1.75 renummireringsprosent 3.5
Mahmood(AP): str.prosent 1.88 renumm.prosent ?
Chaudhry(SV): str.prosent 1.77 renumm.prosent 3.4
Rafiq(H): str.prosent 1.98 renumm.prosent ?
Raja(V i Akershus): str.prosent 4.5 renumm.prosent 15
Heidi Sørensen(SV)(til smlikn): str.prosent 1.8 renumm.prosent 1.8
Ut fra dette burde overskriften vært: Noen få velgere liker ikke innvandrere
eller: Velgere renummirerer innvandrere
I alle fall ikke overskriften som står! Den er totalt misvisende og farlig!
Men i det hele tatt gir ikke materialet i artikkelen grunnlag for noen som helst generalisering. Til det er materialet altfor lite, og ukjente faktorer altfor mange. F.eks hvordan skal en vurdere de vel 98% av velgerne som IKKE har strøket innvandrere på partilistene? (Raja stiller i en særstilling. Han er toppkandidat og innvandrer.) Kan en automatisk si at de liker innvandrere? Slett ikke og heller ikke det motsatte!
DÅRLIG OG FARLIG ARBEID NRK OG ABC!
Ivar Sandvik
27. september 2009 - 19:05
En tilføyelse
kan være slik at innvandrere forholdsmessig strykere innvandrere
i høyere grad en etniske nordmenn.Dette er selvsagt en for stor
intelektuell utfordring å tenke for norske journalister, Det vet man.
En stor andel av innvandrerne er tross alt personer som har rømt
fra totalitære regimer til et demokratisk land med ytringsfrihet.
I motsetning til de fleste pakistanere som har kommet til landet
av økonomiske årsaker og som har vist at de har store problemer
med å tilpasse seg demokratiet med ytringsfrihet og likestilling.