
Åpner for å fjerne kristenkravet
Dagfinn Høybråten åpner for fjerning av bekjennelsesparagrafen.

Under en presselunsj på landsmøtet i Kristiansand lørdag åpnet KrF-lederen for å fjerne dette kravet på sikt.
Det var etter spørsmål om hvordan man så på at mange muslimer støtter Kristelig Folkeparti på flere viktige saker, blant annet på friskolespørsmålet, at Høybråten ga uttrykk for dette.
- Vi har allerede et parti der kristne og muslimer står side om side, og dette er en debatt som vi tåler å ta. Det er jo ikke slik i dag at vi finkontrollerer om våre tillitsvalgte er kristne, men vi går jo ut fra det, sier Høybråten.
- Vil ta tid
Han mener at partiet nok ikke nødvendigvis er modent for dette i dag, men sier at det prinsipielt ikke bør være noe problem å fjerne kravet om kristen tro fra partiets vedtekter.
- Dette er uansett en prosess som vil ta lang tid, hvis det er interesse for å begynne med den. Dette er et spørsmål som må vedtas på to påfølgende landsmøter, så det er ikke noe som skjer over natten, sier Høybråten.
Også lørdag har det vært ekteskapsloven og internt bråk som har preget landsmøtet til KrF. Først vakte et blogginnlegg fra Knut Arild Hareide oppsikt. Han uttrykte stor skuffelse for de mange krasse innleggene i gårdagens ekteskapslovsdebatt, og påpekte at dette ikke var KrFs politikk.
Støtter Hareide
- Jeg opplever at Hareide er opptatt av å nyansere argumentasjonen, noe også andre, blant andre jeg også gjorde fra talerstolen. Det er viktig at man argumenterer for sitt syn på en måte som ikke krenker eller trykker andre mennesker ned, sa Høybråten på pressekonferansen lørdag, og ga dermed Hareide sin fulle støtte.
I debatten på fredag ble den nye ekteskapsloven omtalt som en hån og latterliggjøring av Guds skaperorden, noe som falt blant andre Hareide tungt for hjertet. Også Høybråten selv mener han har tatt avstand fra den typen retorikk.
Les også: Hareide ut mot partifeller etter homovedtak
- Jeg synes det er bra at man er bevisste på hva man sier, og jeg bruker selv ikke den type uttrykk, så det bør være klart at jeg deler hans anliggende, sier Høybråten.

Tooji gratulerer Sverige
Sverige vant - Norge på siste
Drillo-statistikken sprakk i jubileumskampen
Lesernes kommentarer
Roar Rambo
2. mai 2009 - 18:40
Så i dag
Roar Rambo
Hans Martin Arnesen
3. mai 2009 - 12:33
Fjerne kristenkravet?
Deretter går partileder Dagfinn Høybråten langt i å åpne for fjerning av kristen formålsparagraf i partiet.
Etter hvert blir det ikke meget igjen. Hva med å fjerne Kristelig folkeparti?
Rolf Petter Larsen
3. mai 2009 - 13:17
Å legge seg med fienden
Jeg blir stadig overrasket over hvor alt skal tilpasses innvandrere, jeg hører sjelden noe om at innvandrere skal tilpasse seg norske verdier og normer.
Snakk om å være selvutslettende.
Pål Vedeld Djupvik
3. mai 2009 - 17:47
KRF
3. mai 2009 - 19:49
Krf bør forandre navn
Det er fint å ha de 10 bud som grunnpilar i et samfunn. Men Jesus sier jo, at snubler man i et av dem, så har man gjort seg skyldig i alle. Jesus sier også, at synd er at de ikke vil tro på meg. Å slå folk i hue med steintavler, fører til død og ikke til liv. Det får mennesket til å føle seg uverdig. Det er trolig også en av årsakene til at folk ikke får tak i budskapet om Jesus Kristus og hva han kan gjøre for, i og gjennom et menneske.
De første apostler befattet seg ikke med politikk i det hele tatt. Men de gjorde som Jesus befalte dem. Å forkynne evangeliet om Jesus Kristus. ( Han som ble gjort til synd for oss. Han er det eneste menneske som har greid å holde alle de 10 bud ) Ved siden av dette ba de for all øvrighet. Det er dette som bør gjøres i dag også.
Å få vekk kristennavnet fra norsk politikk, tror jeg vil bidra til at evangeliets lys igjen kan skinne for menneskene.