FIKK VILJEN SIN: FIFA-president Sepp Blatter fikk nok stemmer i IFAB til å få innført mållinjeteknologi i internasjonal fotball. Foto: Reuters

FIFA får bruke mållinjeteknologi i Brasil-VM

FIFA-president Sepp Blatter fikk viljen sin under IFAB-møtet i Zürich torsdag. Der ble det besluttet at mållinjeteknologi skal tas i bruk i internasjonal fotball.

Fakta om viktige regelendringer i fotballen:

1866: Pasninger framover blir tillatt.

1891: Dommere blir innført.

1891: Straffer blir innført.

1912: Målvakten får ikke lenger ha ballen i hendene utenfor 16-meteren.

1925: Offsideregelen blir myket opp. To i stedet for tre motspillere må være nærmere dødlinjen enn angripende spiller som mottar ballen.

1958: Innbyttere blir tillatt, først bare for skadde spillere.

1970: Betydningen av gule og røde kort blir mer konkret advarsel og utvisning.

1990: En ny tolkning av offsideregelen: Spillere på linje med hverandre er ikke lenger i offside.

1992: Målvakten kan ikke lenger ta ballen i hendene ved tilbakespill.

2012: Det blir bestemt at mållinjeteknologi tas i bruk fra klubb-VM i desember 2012.

Det betyr at teknologien blir tatt i bruk allerede under VM for klubblag i desember i år. Blatter, presidenten i Det internasjonale fotballforbundet, har tidligere uttalt at han vil ha mållinjeteknologi på plass under fotball-VM i Brasil i 2014.

– Vi har besluttet å bruke systemet i VM for klubblag i Tokyo, i prøve-VM i 2013 og i VM i 2014, sa FIFAs generalsekretær Jerome Valcke.

Fra før var det klart at Det europeiske fotballforbundet (UEFA), med president Michel Platini i spissen, var imot innføringen av mållinjeteknologi i fotballen. Men under EM fikk Blatter nok et argument på sin side da vertsnasjonen Ukraina fikk underkjent et mål som var over streken i 0-1-tapet for England.

– Etter gårsdagens kamp er GLT (mållinjeteknologi) ikke lenger et alternativ, men en nødvendighet, skrev FIFA-sjefen på sin Twitter-konto.

– Viktig for fotballen

Innføringen av teknologien ble vedtatt under et møte i IFAB (fotballens internasjonale styre) torsdag. Der trengte FIFA «ja» fra seks av åtte medlemmer under avstemmingen.

IFAB består av fire medlemmer fra FIFA og ett fra hvert av fotballforbundene i England, Nord-Irland, Skottland og Wales.

Generalsekretær i Englands forbund (FA), Alex Horne, beskrev innføringen av teknologien som svært viktig for fotballen.

– Vi mener det er en stor dag for fotballen. Fra et engelsk perspektiv er denne dagen svært viktig. Det er en sak vi har hatt på vår agenda i flere år, sa Horne.

– Dette handler om å ha riktig teknologi til å hjelpe dommeren i en relativt sjelden hendelse; scoringen av et mål, la han til.

Valgfritt

Ifølge nyhetsbyrået AFP får de ulike forbundene selv velge hvilken konkret metode de vil benytte for å luke ut menneskelige feil i scoringssituasjoner. Forbundene kan enten gå for en teknologi med kameraer eller et såkalt måldommersystem som baserer seg på magnetiske felt.

– Vi vil samles til diskusjoner om både kamera- og måldommer-systemene i nær framtid. Vi ønsker å introdusere mållinjeteknologien så snart som det er praktisk mulig, het det i en uttalelse fra den engelske eliteserien.

De individuelle forbundene i ulike verdensdeler kan fortsatt velge om de vil bruke mållinjeteknologien i sine turneringer. Det betyr at UEFA selv kan bestemme om de vil ta systemet i bruk for eksempel i mesterligaen eller EM-kvalifisering.

Under IFAB-møtet ble det også bestemt at FIFA innfører fem dommere i framtidige fotballkamper, samt at forbudet mot bruk av hijab i kvinnefotballen blir opphevet.

Les også:

- En svart dag for fotballen

Beskylder FIFA for valgjuks

- Finnes ikke rasisme i fotballen

Blatter beklaget homoutspill

Les flere sportsnyheter


Les flere nyheter